انواع گل

گیاه گازمانیا

گیاه گازمانیا

گیاه گازمانیا بیشتر از ۱۲۰ گونه دارد و همیشه سبز می باشد. گیاهی زیبا، مقاوم که کاشت آن بسیار راحت و ارتفاع آن ۲۵ الی ۳۰ سانتیمتر می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر با تیم گل همراه باشید.

 

معرفی گیاه گازمانیا

نام لاتین: Guzmania

نام فارسی: ستاره اسکارلت (آتشین)

نام علمی: Guzmania

راسته: گندم سانان

تیره: آناناسیان

بومی: فلوریدا، هند غربی، جنوب مکزیک، آمریکای مرکزی و شمال و غرب آمریکای جنوبی

برگ های گازمانیا یا ستاره آتشین حول محور مرکزی رشد می کند و مثل بقیه گیاهان خانواده آناناس در وسط فرو رفتگی فنجان مانندی دارد که حیات گیاه بستگی به آن داشته و بایستی همیشه مملو از آب باشد و بهتر است هر روز یک بار با آب تازه جایگزین شود. برگ ها دارای لبه صاف و گوشتی و باریک تر از برگ های نیدولاریوم از همین خانواده است و گل در وسط برگ ها قرار دارد. عمر گیاه سه سال و تا آخر عمر فقط یکبار گل می دهد. قبل از خشک شدن گیاه در کنار پایه، پا گیاه یا پاجوش شروع به رشد کرده و با جدا کردن و کاشت آن در گلدان گیاه جدید تولید می شود. گازمانیا گیاهی اپی فیت می باشد به این معنی که روی گیاه رشد می کند اما تغذیه ای از آن دریافت نمی کند. بر روی صخره ها و درختان رشد می کند. ریشه های این گیاه به عنوان پایه عمل می کند. برگ های آن زبانی شکل، نوک تیز و بلند، چرمی و براق می باشد. رنگ آن ها سبز روشن است که با بزرگ شدن و بلوغ گیاه به تدریج تیره تر می شود.

 

انواع مهم گیاه گازمانیا

 • Minor

گل ها شکفته و از بالا ستاره ای شکل به نظر می رسد.

 

guzmania minor

guzmania minor

 

 • Bertroniana

براکته های قرمز رنگ پشت سر هم نظیر فلس ماهی بوده، گل کشیده و ماری شکل است.

 

guzmania Bertroniana

guzmania Bertroniana

 

 • Lingulata

برگ ها براق، سبز روشن باریک و خشن، دمگل به طول ۳۰ سانتیمتر و به وسیله ی براکته های قرمز رنگ احاطه شده است. براکته ها مثلثی شکل و در میان آن ها گل های زرد متمایل به سفید قرار دارد. براکته ها برای مدت طولانی رنگ خود را حفظ کرده ولی گل های کوچک آن مدت کمی دوام می آورند.

 

guzmania Lingulata

guzmania Lingulata

 

 

 • Monostachya

گل های آن استوانه ای یا سیلندری، براکته ها دارای نوک سفید و نوار های طولی قهوه ای متمایل به ارغوانی در سطح فوقانی هستند. براکته ها در انتهای دمگل به رنگ قرمز عنابی در می آیند. گل های سفید و کوچک این گیاه به ندرت از زیر براکته ها نمایان می شوند.

 

guzmania monostachia

guzmania monostachia

 

 • Sanguinea

برگ ها نیزه ای و خمیده به رنگ قرمز، زرد و سبز است. گل ها کوچک و به رنگ زرد و لوله ای شکل است.

 

guzmania sanguinea

guzmania sanguinea

 

شرایط حفظ و نگهداری گیاه گازمانیا

 • شرایط آبیاری گیاه گازمانیا

به طور کلی نیاز آبی متوسطی دارد. در تابستان به آبیاری بیشتر و مه پاشی منظم احتیاج دارد و بایستی رطوبت این گیاه حفظ شود. فنجان گیاه را جز در زمان گلدهی، بایستی با آب اسیدی یا آب باران پر شود. آب آبیاری نباید حاوی مقادیر زیاد کلسیم باشد. هر ۳ یا ۴ هفته آب گیاه را تعویض نمایید زیرا باعث پوسیدگی گیاه می شود.

 

 • نور مناسب گیاه گازمانیا

این گیاه در تمام طول سال احتیاج به نور کافی دارد، ولی نور مستقیم به برگ ها و گل آسیب می رساند. در مکان کم نور گلدهی انجام نمی شود.

 

 • دمای مناسب گیاه گازمانیا

حداقل دما برای گازمانیا در زمستان ۱۳ درجه سانتیگراد و در تابستان باید در دمای ۱۸ درجه سانتیگراد قرار گیرد.

