انواع گل

گل گاردنیا

گل گاردنيا

گل گاردنیا یک گیاه همیشه سبز با گل های سفید، معطر و بسیار زیبا است که در فصل بهار بسیار تماشایی می باشد. نگهداری گل گاردنیا در منزل به دلیل دما و حساسیتی که دارد کمی سخت است ولی ارزش جذابیت و زیبایی آن را دارد. با تیم گل همراه باشید.

 

معرفی گل گاردنیا

نام لاتین : Gardenia

نام فارسی : گاردنیا

نام علمی : gardenia

راسته : گل سپاسی سانان

تیره : روناسیان

بومی :  مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری آفریقا، آسیا، ماداگاسکار، جزایر پاسیفیک

گاردنیا شامل ۲۵۰ نوع مختلف می باشد که به شکل درخت کوچک، درختچه همیشه سبز است. گیاه گاردنیا به رطوبت نسبتا بالایی نیاز داشته و در آب و هوای گرمسیری رشد می کند.
ارتفاع گاردنیا معمولا بین ۱۵۰ تا ۱۸۰ سانتیمتر است، پوست آن مایل به خاکستریست و برگ های براق و تیره به طول ۵ تا ۱۰ سانتیمتر دارد. جوانه های این گل به رنگ سفید و قطر آن به ۱۰ سانتیمتر می رسد. این گل ها سفید، بزرگ، به شکل موم و بسیار معطر بوده و در بهار پدیدار و در تابستان شکوفا می شوند. هر گل آن می تواند دارای ۵ گلبرگ و یا تعداد بیشتری گلبرگ باشد. میوه ی گیاه گاردنیا نارنجی رنگ، کوچک و بیضی شکل بوده و برای تکثیر گیاه می توان از بذر های موجود در آن استفاده نمود.

 

 

گاردنیا دِیزی

گاردنیا دِیزی

گاردنیا بوته ای

گاردنیا بوته ای

گاردنیا گلد

گاردنیا گلد

 

 

شرایط نگهداری گل گاردنیا

 • شرایط آبیاری گل گاردنیا

خاک گلدان گاردنیا نباید خشک و یا بسیار خیس باشد. خشکی بیش از اندازه باعث میشود که برگ های آن قهوه ای شده و ریزش پیدا کنند. نکته حائز اهمیت دیگر آبیاری منظم این گیاه است. برای مشخص کردن زمان آبیاری ابتدا بایستی سطح خاک را بررسی کنید، اگر خاک تا عمق ۵ سانتیمتری، نم و رطوبت خود را از دست داده بود زمان خوبی برای آبیاری می باشد. این نکته بسیار مهم است که برای آبیاری این گیاه نباید از آب های سنگین و دارای املاح معدنی استفاده کرد. وجود املاح در آب به مرور باعث از بین رفتن گاردنیا می شود، به طوری که ابتدا موجب زرد شدن برگ های آن و سپس باعث ریزش آن ها می شود. برای نتایج بهتر به جای آب سرد از آب ولرم استفاده کنید. رطوبت موجود در محیط برای گاردنیای گلدانی بسیار مسئله مهمیست. غبار پاشی موثر است اما برای برطرف کردن نیاز رطوبتی گاردنیا به تنهایی کافی نیست (به خصوص در روزهای گرم) . ریختن قطرات آب بر روی گل ها باعث زرد-قهوه ای شدن برگ های گیاه و همچنین ریزش آن ها می شود. بنابراین می توان یک زیر گلدانی که بزرگتر از زیر گلدانی گیاه است تهیه و داخل آن را با سنگ ریزه و آب پر نمود، به طوری که ته گلدان گاردنیا با آب در تماس نباشد و سطح آب موجود در زیر گلدانی پایین تر از کف گلدان اصلی گیاه باشد، زیرا اگر منافذ آن و کف گلدان با آب در تماس باشد، آب های اضافه بعد از آبیاری از گلدان خارج نمی شوند و این امر موجب آسیب دیدن گیاه می شود. آب موجود در زیر گلدانی کم کم تبخیر شده و رطوبت مورد نیاز برگ های گاردنیا را فراهم می آورد. با وجود این روش غبارپاشی برگ ها فراموش نشود و چند مرتبه در روزهای گرم با آب های بدون املاح آن را انجام دهید. در هنگام غبارپاشی مراقب باشید تا غنچه ها و گل های این خیس نشوند زیرا باعث بد رنگ شدن آنان می شود. همچنین غبار پاشی در زیر تابش مستقیم نور خورشید باعث به وجود آمدن لکه های قهوه ای و حالت سوختگی بر روی برگ های آن می شود.

