انواع گل

گیاه آلوکازیا

گیاه آلوکازیا

گیاه آلوکازیا دارای ۷۹ گونه می باشد از نظر اندازه و رنگ برگ ها تنوع بسیار بالایی دارد. برگ های درشت و سبز رنگ آن که قلبی شکل نیز می باشد جنبه ی زینتی دارد و در بین پرورش دهندگاه از محبوبیت بالایی برخوردار است. با تیم گل همراه باشید.

 

معرفی گیاه آلوکازیا

نام لاتین: Alocasia

نام فارسی: آلوکازیا، بابا آدم

نام علمی: Alocasia

راسته: قاشق واش ‌سانان

تیره: گل شیپوریان

بومی: آسیای گرمسیری و نیمه‌گرمسیری تا شرق استرالیاست و به طور گسترده‌ای در سایر نقاط کشت داده شده است.

گیاه آلوکازیا با جنس colocasia شباهت کامل دارد و فقط اختلاف کلی آن ها این است که در آلوکازیا تخمک ها محدود و تمکن قاعده ای است ولی در کلوکازیا تخمک ها بسیار زیاد و تمکن کناری است. آلوکازیا دارای انواع مختلف است. برخی دارای برگ های بسیار پهن (Macrorhiza) می باشند و در گونه ای برگ ها بسیار بلند (zebrine) است. دو لبه برگ در نزدیکی دم برگ رشد بیشتری کرده ( شبیه دو گوش) و شکلی به برگ داده که گیاهان این نوع را از انواع دیگر متمایز می سازد. برگ ها سپرس و به شدت دارای رنگ بندی به رنگ سیاه، بنفش تیره یا برنزی بوده که روی دم برگ استوانه ای شکل ظاهر می شوند. این جنس ریزوم دار است. شکل پهنک برگ در جوانی سپری و در گیاهان مسن بیضی شکل، قلبی یا تیرکمانی است. گل آذین آن اسپادیس بوده گل ها جالب نیست و ظهور آن ها در آپارتمان به ندرت روی می دهد. ریزوم های این گیاه به صورت پخته شده، خوراکی است.

تماس با شیره گیاه آلوکازیا ممکن است باعث حساسیت شود. در قسمت های پایین ‌تر گیاه میزان این مواد بیشتر بوده و ممکن است منجر به کرخ شدن یا باد کردن زبان و سختی تنفس شود.

 

 

گیاه آلوکازیا

گیاه آلوکازیا

 

 

 

شرایط حفظ و نگهداری گیاه آلوکازیا

 • شرایط آبیاری گیاه آلوکازیا

هر ۲ الی ۳ روز یک بار گیاه را آبیاری کنید. فقط زمانی آبیاری را کاهش دهید که گیاه به خواب برود و این زمان در پاییز و زمستان اتفاق می افتد. پس نیاز به آبیاری زیاد دارد و فقط آبیاری را در زمستان و پاییز کم کنید.

 

 • نور مناسب گیاه آلوکازیا

گیاه آلوکازیا به نور متوسط نیاز دارد ولی در واریته های مختلف نیاز نوری هم متفاوت می باشد، ولی در کل نور غیر مستقیم و متوسط را دوست دارد.

 

 • دمای مناسب گیاه آلوکازیا

بهترین دما برای این گیاه بین ۱۶ الی ۳۰ درجه سانتیگراد می باشد. به هیچ وجه اجازه ندهید که دما بیشتر یا کمتر از این مقدار شود، نکته مهم این است که گیاه آلوکازیا دمای پایین تر از ۱۵ درجه سانتیگراد را تحمل نمی کند و گیاه خواهد مرد.

 

 • رطوبت مناسب گیاه آلوکازیا

گیاه آلوکازیا به شدت رطوبت را دوست دارد و رشد آن وابسته به رطوبت است برای تامین رطوبت غبار پاشی هفتگی فراموش نشود، حتی می توانید از جزیره هم برای تامین رطوبت گیاه استفاده کنید. توجه داشته باشید اگر مشاهده کردید که برگ های جوان می سوزند رطوب محیط برای گیاه کم است.

