انواع گل

گل فریزیا

گل فریزیا

گل فریزیا نماد معصومیت می باشد. گلی معطر، رنگارنگ و حساس به سرما است. گل های زیبا و عطر ویژه ی آن باعث محبوبیت افراد شده است. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد این گل زیبا با تیم گل همراه باشید.

 

معرفی گل فریزیا

نام لاتین: freesia

نام فارسی: فریزیا

نام علمی: Cultivated freesias

راسته: مارچوبه سانان

تیره: زنبقیان

بومی: بومی ضلع شرقی جنوب آفریقا، از کنیا جنوبی تا آفریقای جنوبی است، بیشتر گونه ها در استانهای کیپ یافت می شوند.

فریزیا گیاهی دائمی و حساس به سرما است. برگ ها دراز و به رنگ سبز روشن بوده که مستقیما از خاک بیرون می آیند. از وسط برگ ها ساقه های گل دهنده بیرون آمده و هر یک از این ساقه ها در انتهای خود، که نسبت به بقیه ساقه زاویه ۹۰ درجه دارد، معمولا ۴-۸ عدد گل معطر قیفی شکل تولید می کنند که به رنگ های صورتی، زرد، قرمز، آبی، بنفش یا سفید است. گل آذین از نوع سنبله و گل ها معمولا به صورت افقی شکوفا می شوند. از محور برگ ساقه اصلی ممکن است ساقه های فرعی رشد کرده که هر کدام دارای گل آذین می باشند. این گل به خاطر عطر بسیار مطبوع آن بیشتر به عنوان گل بریدنی کشت و کار می شود.
گلدهی این گل در حالت طبیعی (بدون پیش رس کردن) با کاشت بذر در بهار در شاسی سرد، از اسفند تا خرداد ماه گل می دهد و اگر پیش رس شود از بهمن تا اوایل اردیبهشت به گل خواهد رفت. با فراهم کردن دمای مناسب (۱۳-۱۵ درجه سانتیگراد) در گلخانه با کاشت پداژه ها در مواقع مختلف می توان در تمام طول سال گل تولید کرد. در مناطقی با تابستانی سرد فریزیا در طول سال گل می دهد ولی در مناطق با تابستان های داغ، دوره گلدهی به اواخر پاییز تا اواخر بهار محدود می شود.

 

رنگ قرمز فریزیا

رنگ قرمز فریزیا

رنگ صورتی فریزیا

رنگ صورتی فریزیا

 

 

 

 

رنگ سفید فریزیا

رنگ سفید فریزیا

رنگ زرد فریزیا

رنگ زرد فریزیا

 

رنگ بنفش فریزیا

رنگ بنفش فریزیا

رنگ آبی فریزیا

رنگ آبی فریزیا

 

 

شرایط حفظ و نگهداری گل فریزیا

 • شرایط آبیاری گل فریزیا

این گل در برابر خشکی بسیار حساس بوده و بایستی هر روز آبیاری شود اما نباید بیش از حد آبیاری شود پس از مشاهده ی خشکی سطح خاک آب دهید. آبیاری بیش از اندازه باعث پوسیدگی پداژه می شود و شیوع بیماری های قارچی می شود. عدم آبیاری به موقع نیز باعث زرد و خشک شدن برگ ها، گلدهی دیر هنگام می شود.

 

 • نور مناسب گل فریزیا

به طور کلی به نور مستقیم خورشید احتیاج دارد. در زمان گلدهی و جوانه زنی جهت افزایش دوام آن، بایستی در محل سایه نگهداری شود زیرا رشد ریشه های این گیاه به مکانی خنک و سایه نیاز دارد اما پس از گلدهی آن را به محلی با نور مستقیم خورشید انتقال دهید.

 

 • دمای مناسب گل فریزیا

فریزیا به سرما حساس است و چون تحمل زمستان را ندارد اصولا در باغ استفاده نمی شود و نیاز به یک فصل طولانی رشد در دماهای پایین دارد. دما از مهم ترین عوامل کنترل رشد و نمو فریزیا است. زمانی که پداژه ها در اوایل تابستان برداشت می شوند و در فضای باز نگهداری می شوند، حداقل تا ۳ ماه در خواب هستند. برای شکستن خواب پداژه ها باید آن ها را به مدت بیش از ۱۰ هفته در دمای ۳۰ درجه سانتیگراد نگهداری کرد. اگر پداژه ها در دمای کمتر از ۱۳ درجه سانتیگراد نگهداری شوند، سبز شده، شکست خورده و روی پداژه، پداژه جدیدی ظاهر می شود. دمای بیش از ۱۸ درجه سانتیگراد باعث تعویق گلدهی و افزایش ارتقاع گیاهان و تعداد برگ ها می شود. در دمای پایین تر نیز گلدهی به تعویق افتاده و ساقه گل کوتاه تر می شود.

 

 • رطوبت مناسب گل فریزیا

حفظ رطوبت بعد از کاشت پیاز های فریزیا باعث شروع جوانه زنی و گلدهی فریزیا می شود. وجود رطوبت همیشگی در خاک این گیاه سبب رشد و نمو بهتر و افزایش کیفیت شده اما توجه نمایید که خاک غرقابی نشود.

 

 • خاک مناسب گل فریزیا

به خاکی با زه کشی خوب که بتواند رطوبت را در خود نگهداری نماید نیاز دارد. Ph خاک باید ۶/۶ تا ۷/۵ باشد. ترکیبی از خاک برگ، پیت موس و یا کوکوپیت برای این گل مناسب است.

