انواع گل

گل گوشواره ای

گل گوشواره ای

گل گوشواره ای گلی زینتی و بسیار زیبا می باشد. کفشک، کالسئولاریا، گوشی، جیبی و کیفی از نام های دیگر این گل است. به دلیل زیبایی بسیاری که دارد پرورش دهندگان گل علاقه ی زیادی به آن دارند. با تیم گل همراه باشید.

 

معرفی گل گوشواره ای

نام لاتین: Calceolaria

نام فارسی: گوشواره ای، کالسئولاریا، گوشی، جیبی، کیفی و کفشک

نام علمی: Calceolaria

راسته: نعنا سانان

تیره: Calceolariaceae

بومی: از پاتاگونیا تا مکزیک و رشته کوه های آند

گونه ای دو ساله یا دائمی است و ارقام علفی آن به عنوان یکساله کشت و کار می شود. آنچه بیشتر به عنوان گیاه گلدانی کشت و کار می شود Herbeohybrida است. برگ ها پهن، بزرگ و معمولا تخم مرغی شکل و سبز تقریبا روشن بوده و به صورت متقابل قرار دارند. برگ ها به صورت مجتمع در قسمت پایین گیاه قرار داشته و در فصل تابستان از وسط آن ها تعدادی ساقه گل دهنده نسبتا نازک به ارتفاع ۳۵-۶۰ سانتیمتر بالا آمده و هر ساقه چندین گل زیبا را در انتهای خود دارد.
گل ها به تعداد زیاد و به صورت دسته ای هستند. قسمت پایین گل ها به شکل جیب یا گوشواره باد کرده و آویزان است. گل ها از زرد و نارنجی تا قرمز مشاهده می شوند و می توانند دارای لکه ها یا خطوط قهوه ای رنگ باشند. علاوه بر کاربرد گلدانی، در مناطق با آب و هوای خنک می تواند به عنوان گیاه باغچه ای در بهار و تابستان استفاده شود.
به طور کلی برای گلدهی در زمستان و بهار به ۴،۵-۵ ماه و برای گلدهی در تابستان به ۴ ماه زمان نیاز است. گوشواره ای را می توان به عنوان یک گیاه روز بلند اختیاری مطرح کرد. قبل از قرار گرفتن در شرایط روز بلند باید ۲-۴ جفت برگ تشکیل داده باشند. دما و طول روز در اثر بر گلدهی می توانند بر هم کنش داشته باشند. در شرایط روز بلند در دماهای بالا یا پایین می تواند گلدهی اتفاق افتد اما در شرایط روز کوتاه جهت گل انگیزی تیمار سرمایی لازم است که بعد از گل انگیزی با افزایش طول روز گلدهی به سرعت رخ می دهد. بسته به نوع برنامه کشت و کار می توان در زمان های مختلف بهار، زمستان و تابستان از آن گل گرفت.

 

رنگ زرد گوشواره ای

رنگ زرد گوشواره ای

رنگ صورتی گوشواره ای

رنگ صورتی گوشواره ای

 

رنگ صورتی گوشواره ای

رنگ صورتی گوشواره ای

رنگ نارنجی گوشواره ای

رنگ نارنجی گوشواره ای

شرایط حفظ و نگهداری گل گوشواره ای

 • شرایط آبیاری گل گوشواره ای

ریشه های گل گوشواره ای ضعیف می باشد بنابراین آبیاری بیش از حد به این گل آسیب می زند. نیاز آبی آن متوسط بوده و وقتی سطح خاک گلدان خشک شد بایستی آبیاری شود. خیس ماندن خاک یکی از دلایل پوسیدگی ریشه های گیاه و از بین رفتن گیاه است و گوشواره ای نیز به این مسئله بسیار حساس است. در طول زمستان که اصولا مصرف آب گیاهان کاهش می یابد باید آبیاری این گیاه را نیز تا حدودی کمتر نمود.

 

 • نور مناسب گل گوشواره ای

گل گوشواره ای به محیطی روشن نیاز دارد اما باید به دور از نور مستقیم خورشید قرار گیرد. نور کم محیط نیز مانع از گلدهی گل گوشواره ای، ریزش غنچه های گل وکاهش رشد گیاه خواهد شد.
در زمستان نور کامل نیاز دارد و در تابستان جهت کنترل دما و نیز جلوگیری از ریزش گل ها شدت نور باید کم شود.

 

 • دمای مناسب گل گوشواره ای

پس از شروع گلدهی دمای مناسب برای این گیاه ۱۸ درجه سانتیگراد در روز و ۱۰-۱۶ درجه سانتیگراد در شب است و به طور کلی به محیط خنک نیاز دارد. فصل تابستان و گرم شدن هوا یکی از دلایل خشکیدگی، چروکیدگی و سوختن برگهای گیاه و از بین رفتن گیاه میشود.

