انواع گل

گل مارانتا

گل مارانتا

گل مارانتا از جمله گیاهان آپارتمانی بسیار زیبا و زینتی می باشد و به دلیل برگ هایش از جلوه ی بسیاری برخوردار است که می تواند نماد زیبایی و طراوت منزل شما باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر با تیم گل همراه باشید.

 

معرفی گل مارانتا

نام لاتین: Maranta

نام فارسی: مارانتا

نام علمی: Maranta

راسته: زنجبیل ‌سانان

تیره: مارانتائیان

بومی: نواحی گرمسیری مانند آسیای جنوب غربی و غرب هندوستان

مارانتا دارای ریزوم می باشد. برگ های آن گرد، پهن و با نوکی تقریبا نا مشخص است. برگ ها دارای نقش و نگار رنگین می باشند که در هر گونه به شکلی خاص در آمده است. غالبا رگبرگ اصلی به رنگ روشن در آمده و هاله ای رنگی بخش مرکزی برگ را از سایر قسکت های آن متمایز می سازد. در اطراف رگبرگ ها نیز این بخش رنگین در ارقام مختلف به شکل های گوناگون در می آیند. سطح زیرین برگ بنفش تیره یا سبز مایل به خاکستری است.
خصوصیت ویژه ی مارانتا این است که برگ ها در عصر جمع می شود. مارانتا مخصوص گلخانه های گرم و مرطوب است و در ماه های پاییز و زمستان رشد و نمو کاهش یافته گیاه به حالت نیمه رکود در می آید که در این حالت نیاز کمتری به آبیاری دارد و در آغاز بهار ریشه ها تقریبا خشک می شوند که این فصل بهترین زمان افزایش است. پیش از این عده ای گل مارانتا را برای نگهداری در آپارتمان و فضاهای بسته مناسب نمی دانستند اما کم کم بر تعداد طرفداران این گل اضافه شد و اکنون می توان از مارانتا به عنوان نمونه ای از گل های آپارتمانی نام برد که به خوبی با محیط های بسته و آپارتمانی سازگار شده است. همچنین از گل مارانتا می توان به صورت آویز در سبد استفاده کرد که جلوه ای زیبا به محیط اطراف می بخشد و با توجه به رنگ های زیبایی که دارد می تواند یکی از گزینه ها برای کاشت گروهی نیز باشد.

 

برخی از گونه های گل مارانتا

 

 • Arundinacea
  گیاهان این خانواده ریزوم‌های بزرگ دارند که حاوی مقادیر زیادی نشاسته است. این گونه‌ به دلیل داشتن نشاسته‌ و هضم آسان، به شکل تجاری تحت کشت قرار می‌گیرد.

 

گل مارانتا

 

 • leuconeura
  این گونه‌ به دلیل شکل زیبای برگ‌هایش که منقوش به رنگهای متفاوت است، به عنوان گیاهی گلدانی و زینتی مورد توجه قرار گرفته است.
  اندازه برگ‌های این گونه بطول ۱۰ تا ۱۲ سانتیمتر و عرض ۷ سانتیمتر می‌باشد. ظاهر برگ‌ها نیز منقوش و تخم مرغی به رنگ سبز روشن با لکه های قهوه‌ای است که رنگ ارغوانی بین رگبرگ‌های فرعی دیده می‌شود. البته هنگامی که برگ‌ها به حد بلوغ می‌رسند به رنگ خاکستری با لکه‌های تیره در می‌آیند.

 

گل مارانتا

 

 • Kerchoviana
  در این گونه به دلیل محکم نبودن دمبرگ‌ها، برگ‌ها حالتی ایستاده ندارند و بر روی سطح زمین گسترش می‌یابند تا اینکه رشدی عمودی داشته باشند. برگ‌ها به رنگ سبز روشن می‌باشد که بنظر نقره‌ای می آیند و دو ردیف لکه های سبز تیره در طرفین رگبرگ اصلی و در طول برگ وجود دارد. با بلوغ برگ‌ها رنگ قهوه‌ای نیز قابل مشاهده می‌شود. گل‌های این گونه مارانتا سفید رنگ هستند.

 

گل مارانتا

 

 • Erythroneura
  در این گونه روی رگبرگ‌های اصلی برگ، نوار قرمز رنگی وجود دارد و لکه‌های زرد-سبز رنگی نیز در نزدیکی رگبرگ میانی مشاهده می‌شود. در فاصله رگبرگ‌ها و ما بین آنان نیز رنگ سبز تیره وجود دارد. گل‌های این نمونه از مارانتا ارغوانی رنگ است.

