انواع گل

گیاه سینره

گیاه سینره

گیاه سینره گیاهی بسیار زیبا می باشد که ایرانیان در زمان نوروز از این گیاه استفاده می نمایند. این گیاه در رنگ های متنوع و اندازه های متفاوت یافت می شود و از نظر ظاهری شبیه به گل مینا می باشد. با تیم گل همراه باشید.

 

معرفی گیاه سینره

نام لاتین: Cineraria

نام فارسی: سینره

نام علمی: Cineraria

راسته: میناسانان

تیره: کاسنیان

بومی: جنوب آفریقا

این گیاه هیبرید بین cruentus و heritieri است. دارای برگ های بزرگ قلبی شکل به رنگ سبز تیره با لبه ی دندانه دار است که به صورت طوقه ای قرار دارند. گیاهی چند ساله نیمه خشبی است که معمولا در گلخانه ها به صورت یک گیاه دو ساله پرورش داده می شود. بیشتر در ایام عید نوروز به عنوان گل گلدانی به بازار عرضه می شود. بهترین رشد و نمو و گلدهی را در سال اول دارد. در واقع یکی از گیاهان خانگی است که کم دوام است و بعد از گلدهی به دور انداخته می شود.
گل ها به صورت کم پر و پرپر و در رنگ های آبی، ارغوانی، صورتی، قرمز، بنفش و سفید دیده می شود. ارتفاع گیاه حدود ۲۰ تا ۴۰ سانتیمتر است. در اغلب موارد گل ها سطح گیاه را کاملا می پوشاند.
ارقام این گیاه را به دو دسته grandiflora و multiflora تقسیم می کنند. گروه grandiflora دارای گل های کمتر و درشت تری هستند و زودتر از multiflora به گل می نشینند.
گلدهی این گل به این صورت است که حدود ۶ تا ۹ ماه بعد از کاشت بذر به گل می رود. اغلب، بذر آن طوری کشت می شود که در نوروز گل بدهد. بسته به رقم جهت گل آغازی در گیاهان باید دمای کمتر از ۱۸ درجه سانتیگراد برای گیاهان فراهم شود. یک دوره سرمای ۱۰ الی ۱۳ درجه سانتیگراد به مدت ۵ تا ۶ هفته برای گل انگیزی و نمو گل کافی است گرچه القا گلدهی می تواند در یک دوره ی ۲ هفته ای انجام شود. بعد از گل انگیزی که حدود ۶ هفته طول می کشد جهت نمو سریع می توان دما را افزایش داد.

 

 

رنگ آبی سینره

رنگ آبی سینره

رنگ صورتی سینره

رنگ صورتی سینره

 

رنگ بنفش سینره

رنگ بنفش سینره

رنگ قرمز سینره

رنگ قرمز سینره

 

رنگ سفید سینره

رنگ سفید سینره

 

شرایط حفظ و نگهداری گیاه سینره

  • شرایط آبیاری گیاه سینره

به طور کلی نیاز آبی آن بالا است. رطوبت نسبی محیط باید بالا باشد و جهت شاداب ماندن گیاه در روز های آفتابی لازم است که روی گیاه روزانه چند بار آب پاشی شود. البته موقع زمستان و فصل سرما احتیاج کمی به آب دارد و خصوصا از خیس کردن برگ های آن ها بایستی خودداری شود. سینره در اثر آبیاری زیاد آسیب می بیند. اما آبیاری مکرر به لحاظ سطح برگ وسیع آن ها ضروری است. از نیاز های دیگر گیاه تهویه است.

 

  • نور مناسب گیاه سینره

هنگام گلدهی سینره در ماه های بهار برای جلوگیری از تابش آفتاب، ممکن است سایه دهی لازم داشته باشد و باید از تابش مستقیم آفتاب به آن جلوگیری شود.

 

  • دمای مناسب گیاه سینره

سینره جزء گل های گلخانه سرد بوده و باید در شرایط خنک کشت شود. به سرما حساس بوده و حداقل دما برای آن ۷ درجه سانتیگراد است. برای گلدهی تیمار با دماهای پایین (کمتر از ۱۵ درجه سانتیگراد) لازم دارد. در کولتیوار های مختلف این دما می تواند از ۱۲ تا ۱۸ درجه سانتیگراد متغیر باشد. دمای گلخانه ای که سینره در آن نگهداری می شود نباید از ۱۵ درجه سانتیگراد بیشتر شود چون دمای بالاتر در تشکیل و تکمیل جوانه های گل اختلال ایجاد می کند.