 

 • رطوبت مناسب گیاه گازمانیا

میزان رطوبت مورد نیاز گازمانیا تقریبا بالا می باشد به همبن دلیل به مه پاشی هر روزه و منظمی نیاز دارد. جهت حفظ رطوبت می توان در زیر گلدانی سنگریزه گذاشت و نصف آن را آب ریخت.

 

 • خاک مناسب گیاه گازمانیا

خاک مناسب گازمانیا یک خاک گلدانی حاوی مواد آلی است که عاری از آهک باشد. خاک گلدان بایستی سبک و با زهکشی بالا باشد. همچنین می توان از مخلوط از خاک پیت + خاک برگ + پرلیت یا شن مناسب به طور یکسان استفاده نمود.

 

 • کوددهی مناسب گازمانیا

در فصول گرم و برای گیاهان که زمان رشد آن ها می باشد از کود های معمولی به صورت ماهانه استفاده می نمایند. می توان برای گیاهان در حال رشد از کود های مایع برای برگ ها و همچنین فنجان گیاه هر دو هفته یکبار بهرمند شد.

 

 

 

روش های تکثیر و پرورش گیاه گازمانیا

 

 • روش تکثیر و پرورش گیاه گازمانیا از طریق پاگیاه

زمانی که پاجوشها به ارتفاع ۷٫۵ سانتیمتر رسیدند آنها را از گیاه مادری جدا کنید و به شکل مستقل در گلدانی جداگانه  بکارید. در طی ماه اول رطوبت اطراف پاجوشها را بالا نگهدارید تا در محیط جدید خود مستقر شوند.

 

 

 

آفات و بیماری های گیاه گازمانیا

 • شپشک آرد آلود

در این عارضه پودر های سفید رنگی بر روی برگ ها مشاهده می کنید که در این صورت بایستی برای از بین بردن آن ها از سموم آفت کش استفاده نمایید.

 

 • کنه قرمز

تار های عنکبوتی شکل بر زیر برگ ها تشکیل می شود که نشان دهنده ی این عارضه می باشد. می توان برگ های آن را با محلول صابونی تمیز کرد و یا از سموم کنه کش بهرمند شد.

 

 • سفیدک پودری

سطح برگ با پودر های سفید رنگ پوشیده می شود که یک نوع بیماری قارچی می باشد در این حالت بایستی برگ های آلوده شده به این بیماری را جدا و سپس با سم قارچ کش برای از بین بردن آن ها اقدام کرد.

 

 • خشک و قهوه ای شدن برگ ها

علت آن کمبود رطوبت می باشد. غبارپاشی روزانه با آب ولرم و بدون املاح می تواند به تامین رطوبت گیاه کمک کند. توجه کنید که هر چه دما بالاتر می رود نیاز گیاه هم به رطوبت بیشتر می شود.

 

 • سیاه شدن برگ ها

گاهی ممکن است باتلاقی شدن خاک گیاه موجب پوسیدگی و سیاه شدن گیاه شود و یا محیط گیاه سرد باشد در این صورت گیاه را به مکانی گرم تر برده و سوراخ زهکش گلدان باز باشد. با دقت در آبیاری این گیاه می توان از این مشکل نیز جلوگیری کرد. بهتر است آبیاری هر بار بعد از خشک شدن خاک صورت گیرد تا گیاه از آسیب کمتری برخوردار شود.

 

 • خشک شدن گازمانیا مادری و پاجوش

این بیماری طبیعی می باشد. در این حالت پایان عمر گیاه مادر است و تا زمان خشک شدن آن بایستی صبر کرد سپس پاجوش را از گیاه مادری جدا نمایید و در مکان دیگر بکاربد. خاک مناسب پاجوش پایه پیت و حاوی خزه می باشد.

 

 • مشاهده ی لکه سفید روی برگ ها

غبار پاشی با آب سنگین باعث بروز این بیماری می شود بهتر است با آب بدون املاح غبارپاشی نمود.

 

 • گل ندادن گیاه

هوای سرد و خشک، کمبود نور و کمبود مواد مغذی می توان عامل این مشکل باشد. دقت کنید نور محیط کافی باشد.

 

 • مرگ برگ های پایینی

احتمالا مکان نگهداری گیاه سرد می باشد. آن را به مکانی گرم تر منتقل نماییدو برگ ریختن در دوران گلدهی طبیعی می باشد.

 

بیماری گازمانیا

بیماری گازمانیا

بیماری گازمانیا

بیماری گازمانیا

 

 

 

 

 

جمع آوری شده توسط تیم گل

پست های مرتبط