انواع گل

گل مارگریت

گل مارگریت

گل مارگریت نماد زیبایی، امید، بی گناهی و پاکدامنی می باشد. این گل نوعی داوودی می باشد. اگر به نگهداری گل های آپارتمای علاقمند هستید از این گل زیبا غافل نشوید. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد این گل زیبا با تیم گل همراه باشید.

 

معرفی گل مارگریت

نام لاتین: Argyranthemum frutescens

نام فارسی: مارگریت

نام علمی: Argyranthemum frutescens

راسته: میناسانان

تیره: کاسنیان

بومی: بومی جزایر قناری (بخشی از اسپانیا)

مارگریت خندان، یک گل قدیمی و چندساله است. مارگریت خیلی شبیه به بنفشه‌های حاشیه رودخانه‌هاست، اما گل‌های آن بزرگ‌تر و شکوفه‌های آن قوی‌تر از بنفشه هستند. برگ‌های همیشه سبز آن، در تمام طول سال باقی می‌مانند؛ حتی زمانی که مارگریت گل ندارد و در دوران خفتگی است.
مارگریت به صورت دسته‌ای رشد می‌کند. هر دسته از این گل می‌توانند حدود ۹۰ سانتی‌متر قد و ۶۰ سانتی‌متر عرض و پهنا داشته باشد. اکثر مارگریت‌ها گل‌برگ‌های سفید، مرکز زرد و برگ‌های براق و سبزرنگ دارند.

مارگریت درست در آغاز هر بهار و یا اوایل تابستان برمی‌گردد و تا اوایل پاییز به شکوفه‌ دادن ادامه می‌دهد. از نظر زیست محیطی، مارگریت گونه‌ای مهاجم نیست و حذف شدنش از محیط باعث به هم ریختن اکوسیستم منطقه نمی‌شود، اما باید بدانید که آن اصلا برای بریده شدن و استفاده به صورت شاخه ای مناسب نیست.

 

گونه های مهم گل مارگریت

 • Cobham Gold

در راس ساقه این نوع، دو دسته مارگریت قرار دارد و دایره زرد رنگ آن، حدود ۶۰ سانتی‌متر ساقه را از زمین دور کرده است.

 

Cobham Gold

 

 

 • Horace Reed

این گل بسیار زیبا و خاص است، بخصوص که دو گل را روی هر ساقه دارد و مرکز زرد رنگ او خم شده است.

 

Horace Reed

 

 • Snow Lady

رشد این مارگریت بسیار سریع است، چندساله است و در اولین سال پس از کاشته شدن بذر، گلهایی زیبا و سفید در تابستان ایجاد می‌کند. وی هر ساقه آن یک مارگریت قرار دارد.

 

Snow Lady

 

شرایط حفظ و نگهداری گل مارگریت

 • شرایط آبیاری گل مارگریت

سعی کنید در بین فواصل آبیاری سطح خاک تا حدودی رطوبت خود را از دست بدهد و سپس گیاه را آب دهید. رطوبت بیش از اندازه خاک در ابتدا منجر به ریزش برگ‌های گیاه می‌شود سپس ریشه‌ها خواهند پوسید و تمامی گیاه از بین خواهد رفت. کمبود آب نیز منجر به چوبی شدن ساقه‌های پایینی گیاه می‌شود و برگ‌های پایینی گیاه خواهند ریخت. بنابراین با فرارسیدن تابستان و افزایش گرمای هوا میزان آبیاری این گیاه را افزایش دهید، اما باز هم یادآوری می‌شود که در آبیاری گیاه زیاده روی نکنید.

 

 • نور مناسب گل مارگریت

مارگریت برای بهترین رشد و گلدهی به مکانی با نور کامل آفتاب و به بیان دیگر حداقل روزی ۶ ساعت نور مستقیم آفتاب نیاز دارد. این گیاه مکان‌هایی را با آفتاب مستقیم بعد از ظهر (مکان‌های جنوبی) را دوست دارد. محیط کم نور از جمله دلایل کاهش رشد و رنگ پریدگی برگسار و کاهش گلدهی و ریزش غنچه‌های گل این گیاه و علفی و کشیده شدن بیش از اندازه ساقه‌های گل این گیاه است. افتادگی ساقه‌ها و عدم تحمل وزن گل‌ها از دلایل عدم استحکام ساقه‌ها به دلیل کمبود نور است.

 

 

 • دمای مناسب گل مارگریت

تحمل سرما در ارقام مختلف این گیاه متفاوت است. قسمت هوایی آنان با کاهش دما به زیر ۱۰ درجه به تدریج از می‌رود، اما قسمت زیرزمینی آن در برخی ارقام تا ۴- و در برخی دیگر ارقام تا ۲۰- درجه سانتیگراد می‌تواند دوام آورد. اگر گیاه را در فضای باز کشت کرده اید می‌توانید با فرارسیدن فصل زمستان ابتدا عمل قطع شاخسار هوایی گیاه از نزدیکی سطح خاک را انجام دهید. سپس لایه‌ای از موادی همانند خاک برگ یا کود پوسیده دامی بر روی زمین قرار دهید. این لایه ساقه‌های زیرزمینی و ریشه‌های این گیاه را از یخزدگی محافظت می‌کند. با گرم شدن هوا رویش ساقه‌های هوایی آغاز می‌شود و از نیمه بهار گلدهی گیاه آغاز می‌شود. بهترین دما برای گلدهی این گیاه حدود ۲۵ درجه سانیتگراد است و با گرم شدن بیشتر از اندازه هوا از گلدهی این گیاه کاسته میشود. به همین دلیل بهتر است که در طی تابستان‌های گرم مکانی نیمه سایه و نیمه آفتاب را برای این گیاه در نظر گرفت تا به گلدهی گیاه کمک شود.

