انواع گل

گل لیسیانتوس

گل لیسیانتوس

یکی دیگر از گل هایی که هر فردی بدان علاقه مند خواهد شد گل لیسیانتوس می باشد. در این مقاله تیم گل برای شما همراهان همیشگی بیشتر درباره این گل زیبا صحبت خواهد کرد. با ما همراه باشید.

 

معرفی گل لیسیانتوس

نام لاتین : Eustoma

نام فارسی : لیسیانتوس

نام علمی : Eustoma

راسته : گل‌ سپاسی ‌سانان

تیره : گل‌سپاسیان

بومی : مناطق گرم جنوب ایالات متحده، مکزیک، کارائیب و شمال آمریکای جنوبی

گل لیسیانتوس از دسته گل هاییست که کوتاه عمر بوده و معمولا بیشتر از ۲-۳ سال عمر نخواهد کرد. این گل برگ های زیبایی دارد و حالت آن ها به شکل بیضی و نیزه ای بوده و فاقد دمبرگ هستند. ساقه های این گل به رنگ سبز متمایل به خاکستریست که زیبایی خاصی را بدان بخشیده است. انواع مختلفی از این گل در بازار وجود دارد که می توان نوع پرپشت و یا کم پشت آن را تهیه نمود. گل لیسیانتوس در اندازه های متنوع کوچک، متوسط و بزرگ در بازار ها عرضه می شود. لیسیانتوس بزرگ دارای برگ های بسیار پهن و باز بوده و حالت لوله ای و زنگوله ای داشته و معمولا نوک برگ های آن چین دار می باشد. سفید، بنفش و آبی رنگ هاییست که برگ های این گل در مدل های مختلف خود داراست. نوع ساقه کوتاه آن در گلدان ها برای نگهداری در منازل مورد استفاده قرار می گیرد و نوع ساقه بلند آن در تولید گل بریدنی بکار گرفته می شود.

 

 

لیسیانتوس شاخه بلند

لیسیانتوس شاخه بلند

لیسیانتوس بوته ای

لیسیانتوس بوته ای

 

لیسیانتوس سفید

لیسیانتوس سفید

لیسیانتوس صورتی-سفید

لیسیانتوس صورتی-سفید

 

 

 

گل لیسیانتوس نماد چیست ؟

این گل زیبا معناهای بسیاری در فرهنگ های متفاوت دارد. برخی از این نماد ها عبارتند از :

+ قدردانی
+ دوستی
+ تحسین
+ شیرینی
+ تمایل به معاشرت
+ یک عمر طولانی و شاد
+ صلح و جذابیت

به طور کلی گل لیسیانتوس به عنوان گلی به معنای معاشرت هدیه داده می شود، وقتی می خواهید مهارت های اجتماعی خوب خود را بیان کنید، بهتر است از این گل کمک بگیرید. در یونان باستان این گل به معنای “دهان زیبا” می باشد و معمولاً عشق، قناعت و صلح را نشان می دهد. در مناسبت هایی مانند ولنتاین بی شک یکی از بهترین گزینه ها گل لیسیانتوس است.

 

گل لیسیانتوس ولنتاین

 

 

شرایط نگهداری گل لیسیانتوس

  • دمای مناسب گل لیسیانتوس

از آن دسته از گل هایی می باشد که سرما را دوست ندارد و به شرایط گلخانه ای بسیار علاقه مند می باشد. بهترین دما برای نگهداری این گل زیبا در طول روز دمایی بین ۲۰ الی ۲۴ درجه سانتیگراد و در هنگام شب ۱۶ الی ۱۸ درجه سانتیگراد می باشد. دماهای بیشتر از ۲۴ و کمتر از ۱۶ مخصوصا در ماه های اولیه نگهداری از این گل آسیب جدی بدان وارد کرده و ممکن است گیاه را از بین ببرد.

 

  • نور مناسب گل لیسیانتوس

میزان نوری که این گل احتیاج دارد بسیار مهم می باشد، زیرا اگر در زمان گلدهی گل نور بیش از اندازه بدان بتابد از ارتفاع آن کاسته و گلدهی به خوبی انجام نخواهد گرفت. نور غیر مستقیم خورشید برای گل لیسیانتوس مناسب است. کمبود نور نیز گلدهی را متوقف کرده و موجب پژمردگی گل های آن می شود. در زمستان ها بهتر است ۱۲ ساعت روز را در راستای تابش نور آفتاب قرار گیرد تا از سرعت گلدهی آن در فصل سرد زمستان کاسته نشود.

 

  • خاک مناسب گل لیسیانتوس

شرایط خاک این گل بایستی دارای تعادل باشد. خاک بسیار مرطوب و یا بسیار خشک برای این گل مضر است. باید توجه داشته باشید که هنگام گلدهی گل خاک گلدان آن را همیشه مرطوب نگاه دارید و آبیاری را بیشتر کنید، از همین جهت زهکشی مناسب نیز نکته مهمیست که بایستی رعایت شود.

