انواع گل

گیاه فردوس

گیاه فردوس

شاید تا کنون نام گیاه فردوس را شنیده باشید و یا از آن در محیط خانه خود نگهداری کرده باشید. در این مقاله برای افرادی که با این گیاه زیبا آشنایی کمتری دارند صحبت خواهیم کرد. با تیم گل همراه باشید.

 

معرفی گیاه فردوس

نام لاتین : Synadenium grantii

نام فارسی : گیاه فردوس، سینادنیوم گرانتی

نام علمی : افوربیا سینادنیوم

راسته : مالپیگی ‌سانان

تیره : فرفیونیان

بومی : آفریقا

گیاه فردوس که سینادیوم نیز نامیده می شود از جمله گیاهان زینتی آپارتمانیست. این گیاه قرمز-قهوه ای رنگ به آسانی در محیط آپارتمان قابل پرورش بوده و زیبایی خاصی نیز به محیط خواهد بخشید. گیاه فردوس از خانواده ی گیاهان گوشتیست و دارای برگ هایی سبز همراه با رگه های قرمز و یا قهوه ای می باشد. ارتفاع این گیاه معمولا تا ۶ متر خواهد رسید و دارای ۲ متر عرض می باشد. از آن جایی که این گیاه از آن دسته گیاهانیست که به آبیاری کمی نیاز دارد، در مکان های عمومی و به طور کل مکان های گرم و خشک و کم آب کاشت می شود. همچنین گیاه فردوس در برابر کمبود نور نیز مقاوم بوده و جهت نگهداری در آپارتمان ها بسیار مناسب است.

 

 

گیاه فردوس

گل فردوس

گل فردوس

 

 

 

 

 

شرایط مراقبت از گیاه فردوس

 • شرایط آبیاری گیاه فردوس

همانطور که قبلا نیز بدان اشاره کردیم، این گیاه در برابر کم آبی بسیار مقاوم است. از همین رو آبیاری را در زمانیکه خاک گلدان فردوس به طور کامل خشک شده است انجام دهید. آبیاری بیش از اندازه و خاک همیشه خیس سبب زرد شدن برگ های گیاه و ریزش آن ها و در نهایت پوسیدگی ریشه های آن و از بین رفتن گیاه خواهد شد.

 

 • نور مناسب گیاه فردوس

تولید رنگ دانه های این گیاه در سایه بیشتر انجام می شود. بهتر است گلدان گیاه فروس را در مکانی که نور خورشید به طور غیر مستقیم بدان می تابد قرار دهید. البته برای آنکه برگ های گیاه شادابی و براقی خود را از دست ندهند می توان گیاه را بین ساعت ۷ الی ۹ صبح در راستای تابش مستقیم نور آفتاب قرار داد، اما توجه داشته باشید که بیشتر از این میزان تابش مستقیم برای گیاه مضر بوده و باعث سوختن برگ های آن می شود.

 

 • دمای مناسب گیاه فردوس

این گیاه از آن دسته از گیاهانیست که به گرما مقاوم بوده و تحمل دما های بالا تا ۳۲ درجه سانتیگراد را دارد. بهترین دما برای نگهداری گلدان گیاه فردوس دمای بین ۱۶ الی ۲۹ درجه سانتیگراد می باشد. باید به این نکته نیز توجه داشت که این گیاه در محیط های خشک و کم رطوبت به غبارپاشی احتیاج دارد. سعی کنید در چنین شرایطی گیاه را به طور روزانه با آب های سبک و فاقد مواد معدنی غبارپاشی نمایید.

 

 • خاک مناسب گیاه فردوس

خاک مورد استفاده برای گیاه فردوس خاک های سبک می باشد. خاک گلدان این گیاه بایستی به خوبی آب را از خود عبور داده و زهکشی مناسبی نیز داشته باشد. بهترین ترکیب برای فردوس ترکیب خاک های پیت ماس، پرلیت، ماسه دانه درشت و خاک باغچه تمیز به مقدار های برابر می باشد.

 

نکته : ریشه های این گیاه رشد خوبی داشته و سریعا گسترش می یابند، از همین جهت هر یک سال ۱ مرتبه گلدان گیاه را تعویض نموده و گلدان جدید را با خاک مناسب پر نمایید.

 

 • کوددهی مناسب گیاه فردوس

برای آنکه خاک گلدان گیاه فردوس خود را تقویت نمایید می توانید از کود های کامل آماده مختص گیاهان آپارتمانی استفاده نمایید. برای استفاده از آن طبق دستور العمل مخصوص همان کود عمل نمایید.

