انواع گل

گیاه فیتونیا

گیاه فیتونیا

در مقالات گذشته در مورد بعضی از گیاهان محبوب آپارتمانی همچون گیاه یوکا، گیاه شفلرا، گیاه برگ انجیری و بسیاری دیگر از گیاهان زینتی آپارتمانی صحبت کردیم. اکنون تیم گل تمام اطلاعاتی که درباره گیاه فیتونیا لازم است بدانید را برای شما در این مقاله جمع آوری نموده است. با ما همراه باشید.

 

معرفی گیاه فیتونیا

نام لاتین : Fittonia

نام فارسی : فیتونیا

نام علمی : فیتونیا

راسته : نعنا سانان

تیره : پاخرسیان

بومی : آمریکا جنوبی به ویژه پرو

فیتونیا یکی از زیباترین و خاص ترین گیاهان آپارتمانی از خانواده ی پاخرسیان می باشد. این گیاه زینتی به اسامی دیگری مانند پوست ماری، موزاییکی، برگ نعنایی نیز نامیده می شود. برگ های این گیاه در چندین رنگ مختلف سبز، قرمز، نارنجی و صورتی همراه با رگه های سفید در میان آن ها زیبایی منحصر بفردی را به خود اختصاص داده است. ساقه های گیاه فیتونیا دارای کرک های ریزی است که طول آن ها به ۲۰ سانتیمتر می رسد.

 

گیاه فیتونیا در رنگ های مختلف

فیتونیا در رنگ های مختلف

گیاه فیتونیا در رنگ های مختلف

فیتونیا در رنگ های مختلف

 

 

بر روی گیاه فیتونیا در زادگاه خود، گل های زرد رنگ بسیار ریزی می روید که زیبایی قابل توجهی ندارند.

 

 

 

گل گیاه فیتونیا

گل فیتونیا

گل گیاه فیتونیا

گل فیتونیا

 

یکی از مصارف این گیاه استفاده آن در تراریوم هاست. دلیل آن نرم بودن ساقه های این گیاه و جثه ی کوچک آن است.

 

تراریوم فیتونیا

تراریوم فیتونیا

تراریوم فیتونیا

تراریوم فیتونیا

 

 

 

شرایط نگهداری از گیاه فیتونیا

  • شرایط آبیاری گیاه فیتونیا

بر خلاف نور، فیتونیا علاقه ی شدیدی به آب و رطوبت دارد. اما این بدان معنا نیست که خاک گلدان آن را همیشه غرق در آب نگه دارید. خاک گلدان فیتونیا به مقداری رطوبت نیاز دارد اما آب اضافی از آبیاری بایستی از گلدان به طور کامل خارج شود، در غیر این صورت سبب پوسیدگی ریشه ها و ساقه های گیاه خواهد شد. بهتر است خاک گلدان گیاه را قبل از آبیاری چک کنید و در صورتی که رطوبت آن زیاد بود از آبیاری مجدد خودداری نمایید. زهکشی مناسب به سلامت گیاه کمک به سزایی خواهد کرد.
غبارپاشی منظم بهترین جایگزین برای آبیاری بیش از اندازه گیاه می باشد. سعی کنید چه برای آبیاری و چه برای غبارپاشی از آب سبک و بدون کلر استفاده نمایید.

 

  • نور مناسب گیاه فیتونیا

گیاه ظریف فیتونیا به نور بسیار حساس می باشد و تابش مستقیم نور خورشید به آن سبب نابودی این گیاه است. برای نگهداری از گلدان فیتونیا بایستی محلی با نور کم همراه با اندکی سایه در نظر بگیرید. بر خلاف اکثر گیاهان آپارتمانی، پشت پنجره مکان مناسبی برای قرار دادن گلدان فیتونیا نمی باشد. بهترین مکان برای گلدان این گیاه در زیر نور فلورسنت می باشد. تابش مستقیم و غیر مستقیم نور خورشید در فصل های بسیار گرم سبب از بین رفتن آن می شود، همچنین مکان های بسیار تاریک نیز باعث پژمردگی آن خواهد شد.

 

  • دمای مناسب گیاه فیتونیا

فیتونیا از آن دسته از گیاهانیست که در دماهای بالا رشد بهتری دارد. دمای بین ۱۸ تا ۲۴ درجه سانتیگراد دمای مناسبی برای نگهداری گلدان فیتونیاست. بیشترین دمایی که فیتونیا قادر به تحمل آن می باشد ۳۰ درجه سانتیگراد است و دمای بالاتر از آن سبب سوختگی آن می شود. برگ های این گیاه در دماهای پایین و زیر ۱۵ درجه سانتیگراد زرد شده و می ریزند. در دماهای بالا حتما گیاه را غبارپاشی نمایید تا برگ های آن شادابی خود را از دست ندهند.