 

 • خاک مناسب گیاه آلوکازیا

گیاه آلوکازیا به خاک غنی که دارای مواد مغذی کامل است نیاز دارد البته زهکشی برای این گیاه بسیار مهم است. با وجود اینکه آبیاری را دوست دارد و خاکش همیشه باید مرطوب باشد ولی وجود زهکشی مناسب باعث خروج آب اضافی از زیر گلدان شده و ریشه آسیب نخواهید دید. بهترین گزینه برای خاک آن یک قسمت پیت ماس و یک قسمت پرلیت به همراه ورمی کمپوست برای غنی سازی خاک می باشد.

 

 • کوددهی مناسب گل آلوکازیا

از کودهای مایع و یا محلول در آب مخصوص گیاهان زینتی در فصل های بهار و تابستان ماهی یک بار برای گیاه آلوکازیا استفاده کنید البته از کودهای گرانول هم می توانید برای تغذیه استفاده کنید. اگر مشاهده کردید که برگ های جدید گیاه کوچک هستند باید گیاه را تغذیه کنید و یا گلدان آن را تعویض کنید.

 

هرس کردن گیاه آلوکازیا

گیاه آلوکازیا نیاز به هرس ندارد و فقط ساقه ها و برگ های مریض و مرده گیاه را از قسمت پایین ساقه هرس کنید تا بیماری بیش از این پیشرفت نکند.

 

 

روش های تکثیر و پرورش گیاه آلوکازیا

 1. روش های تکثیر و پرورش گیاه آلوکازیا از طریق تقسیم ریزوم
 2. روش های تکثیر و پرورش گیاه آلوکازیا از طریق پاجوش
 3. روش های تکثیر و پرورش گیاه آلوکازیا از طریق کاشت بذر

 

 

 • روش های تکثیر و پرورش گیاه آلوکازیا از طریق تقسیم ریزوم

اکثر این گیاهان با تقسیم ریزوم تکثیر می شوند. بعد از فصل استراحت گیاه یعنی در بهار و هنگام تعویض گلدان می‌توان ریزوم را از خاک درآورد، تقسیم کرد و در گلدان هایی مستقل به شکل جداگانه کاشت. ریزومها را می توان در طی فصول سرد سال در انبار نیز نگهداشت. بعد از بیرون آوردن ریزوم ها می توان به مدت یک روز آنان را در مکانی خنک و خشک و به دور از نور آفتاب قرار داد تا رطوبت اضافه خود را از دست بدهند. سپس در طی ماه های سرد سال ریزوم را در میان پیت موسی که کمی مرطوب است و در مکانی تاریک و خنک قرار داد تا زمان مناسب کاشت این گیاه در فصل بهار فرا رسد. همچنین گاهی نمی توان به دلیل بزرگ بودن گیاه، تمامی آن را از گلدان در آورد و ریزوم ها را جدا کرد و از آنان استفاده کرد. در این موارد نیز راه حلی وجود دارد زیرا از آنجایی که ساقه های زیرزمینی در تمامی قسمتهای گلدان وجود دارند و می توان به شکلی دیگر به آنها دسترسی پیدا کرد. بدین صورت که می توان گودالی کوچک را در کنار گلدان حفر کرد. فقط توجه داشته باشید که فاصله این گودال از تنه اصلی گیاه حداقل ۳۰ سانتیمتر باشد تا به ریشه های گیاه آسیب وارد نشود. به آهستگی و با احتیاط تمام و به تدریج خاک را بیرون آورید تا احتمال وارد شدن آسیب به ریشه و ریزوم های گیاه به حداقل برسد. اطراف ریزوم مورد نظر را به آهستگی از خاک پاک کنید و با وسیله ای تیز آن را از ناحیه اتصال به دیگر ریزوم ها جدا کنید. اکنون می توانید این قطعه ریزوم را در گلدانی به شکل مستقل بکارید. ریزوم را به شکل افقی در گلدان جدید قرار دهید و خاک را به شکلی بر روی آن بریزید که روی آن کاملا پوشانده شود. سپس به آن آب دهید تا رشد و فعالیت آن تحریک شود.