 

  • کود مناسب گل لیسیانتوس

برای گلدهی و تقویت هر چه بهتر این گا از کود های محلول مناسب استفاده نمایید. کود نیترات کلسیم کود مناسبی برای گل لیسیانتوس می باشد. هنگامی که پس از کوددهی جوانه های جدید رشد نمودند، کوددهی را متوقف کنید، زیرا نمک موجود در کود ها سبب کندی در رشد گل ها می شود.

 

 

 

 

تکثیر و پرورش گل لیسیانتوس

می توان از طریق کاشت بذر، به راحتی این گل زیبا را در محیط خانه خود پرورش داد. در ادامه مراحل تکثیر گل لیسیانتوس از طریق کاشت بذر را به طور کامل شرح می دهیم.

 

بذر لیسیانتوس

بذر لیسیانتوس

 

برای این کار ابتدا بذر گل را تهیه کنید. به یاد داشته باشید که بهترین زمان برای انجام این کار اواخر فصل پاییز تا اوایل فصل زمستان می باشد. دمای مناسب برای بذر گل دمایی بین ۱۳ الی ۱۶ درجه سانتیگراد است. گلدان مناسبی را برای کاشت آماده کرده و آن را با کمپوست مناسب پر کنید. بذر ها را بصورت سطحی درون بستر کاشت بکارید. بذر ها را آبیاری نموده و صبر کنید. پس از گذشت چند هفته جوانه های گل از خاک بیرون می زنند. در این هنگام آبیاری را کمی کاهش داده و با دقت انجام دهید، زیرا جوانه ها در این مرحله سست و آسیب پذیر می باشند. پس از گذشت حدود ۳ ماه جوانه ها آماده ی انتقال به گلدان اصلی هستند.

 

جوانه های لیسیانتوس

جوانه های لیسیانتوس

 

 

نحوه برداشت گل لیسیانتوس

پس از آنکه بذر ها به گل های بالغ تبدیل شدند می توان آن ها را برداشت کرد. دقت داشته باشید که ساقه هایی که دارای ۲ گل باز هستند را فقط برداشت کنید. کمتر از ۲ گل را به هیچ وجه از گلدان جدا نکنید. برخی ساقه ها ۴ تا گل باز نیز خواهند داد که آن ها نیز برای برداشت مناسب هستند. به یاد داشته باشید که هنگامی که گل ها را از گیاه اصلی جدا می کنید عمر آن ها کاسته شده و حداکثر تا ۲ هفته دوام خواهند آورد، که البته این میزان زمان بنا به شرایط محیطی متفاوت می باشد.
گل های لیسیانتوس در نور کم به رنگ آبی خیلی روشن در آمده و رنگ گلبرگ های آن کمرنگ خواهند شد. در دمای اتاق شاهد رویش گلبرگ هایی به رنگ صورتی کمرنگ مایل به سفید نیز خواهیم بود.
همچنین می توان برای افزایش طول عمر گل ها از محلول های موجود مانند محلول سوکروز استفاده نمایید. از این محلول به اندازه ۵ تا ۱۰ درصد درون آب گلدان گل هابریزید و به مدت یک روز نگه دارید. پس از آن آب گلدان را تعویض نمایید.

 

 

نحوه برداشت گل لیسیانتوس

نحوه برداشت گل لیسیانتوس

 

 

چگونه ارتفاع ساقه های گل لیسیانتوس را کنترل نماییم ؟

همانطور که قبلا نیز توضیح دادیم، تابش بیش از اندازه نور خورشید سبب ارتفاع گرفتن ساقه های این گل می شود. برای جلوگیری از این امر میتوان دما را در هنگام تابش زیاد خورشید پایین آورد.
نکته ی دیگری که باید بدان توجه کرد اندازه گلدان گل است. هنگامی که ریشه ها در گلدان بیش از اندازه رشد پیدا کنند و در هم پیچ بخورند گیاه رشد توپی خود را از دست داده و ارتفاع بیش از اندازه و نا مناسبی خواهد گرفت. از همین رو به محض مشاهده ریشه ها در جداره های گلدان آبیاری را کاهش دهید تا مانع بیشتر شدن ارتفاع ساقه ها و حتی ریشه ها شود.

 

ازدیاد ریشه های لیسیانتوس

ازدیاد ریشه های لیسیانتوس

 

 

 

چگونه مانع طوقه ای شدن گل لیسیانتوس خود شویم؟

پس از تحقیقات بسیار مشخص شد که یکی از عوامل بسیار موثر بر طوقه ای شدن این گل دمای محیط در مرحله دان نهال ها می باشد. این گل به دماهای ۲۵ درجه سانتیگراد و یا بیشتر در این مرحله بسیار حساس بوده و این دما سبب طوقه ای شدن گل می شود. هنگامی که ۳ الی ۴ جفت برگ در دان نهال ها پدید آمد، در صورتی که دمای محیط مناسب باشد گیاه شروع به گلدهی خواهد کرد. در تمامی مدتی که بذر گل را می کارید تا زمان گلدهی آن دما را پایین نگاه دارید، بهترین راه برای جلوگیری از طوقه ای شدن گل لیسیانتوس همین روش می باشد.

 

 

 

 

 

جمع آوری شده توسط تیم گل