 

  • خاک مناسب گیاه فیتونیا

همانطور که در بالا گفتیم، فیتونیا به زهکشی مناسب احتیاج دارد. بنابراین پیشنهاد می شود که برای گلدان این گیاه از خاک های سبک استفاده کنید. ترکیبی از خاک های برگ، ماسه، خاک جنگلی و اندکی خاک کوکوپیت و پرلیت گزینه ی مناسبی برای فیتونیاست. ایجاد یک حوضچه آب با سنگ ریزه در زیر گلدان این گیاه موجب تامین رطوبت مورد نیاز آن و در نهایت شادابی گیاه خواهد شد.

 

  • کوددهی مناسب گیاه فیتونیا

فیتونیا گیاه کوچک و ظریفیست و به کوددهی فراوان احتیاج ندارد. می توانید فقط در فصول رشد این گیاه هر ۲ هفته ۱ بار از کود های سبک برای آن استفاده نمایید. بهترین زمان برای استفاده از کود اوایل فصل بهار تا اواخر فصل تابستان می باشد.

 

تمیز کردن برگ های گیاه فیتونیا

غبارپاشی گیاه تا حدودی سبب تمیز شدن برگ های آن می شود، بنابراین برای براق نمودن برگ ها تحت هیچ شرایطی از مواد شیمیایی استفاده نکنید و به غبارپاشی بسنده نمایید، زیرا این امر موجب از بین رفتن روزنه های روی برگ های گیاه شده و آن را در مرور زمان از بین خواهد برد.

 

 

 

چه موقعی باید گلدان فیتونیا را تعویض نماییم ؟

فیتونیا گیاه ظریف جثه ای است و ریشه های آن نیز بسیار سطحی و کم عمق می باشد. بنابراین نیازی به تعویض گلدان در طی یک سال نخواهد داشت. شما می توانید با زهکشی مناسب و به موقع می توانید گیاه را در شرایط ایده آل نگهداری کنید.

تعویض گلدان فیتونیا

 

 

 

چگونگی تکثیر گیاه فیتونیا

بهترین و آسان ترین روش برای تکثیر فیتونیا روش فلمه زدن می باشد. در ادامه به شرح کامل این روش می پردازیم.

بهترین زمان برای تکثیر فیتونیا ماه های اول بهار و یا تابستان می باشد. برای این کار ابتدا ساقه ای سالم و بالغ از گیاه را انتخاب نمایید. سپس بوسیله ی یک چاقو و یا قیچی تیز و تمیز آن را از گیاه جدا کنید. توجه داشته باشید که طول این قبمه بایستی ۸ سانتیمتر و دارای ۲ الی ۳ گره و برگ باشد. از قبل بستر مناسبی از ترکیب کوکوپیت و کمپوست تهیه نمایید، قلمه را از جای برش خورده به هورمون ریشه زایی آغشته نموده و درون بستر خاک قرار دهید. خاک را کمی مرطوب کرده و حتی الامکان از محفظه پلاستیکی برای ایجاد شرایط گلخانه ای استفاده نمایید. پی از گذشت چند هفته گیاه ریشه زایی کرده و جوانه می زند.

 

تکثیر گیاه فیتونیا

تکثیر گیاه فیتونیا

 

تکثیر گیاه فیتونیا

تکثیر گیاه فیتونیا

 

 

نکته : می توان بجای قرار دادن قلمه درون بستر خاک، آن را درون آب نیز قرار داد و سپس بعد از ریشه زایی درون گلدان مناسب کاشت.

 

 

تکثیر گیاه فیتونیا

 

 

آفات و بیماری های گیاه فیتونیا

  • برگ های بسیار حساس این گیاه در اثر خشکی هوا به سرعت پژمرده شده و چروک می شوند. غبارپاشی منظم و مداوم را از یاد نبرید.
  • اگر رشد گیاه شما متوقف شده و برگ های جدیدی رشد نمی کنند علت سردی هواست. دمای مناسبی برای محیط نگهداری گیاه فراهم آورید و آن را تشنه رها نکنید.
  • اگر برگ های تازه بسیار ریز هستند و پرپشتی قبل را ندارند، گلدان گیاه را به مکان پر نور تری منتقل نمایید. همچنین دقت داشته باشید که گیاه از تابش مستقیم نور خورشید در امان باشد.
  • ممکن است در بعضی از فصول حشرات به برگ های فیتونیا حمله ور شوند و به برگ های آن بچسبند. در صورت مشاهده آن ها از سموم حشره کش مناسب هر ۲ هفته ۱ مرتبه تا بهبودی کامل آن استفاده نمایید.
  • در صورتی که خاک گلدان فیتونیا مرتبا خیس باشد و آب اضافی از آن خارج نشود، برگ های انتهایی ساقه ها زرد شده و می ریزند. پوسیدگی ریشه ها نیز از دیگر پیامد های آن می باشد. زهکشی مناسب بهترین راه برای جلوگیری از این گونه آسیب هاست.

 

بیماری های گیاه فیتونیا

بیماری های گیاه فیتونیا

 

 

 

 

 

جمع آوری شده توسط تیم گل

پست های مرتبط