 

 • رطوبت مناسب گل گوشواره ای

رطوبت باعث شاداب ماندن گل گوشواره ای می شود. پیشنهاد داده می شود که غبارپاشی گل گوشواره ای انجام نشود زیرا سبب ایجاد لکه های قهوه ای بر روی گلها و از بین رفتن گلها شود. می توان یک زیر گلدانی را پر از سنگریزه کرد و سپس تا نیمه دیواره آن را آب ریخت و گلدان را بر روی آن گذاشت. توجه نمایید که انتهای گلدان گیاه با آب موجود در داخل زیرگلدانی در تماس نباشد حرارت محیط موجب تبخیر تدریجی آب و تامین رطوبت مورد نیاز گیاه خواهد شد.

 

 • خاک مناسب گل گوشواره ای

به خاک سبک شنی با ph کمی اسیدی (۶-۶/۵) است. استفاده از خاک برگ برای افزایش میزان مواد غذایی و غنی کردن، پرلایت و کوکوپیت (الیاف نارگیل) برای حفظ رطوبت و همچنین شن برای افزایش زهکش بستر کاشت پیشنهاد می شود. در مخلوط خاکی می‌توان از پیت موس نیز استفاده کرد این ماده به اسیدی شدن بستر کاشت کمک می‌کند.

 

 • کوددهی مناسب گل گوشواره ای

از مصرف نیتروژن به فرم آمونیوم در طول دوره پیش رسی در فصل سرما بایستی خودداری شود. در دوران رشد می توان هر ۴-۳ هفته یکبار به گل گوشواره ای کود داد. کوددهی در زمان گلدهی موجب کاهش عمر گلهای آن می شود بنابراین از کود دادن در این زمان جلوگیری نمایید.

 

 • هرس گل گوشواره ای

جهت گلدهی مجدد گل گوشواره ای، بعد از پایان دوران گلدهی شاخه های گیاه را سرزنی نمایید.

 

روش های پرورش و تکثیر گل گوشواره ای

 • پرورش و تکثیر گل گوشواره ای از طریق بذر

افزایش گوشواره ای به وسیله ی بذر است و بسته به زمان گلدهی مورد نیاز در بهار، تابستان و یا پاییز کشت می شود. برای گلدهی در بهار بذر ها در شهریور و برای گلدهی در زمستان در اوایل مرداد و برای گلدهی در تابستان در اواسط فروردین کاشت می شود. بذر ها پس از ۸-۱۰ روز در دمای ۱۸-۲۰ درجه سانتیگراد سبز می شوند. بذر این گیاه ریز است و از هر ۵ بذر کاشته شده می توان انتظار تندش یک بذر را داشت. بستر کاشت بایستی پاستوریزه و دارای زهکشی کافی باشد. بذر برای تندش به نور نیاز داشته لذا بهتر است در سطح خاک پراکنده شود و جهت حفظ رطوبت بستر و نیز رسیدن نور، ظرف کاشت با یک پوشش شفاف پوشانده شود.
بعد از اینکه گیاهان ۳ تا ۴ برگه شدند، آن ها را در گلدان های ۱۰ سانتیمتری نشاء کرده و بعدا نیز یکی دو بار گلدان ها را عوض نموده و در گلدان های بزرگ تری گذاشته، زسر شاسی یا گلخانه ای تا موقع گلدهی نگهداری می کنند. در طی مدت بعد از تندش نور کافی باید برای آن فراهم شود وگرنه گیاه به صورت پا بلند با پایه سست رشد می کند.
برای آبیاری نیز از افشانه و غبارپاشی آب استفاده کنید تا بذرها در حین آبیاری جابجا نشوند. جهت حفظ رطوبت بستر و نیز رسیدن نور، ظرف کاشت با یک پوشش شفاف پوشانده شود.

 

بذر گل گوشواره ای

بذر گل گوشواره ای

 

آفات و بیماری های گل گوشواره ای

 • Phyllody

این عارضه در زمانی است که گل القایی کامل نباشد و یا هنگامی که مریستم به حالت رشد رویشی بر می گردد اتفاق می افتد.

 • کلروز

سطح بالای مواد غذایی، ph قلیایی یا هوادهی نا کافی خاک باعث کلروز می شود.

 • خشک شدن گل گوشواره ای

شل بودن برگ های گل گوشواره ای نشان دهنده ی این است که گیاه بیش از اندازه خشک است.

 • به شته ها که بزرگترین دشمن این گیاه هستند توجه زیادی داشته باشید زیرا می توانند در مدت زمان کوتاهی به یک اپیدمی تبدیل شوند و گل گوشواره ای را از بین ببرند.
 • کپک قارچی خاکستری، مگس سفید و کنه ی تار عنکبوتی می توانند برای گل گوشواره ای مشکل ساز باشند. برای از بین بردن آن از آفت کش های مناسب استفاده کنید.

 

آفت گل گوشواره ای

آفت گل گوشواره ای

 

 

 

 

 

 

 

جمع آوری شده توسط تیم گل