انواع گل

گیاه قاشقی

گیاه قاشقی

حتما تا کنون نام گیاه قاشقی یا همان گیاه پپرومیا را زیاد شنیده اید. در این مقاله برای شما درباره ی این گیاه محبوب بیشتر توضیح خواهیم داد. با تیم گل همراه شوید.

 

معرفی گیاه قاشقی

نام لاتین : Peperomia Magnoliaefolia

نام فارسی : قاشقی ( پپرومیا)

راسته : فلفل‌ سیاه‌ سانان

تیره : فلفل ‌سیاهیان

بومی : جنگل های گرمسیری و نسبتاً تاریک آمریکای جنوبی (برزیل) و آفریقای جنوبی و آفریقای مرکزی

پپرومیا نیز شناخته می شود. این گونه از گیاهان آپارتمانی دارای برگ هایی گوشتی است و جثه ی کوچکی نیز دارد. در برخی از مناطقی که آب و هوای گرمی دارند گیاه قاشقی روی تنه درختان نیز رشد می کند. برگ های زیبا و گوشتی که حالت چرمی نیز دارند سبب محبوبیت این گیاه شده است. این گیاه قیمت مناسبی دارد و به راحتی می توان آن را در محیط آپارتمان پرورش داد.
ارتفاع این گیاه تخم مرغی شکل به ۲۵ سانتیمتر می رسد. گیاه قاشقی دارای رنگ های مختلفی است. برخی از آن ها دارای برگ های سبز تیره یکدست هستند و برخی دیگر برگ های کرم-سبز دارند.

طرح روی برگ های آن بصورت مرمری یا راه راه است که هر کدام زیبایی منحصر بفرد خود را دارند. به دلیل جثه ی ریز و رشد کند این گیاه، برای استفاده در تراریوم ها بسیار مناسب است. ارتفاع آن در آپارتمان بشتر از ۳۰ تا ۴۵ سانتیمتر نمی شود.

 

گیاه قاشقی از لحاظ ظاهری به ۳ دسته تقسیم می شود :

+ گونه ای با دمبرگ های قرمز، برگ های گوشتی که به شکل قلب می باشند.

 

دمبرگ های قرمز

+ گونه ای با ساقه های بلند و قرمز رنگ، برگ های گوشتی که لبه ی آن ها به رنگ ارغوانی است و بعضا دارای پرز های ریزی بر روی برگ ها هستند.

 

ساقه های بلند و قرمز رنگ

+ گونه ای که از درختان و یا داربست ها و… بالا می روند و به صورت آویزان بر روی آن ها رشد می کنند. این گونه دارای ساقه های قرمز رنگ، برگ های ظریف و نقره ای رنگ و آبدار است.

 

آویزان

 

بعد از مدتی در گیاه قاشقی ساقه های گلدار رشد می کنند که کمی از زیبایی آن کاسته می شود، می توان ساقه های گلدار آن را از گیاه جدا نمایید. این امر سلیقه ای می باشد.

 

گل قاشقی

گل قاشقی

 

 

انواع گونه های مختلف گیاه قاشقی

 

پپرومیا پلوسیدا ( Peperomia pellucida )

Peperomia caperata

 

 

پپرومیا ابلق ( Peperomia obtusifolia )

Peperomia obtusifolia

 

 

پپرومیا برفی  ( Peperomia nivalis )

Peperomia nivalis

 

 

 

پپرومیا کاپراتا ( Peperomia caperata )

Peperomia caperata

 

 

نگهداری و پرورش گیاه قاشقی

 

 • شرایط آبیاری گیاه قاشقی

این گیاه از آن دسته از گیاهانی است که نیاز زیادی به آبیاری ندارد. برگ های این گیاه توانایی بالایی در نگهداری آب دارند. برای آبیاری دوباره ی گیاه صبر کنید تا سطح خاک آن کاملا خشک شده باشد، اما اگر بیش از اندازه نیز خشک شود برگ های آن پژمرده خواهند شد.
آبی که در زمستان برای آبیاری از آن استفاده می کنید باید کمی ولرم باشد. توجه داشته باشید که گیاه قاشقی در زمستان به آب کمتری نیز نیاز دارد. آبیاری زیاد در اطراف ساقه ها نیز سبب پوسیدگی در قسمت های انتهایی ساقه های آن می شود.