 

گل مارانتا

 

 

 • Fascintator
  این گونه مارانتا در طبیعت بصورت وحشی وجود ندارد. بلکه نوع پرورش یافته‌ای است که مصنوعی بوجود آمده است. برگ های این گونه بسیار زیبا و منقش می‌باشند. این گونه جدید گرچه زیباتر است اما در عین حال ظریف تر نیز بوده و نگهداری آن دقت بیشتری می‌خواهد.

 

گل مارانتا

 

شرایط حفظ و نگهداری گل مارانتا

 • شرایط آبیاری گل مارانتا

همواره بایستی خاک این گل زیبا رطوبت داشته باشد، آبیاری مناسب برای پرورش و نگهداری از این گل در فصول گرم سال ۳بار در هفته و در فصول سرد سال یک بار در هفته می باشد .اگر درجه حرارت محیط به ۱۰ درجه سانتیگراد یا کمتر رسید آبیاری را هر دو هفته یک بار تکرار کنید.

 

 • نور مناسب گل مارانتا

گل مارانتا نیاز نوری متوسطی دارد و تابش غیر مستقیم خورشید برای نگهداری از آن کافی است،
برای پرورش این گل در فصل تابستان بهتر است آن را در سایه و در فصل زمستان نور اطراف آن را بیشتر کنید، از تابش مستقیم خورشید به گیاه جلوگیری کنید.

 

 • دمای مناسب گل مارانتا

بهترین درجه حرارت برای نگهداری از این گل دمای ۱۷ درجه سانتیگراد است اما تا دمای ۱۲ درجه سانتیگراد هم نسبت به سرما از خود مقاومت نشان می دهد، اگر درجه حرارت به بالای ۲۷ درجه سانتیگراد افزایش یافت غبار پاشی روزانه انجام دهید.
این نکته را فراموش نکنید که سردی زیاد هوا موجب پیچیدگی و پژمردگی برگ ها می شود.

 

 • رطوبت مناسب گل مارانتا

یکی از روش ها برای تامین رطوبت مورد نیاز گل مارانتا، کاشت گروهی آن با گل های دیگر است.
این گل نیاز رطوبتی نسبتا متوسطی دارد و بهتر است در فصول گرم سال روزی یک بار و در فصول سرد سال هفته ای یک بار عمل غبار پاشی انجام شود.
همواره زهکش را بازدید کرده و عملکرد آن را کنترل کنید.

 

 • خاک مناسب گل مارانتا

بهترین خاک برای پرورش و نگهداری از این گل، خاک های سبک می باشد. یکی از این خاک ها کمپوست است. خاک این گیاه بهتر است تا حدودی حالت اسیدی داشته و از زهکش خوبی برخوردار باشد. پیشنهاد ما استفاده از دو قسمت پیت ماس و یک قسمت شن یا پرلایت که باعث ایجاد محیط مناسب برای رشد این گیاه می شود.

 

 • کوددهی مناسب گل مارانتا

در فصل بهار و تابستان اقدام به کوددهی گیاه کنید و در فصل زمستان کوددهی را قطع کنید.
می توان از کودهای جامد و مایع محلول در آب به ( نسبت دو در هزار ) هر ۱۴ روز یک بار در فصل رشد استفاده نمود.

 

 

چگونه برگ های گل مارانتا را تمیز و گلدان آن را تعویض نماییم؟

برای تمیز کردن برگ های این گل غبار پاشی کافی است می توانید در صورت لزوم از اسفنج و یا پارچه استفاده کنید، از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید.

در فصل بهار گلدان را با گلدانی یک درجه بزرگ تر تعویض کنید، دقت کنید خاک گیاه را به شدت متراکم نکنید. اگر امکان تعویض گلدان وجود نداشت می توانید به تعویض خاک های سطحی گلدان با خاکی جدید و غنی اکتفا کنید.