 

تقسیم ریزوم

 

 • روش های تکثیر و پرورش گیاه آلوکازیا از طریق پا جوش

به دلیل فعالیت ساقه های زیرزمینی، از کنار گیاه مادری نیز پاجوش هایی شکل می گیرند که می توان با کمک روش تقیسم در طی فصل بهار و یا اوایل تابستان، این پاجوش ها را از گیاه مادری جدا کرد. بدین صورت که بعد از بیرون آوردن گیاه از گلدان، ابتدا خاک اطراف ساقه های زیرزمینی و ریشه ها را تا جایی که امکان دارد تمیز می کنیم و سپس از نواحی که ضخامت کمتری دارند، ریشه ها و ساقه های زیزمینی را از یکدیگر جدا می کنیم و برای اینکار می توان از وسیله ای تیز همانند قیچی یا چاقوی باغبانی نیز استفاده کرد تا نواحی برش تیز و تمیز باشد. زمانی که قسمتهای جدا شده را خواستید در گلدان های جدید بکارید، تا همان عمقی که قبلا در خاک بوده اند، آنان را در خاک قرار دهید. کاشت سطحی تر و یا کاشت عمیق تر موجب رشد نامناسب گیاه در آینده خواهد شد. البته اگر گیاه آنقدر بزرگ شده است که نمی توان تمامی آن را از گلدان در آورد می توان پاجوش ها را با حفر یک گودال از کنار گلدان از کنار گیاه مادری جدا کرد. در زمان حفر گودال و جدا سازی پاجوش ها، فاصله ۲۰-۳۰ سانتیمتری را از تنه اصلی رعایت کرد تا به ریشه های گیاه مادری آسیب وارد نیاید.

 

پاجوش گیاه آلوکازیا

 

 • روش های تکثیر و پرورش گیاه آلوکازیا از طریق کاشت بذر

در صورت گلدهی گیاه و شکل گیری بذرها نیز می توان از بذر برای تکثیر این گیاه استفاده کرد. اگر بذرها به شکل تازه کاشته شوند احتمال جوانه زنی آنان بیشتر است. البته قبل از کاشت می بایست که گوشت قرمز رنگ اطراف بذر را حذف کرد تا جوانه زنی آنان راحت تر صورت گیرد. برای کاشت بذر می توان از مخلوط مساوی پیت و پرلایت استفاده کرد و دمای ۲۰-۲۵ درجه سانتیگراد برای جوانه زنی بذر بهترین است.

 

بذر گل آلوکازیا

بذر گل آلوکازیا

 

 

 

 

 

آفات و بیماری های گیاه آلوکازیا

 • شل شدن گیاه
  یکی از عوامل شل شدن و یا به اصلاح وا رفتن گیاه تشنگی مفرط می باشد، برای حل شدن این مشکل گلدان گیاه را به مدت ۳۰ دقیقه داخل یک تشت آب قرار دهید. اگر شما نیاز آبی را به خوبی تامین کرده اید این اتفاق از گرما و یا سرمای شدید نیز می تواند باشد.پ

 

 • رنگ پریدگی برگ ها
  اگر برگ های گیاه شما شفاف و یا رنگ پریده هسنتد می تواند از کمبود مواد مغذی و یا نور زیاد باشد موارد را بررسی کنید.

 

 • ریزش برگ ها
  این مشکل می تواند از کبود نور گیاه باشد. گیاه را به محل پر نور منتقل کنید.

 

 • زرد شدن برگ ها
  می تواند از آبیاری بیش از حد اتفاق افتاده باشد. آبیاری را کم کنید و همچنین زهکشی گلدان را مورد بررسی قرار دهید.

 

بیماری گیاه آلوکازیا

بیماری گیاه آلوکازیا

آفت گیاه آلوکازیا

 

 

 

 

جمع آوری شده توسط تیم گل