 

 • کوددهی مناسب گل فریزیا

برای کاهش خطر سوختگی برگ ها، خاک نباید فلوئور داشته باشد. فریزیا به غلظت بالای نمک خاک حساس است. مصرف زیاد مواد غذایی باعث سوختگی ریشه شده و رشد محصول را متوقف می کند. لذا دادن کود ضروری نیست مگر اینکه تجزیه خاک کمبودی را نشان دهد. برای کوددهی این گیاه می توان از کود ۲۰-۲۰-۲۰ هر ۲-۳ هفته یکبار از زمانی که ارتفاع گیاه به حدود ۱۵ سانتیمتر رسید استفاده کرد.

 

روش های پرورش و تکثیر گل فریزیا

 1. پرورش و تکثیر فریزیا از طریق بذر
 2. پرورش و تکثیر فریزیا از طریق پداژه

 

 • پرورش و تکثیر فریزیا از طریق بذر

بذر فریزیا در اسفند یا فروردین ماه در شاسی سرد و در خاکی سبک و قوی کاشته می شود. بهتر است قبل از کاشت بذر ها در خاک خیس شوند. وقتی گیاهان به اندازه کافی بزرگ شدند آن ها را در گلدان هایی به قطر ۱۲-۱۴ سانتیمتر به تعداد ۱۰-۱۲ عدد در هر گلدان نشاء می کنند و دوباره این گلدان ها را زیر شاسی می گذارند و به آن ها تا موقعی که نشاء ها بگیرند سایه می دهند. پس از آنکه هوای بیرون به اندازه کافی گرم شد و خطر یخبندان اوایل بهار از بین رفت گلدان ها را از شاسی در آورده و پای دیوار جنوبی، در محلی سایه قرار می دهند. در فصل پاییز به تدریج گلدان ها را برای زودرس کردن به زیر شاسی یا گلخانه منتقل می کنند. بدین ترتیب گیاهان از بهمن تا اوایل اردیبهشت گل خواهند داد ولی اگر گلدان ها را به ترتیبی که در بالا ذکر شدن زودرس نکنند معمولا از اسفند الی خرداد ماه گل می دهند.

 

بذر فریزیا

بذر فریزیا

 

 • پرورش و تکثیر فریزیا از طریق پداژه

به دلیل اینکه روش سنتی افزایش آن با پداژه باعث آلودگی های ویروسی زیادی می شود گل کاران به کشت بذر که ۲-۳ ماه هم دیرتر به گل می نشیند روی می آورند. در صورت کاشت پداژه بعد از حدود ۵ ماه و با کاشت بذر بعد از ۷-۸ ماه گل می دهد.
به دلیل حساسیت فریزیا به سرما از اواسط پاییز تا اوایل زمستان هر ۶-۸ عدد پداژه را در یک گلدان با قطر ۱۲ سانتیمتر کاشته و گلدان ها را در گلخانه ای نگهداری می کنند. در گلخانه تا موقع گل کردن گیاهان، بایستی گلدان ها در محلی قرار گیرند که کاملا آفتاب گیر باشد. در جنوب آفریقا، پداژه ها در پاییز جوانه می زنند و در زمستان در دمای نسبتا پایین ۸-۱۰ درجه سانتیگراد گل می دهند. بعد از گلدهی رشد گیاه متوقف می شود و پداژه ها در طول تابستان به خواب می روند. دمای بالای تابستان دوره خواب پداژه ها را شکسته و آن ها را برای تندش در پاییز آماده می کند.

 

تکثیر فریزیا از طریق پداژه

تکثیر فریزیا از طریق پداژه

نگهداری پداژه فریزیا

پس از اتمام گل، آب گلدان ها را به تدریج کم کرده و بالاخره آن را به کلی قطع نموده و در موقع استراحت گیاه، پداژه ها را از گلدان بیرون آورده و در انبار خشک و دارای تهویه با دمای ۹-۳۰ درجه سانتیگراد تا پاییز نگهداری می کنند. اگر بخواهیم پداژه را زود بکاریم باید در دمای ۳۰ درجه سانتیگراد نگهداری کنیم و در صورتی که بخواهیم آن ها را بری مدت طولانی نگهداری کنیم باید در دمای ۲ درجه سانتیگراد قرار دهیم.

 

 

برداشت و نگهداری گل فریزیا

گل آذین باید زمانی برداشت شود که اولین گل، رنگ کامل گرفته باشد ولی کلا سفت باشد. گل ها را می توان در دمای ۰-۱ درجه سانتیگراد به مدت ۷-۱۰ روز انبار کرد. پس از خروج از انبار آن ها را می توان ۵-۱۰ روز نگهداری کرد.

 

 

آفات و بیماری های گل فریزیا

 • از آفات این گیاه می توان به شته، شپشک آردآلود، کنه تارعنکبوتی و تریپس اشاره کرد.
 • پنجه ای شدن

دمای بالای ۱۸ درجه سانتیگراد در زمان گل آغازی باعث این عارضه می شود. در این حالت براکته ها بزرگ شده، فاصله گل ها نا منظم و گل آذین ها غیر طبیعی است.

 • عقیم شدن گلناشی از شدت نور کم و یا دمای زیاد در زمان نمو سریع گل است که این شرایط سبب خشک شدن جوانه گل می شود.
 • سوختگی برگ

ناشی از وجود فلوئور در خاک است. برای جلوگیری از آن نباید از سوپر فسفات و دیگر ترکیبات فسفر دار استفاده کرد.

 • نوچه دادن (pupation)

ناشی از نگهداری پداژه ها در طی دوری خواب در دمای کمتر از ۱۳ درجه سانتیگراد است. در این حالت روی پداژه، پداژه جدیدی تشکیل می شود.

 

آفت فریزیا

آفت فریزیا

بیماری برگ فریزیا

بیماری برگ فریزیا

 

 

 

بیماری فریزیا

بیماری فریزیا

 

 

 

جمع آوری شده توسط تیم گل