انواع گل

گل پپرومیا

گل پپرومیا

گل پپرومیا گلی زینتی و مینیاتوری می باشد که از زیبایی بسیاری برخوردار است. این گیاه از گل های آپارتمانی است و شرایط پرورش آن به راحتی انجام می شود. جهت کسب اطلاعات و پرورش این گیاه با تیم گل همراه باشید.

 

معرفی گل پپرومیا

نام لاتین: Peperomia caperata

نام فارسی: پپرومیا کاپراتا

نام علمی: Peperomia caperata

راسته: فلفل سیاه ‌سانان

تیره: فلفل سیاهیان

بومی: برزیل

این جنس دارای بیش از ۱۰۰۰ گونه مختلف از گیاهان همیشه سبز است که به سه فرم بوته ای، عمودی و رونده رشد می کنند. اغلب آن ها برگ های زیبایی دارند. به همین علت به عنوان گیاه درون خانه ای پرورش داده می شوند. همگی سیستم ریشه ای کوچک و کوتاه عمری دارند اما آب را از اتمسفر جذب و در سلول های برگ خود ذخیره می کنند. گل های آن ها کوچک و سفید یا زرد بوده که روی سنبله کوتاهی مانند دم موش ظاهر می شوند. زمانی که این گیاه به گل می رود کیفیت برگ ها و زیبایی گل های آن کمتر می شود. با حذف ساقه های گل دهنده می‌توان گیاه را به طور مرتب به حالت رویشی و نونهالی مشاهده کرد.
در بعضی گونه ها، گل تزیینی می باشند.

برخی از گونه های آن عبارت است از:

 • Caperata
  بوته ای بوده و دارای برگ های قلبی شکل که از قسمت مرکزی گیاه خارج می شود و پر از فرو رفتگی و برجستگی (مواج) و به رنگ سبز تیره با رگه های روشن است. دمبرگ آن قرمز رنگ است. نوعی از آن دارای برگ های ابلق است.

 

گل پپرومیا

 

 • Hederifolia
  بوته ای بوده و برگ ها شبیه برگ عشقه است. مشابه گونه قبلی اما رنگ برگ ها سبز زیتونی متمایل به خاکستری و در اطراف رگبرگ ها سبز تیره است.

 

گل پپرومیا

 

 • Obtusifolia
  رشد آن عمودی بوده، برگ ها پهن، نسبتا ضخیم و گوشتی به رنگ سبز یا ابلق است.

 

گل پپرومیا

 

 

 • Rotundifolia
  رونده است و برگ ها کوچک، گرد و گوشتی به رنگ سبز هستند.

 

گل پپرومیا

 

شرایط حفظ و نگهداری گل پپرومیا

 • شرایط آبیاری گل پپرومیا

این گیاه نیاز چندانی به آب ندارد. همیشه مقدار زیادی آب در برگ های آن وجود دارد و سطح خاک گلدان بین دو آبیاری باید کاملاً خشک شود، نباید آبیاری آنقدر به تعویق بیفتد که برگ ها پژمرده شوند. در زمستان به آب ولرم نیاز دارد و مقدار آبیاری باید خیلی کمتر باشد. ریشه آن سطحی است و گسترش چندانی ندارد و در هوای آلوده، زرد و خشک می شود. در صورت آب دادن زیاد اطراف یقه ساقه، موجب پوسیدگی آن می گردد.

 

 • نور مناسب گل پپرومیا

مناطق پرنور یا نیمه سایه محیط که دور از تابش مستقیم خورشید باشد، مناسب است. این گیاه در زیر اشعه ی چراغ فلورسنت پژمرده می شود.

 

 • دمای مناسب گل پپرومیا

این گیاه به سرمای زیاد مقاومت ندارد و حداکثر می تواند در زمستان ۱۵ درجه سانتیگراد را تحمل نماید و در فصل رشد دمای ۲۴-۳۰ درجه سانتیگراد برای آن بسیار مناسب است.

 

 • رطوبت مناسب گل پپرومیا

میزان رطوبت لازم حدود ۵۰ درصد است. چنانچه رطوبت و حرارت و سرما از حد خود تجاوز نماید، لکه هایی بر روی سطح برگ ظاهر می گردد و برگ را بی حس می کند و برگ می افتد.
هر دو ماه یک مرتبه سطح خاک گلدان را خراش دهید تا هوا به داخل آن نفوذ کند و در فصل بهار گلدان را درفضای آزاد در محلی سایه قرار دهید تا حالت طبیعی خود را به دست آورد.

