انواع گل

گیاه سیسوس

گیاه سیسوس

گیاه سیسوس یک گیاه آپارتمانی بسیار زیبا می باشد که به صورت آویز در آلاچیق ها و سایبان ها از زیبایی آن بهره مند می شوند. گیاه سیسوس کم توقع می باشد و پرورش دهندگان به راحتی می توانند این گیاه را پرورش دهند. با تیم گل همراه باشید.

 

معرفی گیاه سیسوس

نام لاتین: Cissus

نام فارسی: سیسوس، پیچ کانگورو

نام علمی: Cissus antractica

راسته: انگوریان

تیره: انگوریان

بومی: مناطق حاره و معتدل تا گرم و مناطق حول خط استوا مانند استرالیا، آمریکای مرکزی و آفریقای شمالی و مرکزی

سیسوس در گروهی از گیاهان به نام vines قرار گرفته است.این گروه که مربوط به خانواده مو هستند، شامل سه جنس Rhoicissus، Cissus و tetrastigma هستند. گیاهان جنس سیسوس به شکل های مختلف و در گونه های متعدد دیده می شود. همیشه سبز و بالا رونده بوده و گرچه از خانواده مو هستند اما میوه های خوراکی ندارند. برگ ها در آن ها متناوب و مرکب و گاهی ساده است. گونه های مختلف آن از نظر برگ متنوعند. طول برگها در حدود ۱۰ سانتیمتر است. از این گیاه به صورت آویزی هم می توان استفاده کرد. ارتفاع پیچ کانگورو به ۵ تا ۶ متر می رسد.

 

در اینجا تیم گل به ذکر چند نمونه که بیشتر از گونه های دیگر در آپارتمان استفاده می شود می پردازد:

 

 • Antarctica
  به انگلیسی به آن پیچ کانگورو می گویند. برگ های آن سبز براق و تخم مرغی شکل بوده لبه آن ها دارای دندانه های تیز می باشد. از این گیاه به صورت آویزی می توان استفاده نمود.

گیاه سیسوس

 • Capensis
  برگ های بسیار درشت دارد که گرد یا حلقوی شکل است. ریشه غده ای و پیچک های چنگالی بسیار بلند دارد.

 

گیاه سیسوس

 

 • Discolor
  دارای برگ های زیبا است که مخلوطی از رنگ های نقره ای، سبز تیره و قهوه ای متمایل به قرمز تشکیل یافته است و زیر برگ ها ارغوانی است. در این گونه معمولا قسمتی از برگ ها در زمستان ریزش می کنند و بعضی از برگ ها تغییر رنگ می دهند.

 

گیاه سیسوس

 

 • Rhombifolia
  برگ ها نسبتا لوزی شکل، دارای پستی و بلندی در بین رگبرگ ها و به رنگ سبز تیره اند. از گونه های آویزی بوده، برگ ها سه برگچه ای و بسیار درشت هستند که زیر آن ها موهای قرمز مایل به قهوه ای وجود دارد. همچنین تولید پیچک های چنگالی می کند.

 

گیاه سیسوس

شرایط حفظ و نگهداری گیاه سیسوس

 • شرایط آبیاری گیاه سیسوس

به میزان متوسطی از آب نیاز دارد به طوری که خاک آن همواره مرطوب باشد. توجه نمایید که در زمستان آب در زیر گیاه جمع نشود زیرا باعث ایجاد لکه های زرد رنگی بر روی برگ ها می شود.

 

 • نور مناسب گیاه سیسوس

به نور کم نیازمند است. همچنین می توان گیاه را در نور سایه تا سایه آفتاب نگهداری نمایید. نور مستقیم آفتاب برای این گیاه مضر است.

 

 • دمای مناسب گیاه سیسوس

به طور کلی این گیاه به دمای بین ۱۰ تا ۲۲ درجه سانتیگراد علاقه دارد. در زمستان درجه حرارت ۱۵ و در تابستان در ۲۰ درجه سانتیگراد نگهداری کنید، اگر درجه حرارت بالاتر از ۲۰ باشد غبارپاشی ضروری به نظر میرسد.