 

 • نور مناسب گیاه قاشقی

همانند دیگر گیاهان آپارتمانی که شرایط نگهداری مشابهی دارند، گیاه قاشقی به تابش مستقیم نور خورشید نیاز ندارد. علاوه بر آن، این گیاه می تواند در نبود نور خورشید نیز به رشد خود ادامه دهد و از بین نرود. بهتر است که در فصل زمستان شرایط گلخانه ای برای آن فراهم آورید و در فصل تابستان آن را از تابش مستقیم آفتاب دور نگاه دارید.

 

 • رطوبت مناسب گیاه قاشقی

۵۰ درصد، رطوبت مناسبی برای این گیاه است. در صورتی که رطوبت از این مقدار بالاتر رود و یا میزان گرما و یا سرمای محیط افزایش پیدا کند، سطح برگ های آن لکه دار شده و برگ ها بی حس خواهند شد و در نهایت می افتند. بهتر است که هر ۲ ماه ۱ مرتبه بر روی خاک آن خراش ایجاد کنید تا هوا وارد خاک آن شود به ریشه ها برسد. پیشنهاد می شود که در فصل بهار آن را در محیط باز در زیر سایه قرار داده تا حالت طبیعت گونه ی خود را حفظ نماید.

 

 • خاک مناسب گیاه قاشقی

خاک مناسب برای رشد بهتر و سریع تر این گیاه بسیار مهم است. ترکیب خاک های پیت موس و پرلیت دانه درشت با نسبت های برابر گزینه ی خوبی برای این گیاه است. برای نفوذ هر چه بهتر هوا به درون خاک آن نیز می توان کمی ماسه به این ترکیب اضافه نمود. خاک گیاه قاشقی را هر ۱ سال تعویض نمایید و یا خاک جدیدی را به گلدان آن اضافه کنید. فقط به یاد داشته باشید که قبل از اضافه نمودن خاک، خاک های قدیمی اطراف گیاه را با بیلچه به آرامی زیر و رو کنید. این گیاه در زادگاه خود و در خاک جنگل رشد بسیار خوبی دارد و برای تغذیه خود را به تنه ی درختان میچسباند. اگر در آب و هوایی مانند آب و هوای شمال کشور زندگی می کنید بهتر است گیاه قاشقی را درون خاک زمین بکارید.

 

 • دمای مناسب گیاه قاشقی

مقاومت این گیاه در برابر سرما پایین است. دمای زیر ۱۵ درجه سانتیگراد در زمستان آن را از پای در می آورد. در فصول گرم بین دمای ۲۴ تا ۳۰ درجه سانتیگراد رشد خوبی دارد.

 

چه موقعی باید گلدان گیاه قاشقی را تعویض نماییم ؟

ریشه های این گیاه بسیار سطحیست، هر گاه ریشه ها گلدان آن را پر نمود بایستی آن را به گلدان بزرگ تری منتقل نمایید. به خاطر داشته باشید که اگر گلدان جدید بیش از اندازه بزرگ باشد، خاک گلدان پس از آبیاری خشک نمی شود و سبب پوسیدگی ریشه های گیاه می شود.

 

نکاتی درباره هرس کردن گیاه قاشقی

اویل فصل بهار موقع مناسبی برای هرس برگ های گیاه قاشقی است. سعی کنید که به هرس برگ های خشک و یا اضافی آن اکتفا کنید تا زیبایی آن حفظ شود. ساقه ی این گیاه نرم می باشد، بنابراین شما می توانید با دست به آرامی ساقه های اضافی را از ته از آن جدا نمایید. اگر گیاه قاشقی خود را درون زمین کاشته اید، با یک قیچی تیز م تمیز آن را هرس نمایید.

 

 

هرس کردن

 

روش های تکثیر گیاه قاشقی

 1. تکثیر گیاه قاشقی به روش قلمه زدن
 2. تکثیر گیاه قاشقی به روش خوابانیدن

 

 • تکثیر گیاه قاشقی به روش قلمه زدن

بهترین فصل برای گرفتن قلمه از گیاه قاشقی فصل بهار می باشد. برای خاک گیاه جدید میتوان از ترکیبات دیگری مانند ترکیب خاک چوب با تورب و کمی ماسه نیز استفاده نمود.
گونه پپرومیا ابلق را با قلمه ساقه و بذر آن می توانید تکثیر دهید. پپرومیا سبز نیز از همین روش به راحتی تکثیر می یابد.