 

 • نور مناسب گل گاردنیا

گاردنیا به فضایی پر از نور احتیاج دارد اما گاردنیای گلدانی باید از تابش شدید و مستقیم نور خورشید به خصوص هنگام ظهر در روز های تابستان محافظت شود. نور شدید در روزهای بسیار گرم باعث سوختن برگ های گاردنیا می شود اما در روزهای زمستانی در جایی نگهداری شود که نور به مقدار کافی به برگ های آن بتابد. گاردنیا هنگام گلدهی به نور بیشتری نیاز دارد و کمبود نور یکی از علت هایی است که باعث ریزش غنچه های گل آن می شود. همچنین کمبود نور باعث ضعیف شدن و نازکی برگ های گاردنیا نیز خواهد شد.

 

 • دما مناسب گل گاردنیا

دمای ۱۸ الی ۲۲ درجه سانتیگراد و حداکثر ۲۴ درجه سانتیگراد در روز و ۱۶ الی ۲۰ درجه سانتیگراد در طی شب برای گیاه گاردنیا دمای مناسبیست. تامین دما های گفته شده برای گلدهی و تشکیل جوانه ی این گیاه مهم می باشد. اگر محیط سردتر یا گرم تر شود جوانه های گل شکل نمی گیرند، همچنین سرمای محیط مخصوصا در زمستان باعث سیاه شدن برگ های این گیاه خواهد شد.

 

 • خاک مناسب گل گاردنیا

گاردنیا به خاک اسیدی علاقمند بوده و خاک های دیگر قادر به تامین آهن مورد نیاز این گل نمی باشند و در تهایت موجب زردی برگ های آن خواهد شد. بهتر است حداقل یک سوم بستر کاشت را از خاک پیت ماس پر نمایید، زیرا این خاک باعث کم شدن خاصیت اسیدی خاک گاردنیا می شود و تعادل مورد نظر را ایجاد می کند. بهترین ترکیب برای خاک گلدان گل گارنیا استفاده از خاک های  پیت موس، پرلایت و ورمی‌کولایت با حجم های برابر، پیت موس و کمپوست (خاک برگ پوسیده) با حجم های برابر است. این گونه نیمی از حجم بستر را پیت موس تشکیل داده که بسیار مناسب می باشد. همچنین می توان از خاک باغچه نرم و سیاه نیز استفاده نمود. یکی دیگر از ترکیباتی که برای گاردنیا مناسب است ترکیب خاک های پیت موس، کمپوست و سبوس برنج می باشد. برخی از پرورش دهندگان خانگی برای کاهش خاصیت اسیدی خاک آن به هنگام آبیاری کمی سرکه و یا آبلیمو به آب اضافه نموده و سپس آبیاری را انجام می دهند. همچنین استفاده از کود های حاوی آهن مانند شلات آهن در کاهش خاصیت اسیدی خاک موثر است اما باید مراقب بود که این کود ها را بیش از اندازه استفاده نکرد زیرا ممکن است باعث نابودی گیاه شود. بنابراین استفاده از کودهای آهن دار یک بار در فصل رشد در اوایل بهار و یک بار در اوایل تابستان توصیه می شود. بایستی دقت داشته باشید که مصرف بیش از اندازه از این کودها باعث شور شدن بستر کاشت و از بین رفتن ریشه ها می شود. برای تشکیل جوانه های گل بهتر است در اواسط بهار کوددهی انجام شود. همچنین از کوددهی گیاه در فصل تابستان خودداری نمایید زیرا این امر موجب رشد ساقه های جدیدی می شود که به کاهش دمای محیط حساس می باشند. بستر کاشت گاردنیا بایستی زهکشی مناسبی داشته و غنی از هموس باشد، در غیر این صورت بیماری های قارچی و پوسیدگی ریشه ها افزایش می یابند.

 

 • کوددهی مناسب گل گاردنیا

از کود آهن در فصل بهار ۱ مرتبه و ۱ بار هم در تابستان استفاده کنید. می توان از تقویت کننده های دیگر نیز برای رشد بهتر گاردنیا مطابق دستور نوشته شده بر روی محصول استفاده نمود.