 

 • خاک مناسب گل پپرومیا

هر اندازه قابلیت نفوذ خاک بیشتر باشد، ریشه و ساقه از پوسیدگی محفوظ خواهد بود. برای تهیه خاک، یک قسمت پیت، یک قسمت ماسه و یک قسمت خاک باغچه استفاده کنید و کف گلدان مقداری ماسه و سنگریزه بریزید. (خاک سبک شنی)

 

 • کوددهی مناسب گل پپرومیا

کود مایع و یا محلول شده در آب برای این گیاه بسیار مناسب می‎ باشد . تغذیه ی پپرومیا به صورت ماهانه و در طول فصول بهار و تابستان انجام شود.

 

جه موقع باید گلدان گل پپرومیا را تعویض نماییم؟

مانند بقیه گل ها وقتی ریشه های گیاه از زیر گلدان بیرون زد، بایستی گلدان را با یک سایز بزرگ تر تعویض کرد .گلدان را باید در مکانی کاملاً روشن و دور از اشعه ی مستقیم آفتاب قرار بدهید .
در این شرایط سنبله، گل سفید یا کرم رنگی تولید خواهد کرد.

 

روش های تکثیر و پرورش گل پپرومیا

 • تکثیر و پرورش گل پپرومیا از طریق قلمه زدن

از بهار تا اواسط تابستان می توان از آن ها قلمه گرفت. انواع با رشد عمودی و رونده به وسیلع قلمه ساقه و انواع بوته ای به وسیله قلمه برگ افزایش می یابند.
قلمه ها را در ماسه و در محیطی گرم و مرطوب گذاشت. قلمه را به میزان ۴-۵ سانتیمتر داخل ماسه ی شسته کرده و سپس در محلی که دمای آن حدود ۱۸ درجه سانتیگراد باشد در محیطی تاریک قرار دهید.
برای قلمه انواع گوشتی پپرومیا، برگ را روی سطح ماسه خوابانده و روی آن ماسه شسته بریزید، بعد از مدتی مشاهده می کنید که از انتهای رگبرگ ها ریشه ظاهر می گردد.

 

قلمه گل پپرومیا

 

آفات و بیماری های گل پپرومیا

 • رنگ پریدگی برگ ها و متوقف شدن رشد آن ها
  گیاه از کمبود عناصر غذایی در خاک گلدان در رنج است، هر دو هفته یک بار با کود های مخصوص طبق دستور، گیاه را تغذیه مصنوعی کنید.
 • زرد شدن رنگ برگ ها و تار عنکبوتی شدن سطح زیرین
  کنه ی ریز قرمز عامل آن است، گیاه را هر دو هفته یک بار با سم کنه کش سم پاشی نمایید، غبار پاشی در کاهش آفت موثر است.
 • کپک خاکستری
  قارچ بوتری تیس عامل این عارضه است که خود ناشی از هوای سرد و مرطوب است .با سم قارچ کش گیاه را سم پاشی و گلدان را به محل گرم تری منتقل نموده، غبار پاشی را تا رفع علائم متوقف و آبیاری را کاهش دهید.
 • تاول دار شدن برگ ها
  خاک گلدان باتلاقی شده است، اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله بین دو آبیاری خشک و سپس آبیاری نمایید، آبیاری های بعدی را با میزان کمتری شروع کنید، آب زیر گلدانی را خالی و زهکش را بازدید کنید.
 • خم شدن برگ ها
  گیاه بیش از حد آبیاری شده است، اجازه دهید خاک بین دو آبیاری خشک شود و یا این که گیاه تشنه است و هوا خشک است، فورا گیاه را آبیاری نمایید، بهتر است گلدان را ۱۵ دقیقه درون تشت پر از آب قرار دهید، گلدان را به محل خنک تری منتقل کنید.
 • کم رنگ شدن و سفیدی برگ ها
  شدت نور زیاد است، گلدان را به محل کم نور تری منتقل کنید.
 • زنگ زدن برگ ها
  از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید، با غبار پاشی و استفاده از پارچه واسفنج مرطوب برگ ها را تمیز کنید.
 • برگ و قاعده برگ سیاه شده و پوسیده شده
  آبیاری بیش از اندازه عامل آن است، اجازه دهید سطح خاک گلدان بین دو آبیاری خشک شود سپس با میزان کم تری آبیاری را شروع کنید.
 • ریزش و سقوط برگ ها
  هوا سرد است، شرایط را بازبینی کنید و گلدان را به محل گرم تری منتقل نمایید.

 

بیماری گل پپرومیا

بیماری گل پپرومیا

 

بیماری گل پپرومیا

 

آفت گل پپرومیا

 

 

 

 

 

 

جمع آوری شده توسط تیم گل