 

 • تکثیر گیاه قاشقی به روش خوابانیدن

برای تکثیر گیاه قاشقی از این روش بایستی برگ های گوشتی آن را بر روی سطح ماسه شسته شده بخوابانید و روی آن را نیز با همان ماسه ها بپوشانید. با مرور زمان شاهد پدیدار شدن ریشه ها از انتهای رگبرگ های آن می شوید.

 

 

بیماری های گیاه قاشقی

 • در صورتی که گیاه خود را گرسنه بگذارید و مواد غذایی به آن نرسانید، رنگ برگ های آن پریده و رشد آن ها متوقف می شود. شما بایستی هر ۱۴ روز ۱ مرتبه به گیاه خود کود مناسب دهید تا گیاه دچار کمبود مواد غذایی نشود.
 • کنه ی قرمز به گیاه قاشقی نیز حمله می کند و سبب زردی و پنبه ای شدن برگ های آن می شود. شما بایستی هر ۱۴ روز ۱ مرتبه آن را با سم های کنه کش غبارپاشی نمایید.
 • نوعی قارچ به نام قارچ بوتری تیس سبب ایجاد کپک های خاکستری رنگ بر روی ساقه های این گیاه می شود. دلیل آن آب و هوای بسیار سرد و یا بیش از اندازه مرطوب می باشد. در صورت مشاهده این کپک ها گلدان گیاه خود را به ناحیه گرم تری منتقل کنید و غبارپاشی را تا بهبود کامل گیاه متوقف کنید.
 • در صورتی که آبیاری را بیش از حد نیاز گیاه انجام دهید، خاک گلدان گند می کند و سبب ایجاد تاول هایی بر روی برگ های گیاه قاشقی خود می شود. فاصله مناسب بین آبیاری ها را که پیش تر در آن باره صحبت نمودیم رعایت کرده و سعی کنید به موقع آب زیر گلدان آن را خارج و زهکشی مناسبی را انجام دهید. همچنین ممکن است که آبیاری بیش از اندازه سبب سیاه شدن و پوسیدگی قسمت هایی از ساقه و برگ های آن شود.
 • اگر برگ های گیاه خم و از حالت طبیعی خود خارج شدند، گیاه شما به آبیاری و هوای مرطوب تری نیاز دارد. گلدان گیاه قاشقی خود را به محیطی مرطوب تر انتقال دهید و به خوبی آبیاری کنید. پیشنهاد می شود که گلدان آن را یک ربع ساعت درون یک تشت پر از آب بگذارید.
 • سفیدی برگ ها و رنگ پریدگی آن ها حاکی از نور زیاد و تابش مستقیم آفتاب به آن هاست. گلدان را به محیطی با نور کمتر و تابش غیر مستقیم خورشید انتقال دهید.
 • اگر برای براق شدن برگ های گیاه خود از مواد شیمیایی استفاده کنید، لکه های قهوه ای رنگی بر روی برگ های آن مشاهده خواهید کرد.
 • برای براق کردن برگ ها و حفظ زیبایی و رطوبت آن ها از پارچه ی مرطوب و یا اسفنج های مرطوب استفاده کنید. غبارپاشی منظم نیز یکی دیگر از راه حل های طبیعی برای براق نگه داشتن برگ هاست.
 • اگر هوای محیط گیاه شما گرم باشد، برگ ها چروکیده و خشک شده و می ریزند، از طرف دیگر اگر هوای محیط آن سرد باشد برگ ها به حالت یخ زدگی در آمده و می افتند، در نتیجه دمای مناسبی را برای گیاه قاشقی خود فراهم نمایید.

 

بیماری های گیاه قاشقی

بیماری های گیاه قاشقی

بیماری های گیاه قاشقی

بیماری های گیاه قاشقی

بیماری های گیاه قاشقی

بیماری های گیاه قاشقی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

جمع آوری شده توسط تیم گل