 

  • رطوبت مناسب گیاه سینره

همانطور که قبلا گفته شد جهت تازگی و شادابی به رطوبت نسبی نیاز دارد. با اضافه کردن مالچ بر روی خاک می توانید رطوبت خاک را حفظ نمایید.

 

  • خاک مناسب گیاه سینره

این گیاه نیاز به خاکی قوی و سبک دارد و بعد از آن دیگر نیازی به کوددهی ندارد. از خاکی با زهکشی مناسب برای سینره استفاده کنید. اضافه کردن کمی شن و ماسه به خاک گلدان معمولی زهکشی آن را بهتر می‌کند.

 

  • کوددهی مناسب گیاه سینره

به جهت دوره سرمایی که این گیاه طی می کند کود نیتروژنه با نیترات بالا توصیه می شود. ضدعفونی خاک و گلدان برای جلوگیری از برخی بیماری ها ضروری است.

 

طول عمر گیاه سینره

از آن جا که شرایط محیطی بیشتر منازل گرم و خشک است طول عمر سینره پس از گلخانه عمدتا کوتاه است. چنانچه این گیاه در دمای کمتر از ۱۳ درجه سانتیگراد، رطوبت بالا و محل آفتابی نگهداری شود حداکثر طول عمر را خواهد داشت.

 

چه موقعی باید گلدان گیاه سینره را تعویض نماییم ؟

ضروری است هرچند سال یک بار گلدان آن را تعویض کنید. این کار را در بهار و قبل از ظاهر شدن جوانه‌ها انجام دهید. برای گلدان جدید، خاک قدیمی را با خاک جدید و تازه مخلوط کنید.

 

 

روش های پرورش و تکثیر گیاه سینره

 

  • پرورش و تکثیر گیاه سینره از طریق بذر

سینره معمولا با بذر افزایش می یابد. زمان لازم از کشت بذر تا گلدهی حدود ۹ ماه طول می کشد که اگر همه ی شرایط فراهم باشد این زمان را می توان به ۶ تا ۷ ماه کاهش داد. بنابراین بذر را از اوایل تابستان در جعبه و در خاک برگ خیلی نرم با خاک سیلیس داری می کارند. بذر ابن گیاه خیلی ریز است و نباید بیش از ۱ تا ۲ میلیمتر خاک روی بذر ها را بپوشاند. محل کشت باید سایه و خنک باشد. دمای مناسب برای تندش بذر ۲۰ تا ۲۲ درجه سانتیگراد است. بعد از دو برگه شدن گیاهان را باز کاشت کرده و فواصل آن ها را بیشتر می کنند و سپس گیاهان را به تدریج که بزرگ تر می شوند در گلدان های بزرگ تر قرار می دهند. در زمان گلدان گرفتن باید گیاهان قوی و پر برگ را حذف کرده و گیاهان متوسط که مقدار زیادی گل می دهند را انتخاب کنیم. در زمان انتقال گیاه به گلدان، نباید به ریشه و خاک اطراف آن آسیبی وارد شود. مخلوط خاک گلدان باید قوی و سبک باشد.

 

بذر سینره

بذر سینره

 

نگهداری گیاه سینره

گلدان های آماده شده را از موقع شروع سرما در شاسی نیم گرم یا گلخانه معتدل روشنی گذاشته و مواظبت می کنند. دمای گلخانه نباید از ۱۵ درجه سانتیگراد بالاتر رود. سینره هایی گه در شاسی نگهداری می شوند، پرپشت و کوتاه قد شده، گل های درشت تری خواهند داد اما در گلخانه گیاهان تا حدودی کشیده و بلند می شوند. زمان گلدهی از اواخر زمستان تا اواسط فصل بهار است.

 

آفات و بیماری های گیاه سینره

  • از آفات مهم سینره شته، کنه، تریپس، مگس سفید و لارو ها است که باید با آن ها به صورت شیمیایی مبارزه کرد ولی بایستی دقت کرد که برگ های این گیاه به سم خیلی حساس است و غلظت سم نباید زیاد باشد.
  • لکه برگی الترناریا
  • سفیدک پودری

 

آفات و بیماری های گیاه سینره

آفات و بیماری های گیاه سینره

 

 

 

 

 

جمع آوری شده توسط تیم گل