 

 

 • رطوبت مناسب گل مارگریت

توجه نمایید که سطح خاک تا حدودی رطوبت خود را از دست بدهد و سپس گیاه را آب دهید زیرا رطوبت بیش از اندازه در ابتدا منجر به ریزش برگ‌های گیاه می‌شود سپس ریشه‌ها خواهند پوسید و تمامی گیاه از بین خواهد رفت.

 

 

 • خاک مناسب گل مارگریت

به خاک سبک با زهکشی کامل نیاز دارد. در محل آفتابی باید کشت شود. در مناطقی که دما تا ۵- درجه کاهش می‌یابد. باید از خاکپوش زمستانه استفاده کرد.

 

 

 • کوددهی مناسب گل مارگریت

این گل به به کوددهی و تغذیه زیادی نیاز ندارد و در خاک معمولی هم رشد خوبی دارد ولی تغذیه گیاه باعث افزایش گلدهی و بهبود عملکرد گیاه می شود.

 

 

 

مراقبت از گل مارگریت

آبیاری منظم و هرس سبک به حفظ سلامت گیاه کمک میکند. هر هفته ۲.۵ سانتیمتر آب به گیاه بدهید یا این که مطمئن شوید خاک تا عمق ۱۵ سانتیمتری کامل مرطوب شده است. با چیدن گلهای مرده یا سرشاخه های مرده زیبایی گیاه حفظ شده و گلدهی بیشتر میشود. گیاه ممکن است پس از اولین گلدهی در فصل بهار یا اوایل تابستان، ظاهری بلند و باریک پیدا کند و گلدهی ضعیفی را شروع نماید. با هرس کردن گیاه و نصف کردن ارتفاع آن گلدهی و پرپشت شدن گیاه تقویت می شود.

 

 

روش های پرورش و تکثیر گل مارگریت

 1. پرورش و تکثیر گل مارگریت از طریق بذر
 2. پرورش و تکثیر گل مارگریت از طریق قلمه بوته
 3. پرورش و تکثیر گل مارگریت از طریق قلمه

 

 

 • پرورش و تکثیر گل مارگریت از طریق بذر

می‌توان بذر‌ها را قبل از اتمام آخرین سرمای سال، در محیط داخلی منزل کاشت و یا صبر کرد که سرمای هوا کاملا برطرف شود و سپس به شکل مستقیم بذر‌ها را در مکان اصلی کاشت. از مخلوطی سبک با زهکش خوب همانند مخلوط خاک معمولی+ خاک برگ+ شن که البته قبل از استفاده الک شده باشند می‌توان استفاده کرد. الک کردن مخلوط خاک منجر به یکسان شدن بافت آن خواهد شد. همچنین به جای مواد یاد شده از هر نوع مخلوط دیگری که بافت سبکی دارد می‌توان استفاده کرد. مخلوط کاشت را قبل از کاشت بذر‌ها به خوبی خیس و مرطوب کنید. دمای مناسب برای جوانه زنی بذر‌ها حدود ۲۰ درجه سانتیگراد است بذر‌ها برای جوانه زنی به نور نیاز دارند بنابراین آن‌ها را در خاک مدفون نکنید و در روز‌های اولیه کاشت از غبارپاشی و اسپری آب برای مرطوب کردن آنان استفاده کنید و بعد از جوانه زنی آنان می‌توان روش معمول آبدهی را بکار برید.

 

 

 • پرورش و تکثیر گل مارگریت از طریق قلمه بوته

بهترین زمان برای تقسیم بوته مارگریت فصل بهار است. قبل از انجام عمل تقسیم بوته گیاه را آبیاری نکنید و اجازه دهید خاک خشک شود. گیاه را به همراه خاک داخل گلدان خارج کنید. ریشه‌های آن را تقسیم کنید و به این ترتیب دو یا سه گیاه کوچکتر ریشه دار دارید.

 

 

 

 • پرورش و تکثیر گل مارگریت از طریق قلمه

گیاهی که قلمه از آن گرفته می‌شود باید شرایط زیر را داشته باشد:

جوان و بالغ باشد، آفت، بیماری یا مریضی خاصی نداشته باشد، کمبود مواد معدنی نداشته باشد و گیاهی باشد که در همان فصل یا فصل قبل کاشته شده باشد.

 

 

 

 

آفات و بیماری های گل مارگریت

این گیاه میزبان آفت های زیادی نیست اما آفتهای معمول مانند شته ها، کنه ها و تریپس ها ممکن است به آن هجوم بیاورند. بنابراین مارگریت را بررسی کنید تا مطمئن شوید دچار آفت زدگی نشده است. اگر علائم آفت زدگی را میبینید، اولویت با استفاده از راه های طبیعی از بین بردن آفات مانند آفت کش طبیعی روغن چریش ( neem oil ) و صابون باغبانی است که پیش از زیاد شدن صدمات آفت ها، آنها را از بین میبرد.

 

 

بیماری گل مارگریت

آفت گل مارگریت

 

 

 

جمع آوری شده توسط تیم گل