 

 

روش های تکثیر و پرورش گل مارانتا

 1. تکثیر و پرورش گل مارانتا از طریق تقسیم ریشه
 2. تکثیر و پرورش گل مارانتا از طریق قلمه زدن

 

 • تکثیر و پرورش گل مارانتا از طریق تقسیم ریشه

ازدیاد این گل از طریق تقسیم ساقه های زیر زمینی آن (یا تقسیم ریشه) امکان پذیر است. برای این کار کافی است گیاه را در فصل بهار با شروع فصل رشد گیاه با ریشه متراکم از گلدان و یا خاک خارج کرده و بخشی از ریشه هایی که دارای ساقه است را جدا نموده و درون گلدان جدید کاشته و به محیطی بدون نور مستقیم خورشید منتقل کنید، هرگاه جوانه های گیاه جدید رشد کرد می توانید گلدان را به محیطی با نور بیشتر منتقل کنید. سه روز اول کاشت، جوانه ها را آبیاری نکنید.

 

ریشه ی گل مارانتا

ریشه ی گل مارانتا

 

 • تکثیر و پرورش گل مارانتا از طریق قلمه زدن

قلمه ای به طول ۱۰ سانتیمتر از گیاه مادری جدا کرده و زیر بند برش بزنید. قلمه را به هورمون ریشه زایی آغشته کنید و در بستری از ترکیبات کمپوست و پرلیت بکارید. قلمه ها را آبیاری کنید و برای حفظ رطوبت، روی آن ها را با پلاستیک شفاف و دارای تهویه بپوشانید و در محیط سایه روشن قرار دهید تا ریشه بزنند. دمای مناسب برای ریشه زنی ۲۱ الی ۲۵ درجه سانتیگراد است.

 

قلمه گل مارانتا

قلمه گل مارانتا

آفات و بیماری های گل مارانتا

 • رنگ پریدگی برگ های گل مارانتا
  علت آن نور کم محیط و عدم مواد غذایی در خاک می باشد. جهت درمان، گیاه را به مکان های پرنورتر و به دور از نور مستقیم خورشید انتقال دهید. در فصل رشد یعنی بهار و تابستان هر ۱۴ روز یک بار از کود های مخصوص و کامل گل و گیاهان آپارتمانی استفاده کنید.

 

 • از بین رفتن رگبرک های گل مارانتا
  علت آن خاک فقیر و کمبود مواد غذایی در خاک است. برای درمان می توان در فصل بهار خاک گیاه را تعویض کرد و در غیر این صورت از کود های مخصوص گیاهان آپارتمانی هر ۱۴ روز یک بار بهره برد.

 

 • وجود توده های سفید و پنبه ای در محل اتصال دمبرگ به ساقه
  علت آن وجود آفت و شپشک های آرد آلود می باشد جهت درمان و از بین رفتن آن ها می توان از سم هایی مثل مالاتیون و کنفیدور طبق دستور نوشته شده روی آن ها استفاده نمود.

 

 • پژمردگی و پیچیدگی برگ ها
  علت آن دمای پایین است. آبیاری کم هم باعث به وجود آمدن این مشکل می شود. ابتدا علت آن را جستجو کنید. گل را به محیط گرم تر انتقال بدهید. آبیاری را بیشتر کنید.

 

 • بی رمق شدن و رنگ پریدگی برگ ها
  علت آن نور بسیار زیاد محیط می باشد .شدت نور را کم کرده و گیاه را به مکانی دور از نور مستقیم خورشید انتقال دهید.

 

 • سوختگی برگ ها
  علت آن مه پاشی در زیر نور مستقیم خورشید است. در این صورت قطرات آب همانند ذره بین عمل می کنند و باعث سوختن برگ ها می شوند .در زیر نور خورشید به هیچ وجه غبار پاشی نکنید. این عمل را در سایه و در هنگام صبح انجام دهید.

 

 • کم رنگ شدن برگ ها و تار عنکبوت در زیر برگ ها
  علت آن وجود کنه ی قرمز است. برای از بین رفتن کنه های تار عنکبوتی از سموم کنه کش هر ۱۴ روز یک بار استفاده کنید.

 

 • خم شدن برگ ها، بی حالی و افتادن آن ها
  علت آن دمای زیاد محیط است. گیاه را به محیط خنک تر انتقال داده و روزانه غبار پاشی کنید.

 

 • خمیدگی برگ ها و به وجود آمدن لکه های قهوه ایی در گل مارانتا
  علت آن آبیاری بیش از حد و غیر منظم است. آبیاری را کمتر کنید. اجازه دهید سطح خاک در بین دو آبیاری تا عمق ۲ سانتیمتری خاک خشک شود. از زهکش بودن خاک و گلدان اطمینان حاصل کنید.

 

 

بیماری گل مارانتا

بیماری گل مارانتا

 

بیماری گل مارانتا

 

 

 

جمع آوری شده توسط تیم گل