 

 • رطوبت مناسب گیاه سیسوس

به رطوبت متوسطی نیازمند است. اگر درجه حرارت محیط بالاتر از ۲۰ درجه سانتیگراد باشد (به ویژه در تابستان) بایستی غبارپاشی هر روزه انجام شود در غیر این صورت یکبار در هفته کافی می باشد.

 

 • خاک مناسب گیاه سیسوس

خاک معمولی مناسب این گیاه است همچنین مخلوطی از خاک باغچه و شن و خاک برگ، برای رشد سیسوس مفید است. سیسوس خاک قلیایی با ph حدود ۷-۸ را می پسندد.

 

 • کوددهی مناسب گیاه سیسوس

از کودهای مایع یا جامد محلول در آب که مخصوص گلهای زینتی می باشد هر دو هفته یکبار طبق دستور درج شده روی محصول استفاده نمایید.

 

روش های تکثیر و پرورش گیاه سیسوس

 

 • تکثیر و پرورش گیاه سیسوس از طریق قلمه

بوسیله ی قلمه شاخه های جانبی در تابستان به راحتی قابل افزایش است. با استفاده از یک چاقوی تیز، قیچی باغبانی و یا سر شاخه زن، قلمه های انتهایی ساقه را به اندازه ۸ تا ۱۲ سانتیمتر، جدا کنید، در پودر هورمون ریشه زایی فرو برده و سپس با دقت در گلدان بکارید.
قبل از این کار، برگهای پایین قلمه ها را جدا کنید. هر۳ تا ۴ قلمه را در گلدانی با قطر دهانه ۹ سانتیمتر، حاوی کمپوست با پایه پیت قرار دهید. قلمه ها را باید با کیسه پلاستیکی شفاف، بپوشانید و تا زمان ریشه دهی که معمولا سه هفته طول می کشد، در دمای ۱۸ تا ۲۰ درجه سانتیگراد و نور مناسب ولی دور از تابش مستقیم خورشید، نگاه دارید.

 

قلمه گیاه سیسوس

قلمه گیاه سیسوس

 

چگونه برگ های گیاه سیسوس را تمیز و گلدان آن را تعویض نماییم؟

هر ۲ ماه یکبار می توانید از مواد براق کننده ی شیمیایی استفاده نمایید اما دقت نمایید که استفاده مکرر از این مواد برای گیاه مضر می باشد. همچنین غبارپاشی جهت تمیز ماندن برگ های سیسوس کافی می باشد.
گلدان گیاه را به هنگامی که گیاه جوان و در حال رشد است هر دو سال یکبار تعویض کنید. با مشاهده ی ریشه ها از زیر گلدان بایستی گلدان را تعویض کنید در غیر این صورت برگ ها پس از مدتی زرد شده و رشد آن ها متوقف می شود.

 

آفات و بیماری های گیاه سیسوس

 • با مشاهده ی کند شدن رشد گیاه و رنگ پریدگی برگ ها، گیاه را هر دو هفته یکبار، تغذیه مصنوعی نمایید. اگر فاصله بین برگ ها زیاد شود و رشد گیاه کند گردد، نشانگر این است که نور محیط کافی نیست.
 • لکه های قهوه ای روی برگ ها دراثر آبیاری بیش ازحد ایجاد می شود. باید اجازه دهید سطح خاک درفاصله بین دو آبیاری، خشک شود. هوای سرد وخشک باعث سست شدن برگها و در نهایت ریزش آنها می گردد.
 • برگ های زرد شده و آغشته به تار عنکبوت با سم کنه کش ترمیم پیدا می کند زیرا عامل آن فعالیت کنه قرمز بوده و این کنه به سم خیلی حساس است. غبارپاشی در کاهش آفت موثر است.
 • در صورتی که برگ های پیچ کانگورو چروک خورده و ریزش پیدا کنند، نشانگر آن است که حرارت محیط بالاست. گلدان رابه محل خنک تر بوده و غبار پاشی کنید، همچنین هوای خیلی سرد برگهای پایینی گیاه را از بین برده و رشد گیاه را متوقف می کند.

 

آفت گیاه سیسوس

بیماری گیاه سیسوس

 

 

 

جمع آوری شده توسط تیم گل