 

 

چه موقع باید گلدان گل گاردنیا را تعویض نماییم؟

گلدان گل گاردنیا در ۳ سال اول رشد معمولا هر سال در فصل بهار تعویض می شو. برای تعویض گلدان آن، گلدانی که ۱ سایز از گلدان فعلی گیاه بزرگتر است تهیه نموده و تعویض را انجام دهید. در صورتی که گیاه گاردنیای فعلی شما بسیار بزرگ می باشد و قادر به تعویض گلدان آن نمی باشید، خاک گلدان آن را به آرامی تخلیه نموده و با خاک تازه و مقوی پر نمایید. اگر از خاک بسیار مقوی برای این کار استفاده می کنید، ۶ هفته بعد از تاریخ تعویض گلدان می توانید کوددهی را آغاز نمایید.

 

تمیز نمودن برگ های گاردنیا

بهتر است از مواد شیمیایی برای براق کردن برگ ها استفاده نشود. غبار پاشی ماهانه توسط یک پارچه ی مناسب برای تمیز کردن برگ ها کافیست.

 

هرس کردن گل گاردنیا

زمانی که گیاه دوره ی استراحت خود را سپری می کند و همچنین بعد از فصل گلدهی، می توان هرس را انجام داد. اگر می خواهید گیاه حالت بوته ای داشته باشد عمل سر زنی را در زمان جوانی گیاه به خصوص زمان استراحت گیاه انجام دهید. با این کار رشد جوانه های فرعی و جانبی تحریک می شود. پس از آنکه گیاه خود را هرس کردید بهتر است از کود های آهن و نیتروژن دار برای تقویت جوانه های جدید و رشد هر چه بهتر برگ ها استفاده نمایید.

 

 

هرس کردن گل گاردنیا

 

 

روش های تکثیر و پرورش گل گاردنیا

 1. تکثیر و پرورش گل گاردنیا به روش کاشت بذر در فصل پاییز
 2. تکثیر و پرورش گل گاردنیا به روش قلمه زدن در اواسط تا اواخر فصل بهار

 

 

 • تکثیر و پرورش گل گاردنیا به روش قلمه زدن در اواسط تا اواخر فصل بهار

برای این کار، قلمه های انتهای ساقه را که طول آن ۸ تا ۱۰ سانتیمتر است با قیچی باغبانی جدا کنید و در پودر هورمون ریشه زایی فرو ببرید. هر یک را در گلدانی با قطر دهانه ۹ سانتیمتر حاوی کمپوست با پایه پیت، قرار دهید. با محفظه ی پلاستیکی شفاف بپوشانید و دما را در ۱۸ الی ۲۰ درجه ی سانتیگراد نگه دارید و توجه کنید که خاک به اندازه ی کافی مرطوب باشد. بعد از گذشت دو ماه ریشه دهی انجام شده و پس از آن، گیاه را در گلدانی با قطر دهانه ۱۱ الی ۱۳ سانتیمتر حاوی کمپوست گلدانی با پایه پیت بکارید.

 

تکثیر و پرورش گل گاردنیا به روش قلمه زدن

 

 

آفات و بیماری های گل گاردنیا

 

 • فقدان و یا کمبود آهن در خاک گلدان گاردنیا، آبیاری بیش از اندازه و غرغاب نمودن گیاه، استفاده از آب های سنگین جهت آبیاری، زهکشی نامناسب و جمع شدن آب های اضافی درون خاک گلدان گاردنیا، رسیدن دمای بسیار بالا در فصول سرد به ریشه های گیاه و نبود نور کافی همگی از عواملیست که موجب زرد شدن برگ های گل کاردنیا شده و در نهایت موجب ریزش آن ها خواهد شد.
 • همچنین کمبود آب و رطوبت و یا نوسانات شدید دمای محیط نگهداری گل گاردنیا، سیاه شدن برگ های آن را به دنبال خواهد داشت.
 • اگر گاردنیای شما قادر به گلدهی نمی باشد، علت دمای ب۲۰ درجه سانتیگراد و یا بیشتر محیط می باشد.
  همانطور که قبلا نیز گفته شد آبیاری این گل بایستی طبق یک برنامه منظم انجام گیرد. عدم رعایت نظم در آبیاری و همچنین زهکشی نا مناسب سبب ریزش گل های پدید آمده و یا بد فرم شدن آن ها خواهد شد.
  کمبود عنصر منیزیم و آهن در خاک گلدان گیاه نیز از دیگر عوامل پدید آمدن این مشکل است.

 

آفات و بیماری های گل گاردنیا

آفات و بیماری های گل گاردنیا

 

آفات و بیماری های گل گاردنیا

 

 

 

جمع آوری شده توسط تیم گل