انواع گل

گل ژربرا

گل ژربرا

گل ژربرا نماد شادی، پاکی، مثبت نگری و وفاداری می باشد. بذر این گیاه بسیار ارزان است و علاقمندان به این گل زیبا می توانند به راحتی آن را در منزل پرورش دهند. رنگ صورتی این گل نماد تحسین نیز می باشد. با تیم گل همراه باشید.

 

معرفی گل ژربرا

نام لاتین: Gerbera aurantiaca

نام فارسی: گل ژربرا

نام علمی: Gerbera aurantiaca

راسته: مینا سانان

تیره: کاسنیان

بومی: آفریقا

ژربرا گیاهی است دائمی، گرمسیری و حساس به سرما با ریشه های عمیق و گل های مجزا که بر روی ساقه ی پرز دار تشکیل می شوند. از میان برگ های طوقه ای (Rosette)، نیزه ای شکل و با بریدگی های عمیق این گیاه ساقه گل دهنده خارج می شود. برگ ها به طول ۱۵ تا ۴۵ سانتیمتر بوده و سطح فوقانی آن سبز تیره و سطح زیرین کمرنگ و پوشیده از کرک های متراکم است. گل ها متشکل از گلبرگ های شعاعی زیبا به رنگ های زرد، صورتی، پرتغالی، قرمز، بنفش، سفید و کرم است. قطر گل هل ۵-۱۲ سانتیمتر و طول ساقه حدود ۲۵-۶۰ و دارای انواع کم پر و پرپر می باشد .
این گیاه نسبت به طول روز بی تفاوت است ولی در شرایط با شدت نور بالا بهتر گل می دهد و روز کوتاه را ترجیح می دهد به عبارتی روز کوتاه اختیاری است. این گیاه از اواخر بهار تا اواخر پاییز و حتی اوایل زمستان گل می دهد. در ایران در گلخانه پرورش یافته و در بهار و زمستان از گل های تازه ی آن استفاده می شود. در شرایط خوب سالانه از هر بوته می توان ۱۰ تا ۱۵ شاخه گل برداشت کرد. انواع باغچه ای اگر در محل آفتابی کاشته شوند تقریبا در تمام فصل رشد می توانند گل بدهند.

 

رنگ زرد ژربرا

رنگ زرد ژربرا

رنگ سفید ژربرا

رنگ سفید ژربرا

 

رنگ نارنجی ژربرا

رنگ نارنجی ژربرا

رنگ صورتی ژربرا

رنگ صورتی ژربرا

رنگ بنفش ژربرا

رنگ بنفش ژربرا

رنگ قرمز ژربرا

رنگ قرمز ژربرا

 

 

 

 

شرایط حفظ و نگهداری گل ژربرا

 • شرایط آبیاری گل ژربرا

نیاز آبی ژربرا بالاست و هرگونه تنش آبی باعث تسریع پیری کاهش ماندگاری گل و کوچک شدن گل می شود. توصیه می شود که آبدهی ابتدای صبح انجام گیرد تا پیش از فرا رسیدن شب، برگسار گیاه ژربرا خشک شود. همچنین بهتر است برای به حداقل رساندن مشکلات ناشی از مرطوب ماندن طوقه گیاه، بعد از هر مرتبه آبیاری صبر کنیم تا پای بوته ها تا حدودی خشک شود و سپس آبیاری بعدی را انجام دهیم. این عمل و مرطوب نشدن بیش از اندازه محیط کاشت، بخصوص در ۲-۱ ماه اول کاشت ژربرا بسیار مهم است.

 

 • نور مناسب گل ژربرا

در شدت نور زیاد گلدهی آن بهتر است ولی اگر دمگل های طویل می خواهیم بایستی شرایط نیمه آفتاب و کمی سایه ایجاد کنیم. ژربرا گلی با نیاز نوری بالا که روز کوتاه را ترجیح می دهد، نیاز به محلی پر نور و روشن با نور غیر مستقیم دارد. در نور زیاد ۴ فصل سال گل می دهد و طول عمر گل شاخه بریده اش طولانی است. در نور کم ساقه ها علفی شده و و شکنندگی ساقه و خم شدن دم گل را شاهد خواهیم بود.

 

 • دمای مناسب گل ژربرا

به سرما حساس بوده و حداقل دما برای آن ۵ درجه سانتیگراد است. لذا در مناطق سردسیری در گلخانه کشت می شود. برای این گیاه دمای شبانه ۱۶ درجه سانتیگراد مناسب به نظر می رسد. این گل در دمای بالا برگ های زیادی تولید می کند و گلدهی آن به تاخیر می افتد.

 

 • رطوبت مناسب گل ژربرا

بهترین رطوبت بین ۷۰ تا ۸۵ درصد است. حواستان به رطوبت خاک و هوا باشد چون ژربرا حساس به پوسیدگی طوقه، سفیدک آشکار و پنهان و بتریتیس است. رطوبت هوارا جدی بگیرید پون رطوبت زیاد و نور کم و هوای سرد باعث شیوع بیماری های قارچی میشود.