 

پرورش و تکثیر گیاه فردوس

 1. تکثیر گیاه فردوس به روش کاشت بذر
 2. تکثیر گیاه فردوس به روش قلمه زدن

 

 • تکثیر فردوس به روش کاشت بذر

در این روش نیاز به زحمت زیادی نمی باشد و فقط کافیست بذر این گیاه را تهیه نموده و آن را در گلدان با ترکیب خاک مناسبی که در بالا گفته شد بکارید. فقط توجه داشته باشید که بذر این گیاه سمی بوده و در هنگام استفاده از آن جوانب احتیاط را رعایت نمایید. همچنین تکثیر این گیاه به این روش مستلزم گذشت زمان و صبر زیاد است.

 

 • تکثیر فردوس به روش قلمه زدن

قلمه زدن یکی از رایج ترین روش ها برای تکثیر فردوس است. فصل بهار زمان مناسبی برای انجام این کار می باشد.
ابتدا ساقه هایی سالم و بالغ از گیاه را انتخاب نمایید. ساقه هایی که انتخاب می کنید بایستی حداقل دارای ۲ الی ۳ گره باشند. در هر یک از آن ها وجود ۲ برگ کافیست. ساقه ها را بوسیله ی یک چاقو و یا قیچی باغبانی تیز از گیاه اصلی جدا نمایید.

طول هر یک از قلمه ها را ۱۰ الی ۱۵ سانتیمتر در نظر بگیرید. حال قلمه ها را ۳ روز متوالی در یک محیط باز قرار دهید تا شیره ی موجود در آن ها کاملا خشک شود.

 

توجه : شیره ی گیاه سمی و خطرناک است، آن را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگاه دارید.

 

پس از گذشت ۳ روز یک بستر کاشت از خاک های پیت ماس و پرلیت تهیه نموده و قلمه ها را درون آن بکارید. کمی خاک را مرطوب نموده و در دمای ۲۵ درجه سانتیگراد نگهداری نمایید. پس از گذشت چند روز هنگامی که ریشه های قلمه ها را مشاهده نمودید آن ها را درون یک گلدان مناسب کاشته و مراقبت نمایید.

در هنگام قلمه زدن گیاه به نکات زیر توجه کنید :

 • پس از برش قلمه ها حتما آن ها را به مدت ۳ روز در محلی که آفتاب به آن نمی تابد قرار دهید. این کار شیره ی سمی آن را می خشکاند و از بروز بیماری های عفونی در ساقه و برگ های آن جلوگیری می کند.
 • بسیار مهم است که بستری که برای کاشت قلمه ها در آن از آن استفاده می نمایید سبک باشد و آب را در خود جمع نکند، زیرا تجمع آب در اطراف قلمه ها سبب گندیدگی آن ها شده و آن ها را از بین خواهد برد.
 • همچنین ساقه های گیاه فردوس خاردار بوده و در هنگام تکثیر آن و قلمه گرفتن از آن بهتر است از دستکش های باغبانی استفاده نمایید.

 

 

 

قلمه گیاه فردوس

قلمه گیاه فردوس

 

 

آفات و بیماری های گیاه فردوس

 • این گیاه به ندرت مورد حمله حشرات قرار می گیرد. عنکبوت قرمز و نوعی شته ممکن است به گیاه فردوس حمله کنند، که در صورت مشاهده آن ها کافیست از سموم حشره کش استفاده نمایید.

 

 • اگر برگ های گیاه فردوس شما زرد می شوند چند علت وجود دارد :

ممکن است این اتفاق طبیعی باشد. برگ های پیر و کهنه فردوس به ندرت زرد شده و می ریزند و به جای آن ها برگ های جدید می رویند. اگراین اتفاق به وفور رخ می دهد علت نرسیدن مواد غذایی مقوی به گیاه است. برای آنکه گیاه خود را تقویت نمایید از کود های مناسب استفاده نمایید. کود های محلول در آب مناسبی وجود دارند که میتوانید از آن ها به راحتی برای تقویت گیاه فردوس خود استفاده نمایید. عناصری همچون فسفر، ازت، پتاسیم، مولیبدن، بُر، آهن و مس عناصری هستند که گیاه بدان آن نیاز دارد.

 

 

بیماری های گیاه فردوس

بیماری های گیاه فردوس

 

 

جمع آوری شده توسط تیم گل