 

 • خاک مناسب گل ژربرا

نیاز به بستر زهکشی شده دارد. تقریبا در تمام خاک ها به جز خاک های سنگین می تواند رشد کند. ph مناسب آن ۶/۵-۷ است. خاک باید کاملا سبک، غنی از مواد آلی و داراس زهکشی مطلوب باشد. ریشه ی این گیاه عمیق بوده و زمین مورد نظر جهت کاشت گیاه در آن باید تا عمق ۴۵ تا ۶۰ سانتیمتر شخم زده شود. ژربرا از پوسیدگی طوقه و ریشه در خاک های با زهکشی ضعیف رنج می برد.

 

 • کوددهی مناسب گل ژربرا

هر دو هفته یک بار با کود مایع مخصوص گیاهان خانگی، این گیاه را تغذیه نمایید تا دچار پوسیدگی طوقه و ریشه نشود. اگر در تورب خالص یا تورب و ماسه کشت شود و با کود شیمیایی، اوره و نیترات آمونیوم در محلول های کودی تغذیه شود نتیجه مطلوبی حاصل می شود.

 

روش های پرورش و تکثیر گل ژربرا

 1. پرورش و تکثیر گل ژربرا از طریق تقسیم بوته
 2. پرورش و تکثیر گل ژربرا از طریق بذر
 3. پرورش و تکثیر گل ژربرا از طریق کشت بافت

 

 • پرورش و تکثیر گل ژربرا از طریق تقسیم بوته

ساده ترین روش افزایش، تقسیم بوته است. عمل تقسیم بوته هر ۲ تا۳ سال برای حفظ قدرت رشد و افزایش گلدهی ضروری است. تقسیم بوته در ماه های پاییز صورت می گیرد و گیاهان جوان در گلخانه ۴ تا ۵ هفته بعد گل می دهند. گاهی تقسیم بوته در خرداد ماه انجام می شود. در این حالت تا اواخر پاییز و حتی اوایل زمستان گل می دهند.

 

 • پرورش و تکثیر گل ژربرا از طریق بذر

در افزایش به وسیله بذر اگر بذر ها بلافاصله بعد از برداشت کشت شوند بسیار خوب تندیده و سبز می شوند اما اگر مدت کمی بماند زیبایی آن ها به سرعت کاهش می یابد. تاریخ کاشت بذر تیر و مرداد است. چون جهت تندش به دمای بالا نیاز دارد. دمای لازم برای تندش، بالای ۱۶ درجه سانتیگراد می باشد و ۱۰ تا ۱۵ روز طول می کشد تا بذر ها سبز شود. ۳ تا ۴ هفته بعد نشانه ها در مرحله ۲ برگی در گلدان های استکانی کاشت می شود و وقتی به اندازه کافی بزرگ شدند به محل اصلی منتقل می شود. رشد و نمو بعدی کند بوده و گل ها بعد از کاشت بذر حاصل می شوند. در ماه های زمستان می توان ژربرا را از رشد متوقف ساخته مجددا در بهار در شرایط رشد قرار داد.
گیاهانی که با بذر افزایش می یابند یکنواخت نبوده و در بیشتر آن ها شب هنگام بسته می شوند و این موضوع برای گل های بریده ژربرا صفت مناسبی نیست.

 

 • پرورش و تکثیر گل ژربرا از طریق کشت بافت

مناسب‌ترین روش تکثیر ژربرا می‌باشد .در این روش گیاهانی کاملاً شبیه گیاه مادری در تعداد بسیار انبوه و تجاری در محیط آزمایشگاه تولید می‌شود.

 

چه موقعی باید گلدان ژربرا را تعویض نماییم ؟

زمانی که گیاه شما بیش از حد شلوغ می شود، برای جلوگیری از مشکلات به وجود آمده و پوسیدگی باید گلدان آن را عوض کنید و از سایز بزرگ تر استفاده کنید و همچنین بهتر است که در فصل بهار و تابستان که گل های ژربرا افزایش پیدا می کنند، آن را در بیرون از خانه یا در گلدان بزرگ تر قرار دهید و حدالامکان بهتر است که در چنین فصل هایی گلدان ژربرا را در روشن ترین قسمت خانه خود بگذارید.

 

تعویض گلدان

تعویض گلدان

 

برداشت و نگهداری گل ژربرا

مرحله برداشت گل بسیار حساس است و قبل از به گرده نشستن پرچم ها و در واقع زمانی که دانه های گرده ردیف بیرونی گل ها دیده شوند بایستی برداشت صورت گیرد.
گل ژربرا در دمای ۴ درجه سانتیگراد به مدت ۷-۸ روز قابل انبار کردن است. عمر گل های آن حدود ۳-۸ روز است.

 

آفات و بیماری های گل ژربرا

 • حشرات

با اسپری حشره کش یا روغن چریش از حمله ی حشرات جلوگیری نمایید.

 • بیماری های قارچی

برای جلوگیری از این مشکل کمی گل و گیاه را از هم فاصله دهید تا جریان هوا بین آن ها به خوبی رد و بدل شود .

 

آفت گل ژربرا

بیماری گل ژربرا

بیماری گل ژربرا

 

 

 

 

 

جمع آوری شده توسط تیم گل