انواع گل

گل ساکسیفراژ

گل ساکسیفراز

گل ساکسیفراژ گلی رونده است که برگ های زیبای آن مورد توجه می باشد. همچنین رگبرگ ها با رنگ کرمی و شیری در مرکز برگ نیز از زیبایی بسیاری برخوردار است. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد این گل با تیم گل همراه باشید.

 

معرفی گل ساکسیفراژ

نام لاتین: Saxifraga stolonifera

نام فارسی: ساکسیفراژ، سفرس خزنده، سفرس توت فرنگی

نام علمی: Saxifraga stolonifera

راسته: خاراشکن سانان

تیره: خاراشکنیان

بومی: چین، ژاپن و کره  اما در بسیاری از مناطق معتدل اوراسیا و آمریکای شمالی گسترده است.

جنس ساکسیفراژ دارای ۴۴۰ گونه است که از نظر شکل برگ و عادت رشد تنوع زیادی در آن ها مشاهده می شود. همانند توت فرنگی شاخه های رونده نازکی دارد که در اثر تماس با خاک ریشه دار می شود. برگ های ریز و تقریبا گرد کرک دار و رگبرگ ها با رنگ کرمی و شیری در زمینه سبز زیتونی برگ جلب نظر می کند. نوع ابلق آن که حاشیه برگ شیری رنگ یا کرم است، نیز در ایران کشت و کار شده است. دارهی ساقه گل دهندهدبلند و گل های نسبتا ریز است. گل آذین خوشه (Raseme) و ستاره ای شکل است. طول یک یا دو گلبرگ آن طویل تر از سایر گلبرگ ها است. برخی این گیاه را به اشتباه با بگونیا رکس اشتباه می گیرند در صورتی که تقارن برگ های بگونیا کاملا متمایز با سایر گل ها می باشد.
این گیاه اغلب در ارتفاعات بالا می روید جایی که باد، سرما و نور شدید خورشید زندگی را دشوار می کنند ساکسیفراژ ای مشکل را با روییدن به شکل یک تپه کوچک وداشتن برگ های ریزی به اندازه ۶میلی مترحل می کند گل های رنگارنگش بین خرداد و مرداد باز می شود و توسط پروانه کوهستان و دیگر حشرات گرده افشانی می شود.
گل ها در اوایل تابستان ظاهر می شوند. بیشتر زیبایی برگ های آن مورد توجه می باشد.

 

برخی از گونه های گل ساکسیفراژ

 

 • Saxifraga rotundifolia

گیاه زیتون به صورت گرد و برگ گیاه تا ارتفاع ۳۰-۴۰ سانتیمتر است. یکی از ویژگی های مهم این گونه دوره طولانی گلدهی آن است. (از اواخر بهار و در طول تابستان) گل ها با لکه های قرمز سفید هستند. برگ ها به رنگ سبز تیره و دارای لبه های دندانه دار است. گونه ها هم در سایه و هم در مکان های آفتابی می توانند به خوبی رشد کنند. برای محوطه سازی مناطق سنگی مورد استفاده قرار می گیرد. از ویژگی های دیگر این گونه می توان به مقاومت در برابر سرما، بی تکلف بودن، دوره گل دهی طولانی، بهبودی سریع پس از آسیب و مقاومت در برابر بیماری ها و آفات اشاره نمود.

 

گل ساکسیفراژ

 

 

 • Paniculata saxifrage

به طول ۱۰ سانتیمترارتفاع دارد و در ماه ژوئن با گل های سفید و زرد شکوفه می شود. برگ ها به به رنگ خاکستری مایل به سبز، دارای شکاف ها و برآمدگی های آهکی در لبه ها است. ارتفاع شاخ و برگ ۴-۸ سانتیمتر است. برای رشد این گونه باید خاک خوب زهکشی شده با مقدار زیادی کلسیم را انتخاب کنید. از دیگر مزایای آن می توان به برگ های تزئینی با یک شکل غیرمعمول اشاره نمود.

 

گل ساکسیفراژ

 

 

 • Saxifraga Ascending

دوسالانه بومی اوراسیا و آمریکای شمالی می باشد. ساقه گیاه می تواند از ۵ تا ۲۵ سانتیمتر باشد. برگ های آن نسبتاً بزرگ است. دوره گل دهی آن طولانی است. اولین گل های برفی سفید در اوایل تابستان دیده می شود. این گونه می تواند در مناطقی با نور زیاد خورشید کاشته شد ،بذرهای جوانه زنی سریع دارند و مناسب برای کاشت در زیر درختان و درختچه های بلند است.

 

گل ساکسیفراژ

 

 • Polar Saxifrage

یکی از معدود گیاهانی است که در تابستان کوتاه موفق به نمایش گل های جذاب است. گل ها قرمز و برگ ها گوشتی هستند. در طول فصل رشد، گیاه یک پوشش مداوم از برگ و گل تشکیل می دهد.

 

 

گل ساکسیفراز

 

 

شرایط حفظ و نگهداری گل ساکسیفراژ

 • شرایط آبیاری گل ساکسیفراژ

به آبیاری متوسطی نیاز دارد. نوچه داشته باشید بین دو آبیاری سطح خاک گیاه خشک شده باشد سپس آبیاری نمایید.

 

 • نور مناسب گل ساکسیفراژ

در محلی سایه تا سایه آفتاب رشد خوبی دارد. در مقابل اشعه مستقیم خورشید حساسیت نشان می دهد. در خانه ها نباید در محل گرم آفتابی قرار گیرند اما بعضی از گونه های آن مناسب باغ های صخره ای در مناطق گرم و مرطوب است.

 

 • دمای مناسب گل ساکسیفراژ

حداقل دما برای آن در زمستان ۸ درجه سانتیگراد و حداکثر در تابستان ۱۵ درجه سانتیگراد است.

 

 • رطوبت مناسب گل ساکسیفراژ

غبارپاشی چندان لازم نیست، ولی در صورتی که درجه حرارت بالا رود غبارپاشی هفتگی در شادابی گیاه موثر است. بهترین حالت برای حفظ رطوبت، ایجاد جزیره در زیر گلدان می باشد.

 

 • خاک مناسب گل ساکسیفراژ

خاک های سبک شنی و خاک های آهکی برای این گیاه مناسب می باشد.

 

 • کوددهی مناسب گل ساکسیفراژ

هر ماه دوبار در تابستان کمبود عناصر خاک گلدان را با اضافه کردن کودهای شیمیایی مخصوص گیاهان زینتی طبق دستور جبران نمایید.

 

چه موقع باید گلدان گل ساکسیفراژ را تعویض نماییم؟

هر ساله در بهار تعویض گلدان الزامی است. هنگامی که ریشه از گلدان بیرون زد گلدان گل را تعویض کنید.

 

تمیز نمودن برگ های گل ساکسیفراژ

در صورتی که برگ ها گرد آلوده و کثیف است، می توانید با غبارپاشی آن ها را تمیز کنید، از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید.

 

روش های پرورش و تکثیر گل ساکسیفراژ

 

 • پرورش و تکثیر گل ساکسیفراژ از طریق جدا کردن گیاهچه های کوچک روی ساقه

جدا کردن گیاهچه های کوچک روی ساقه رونده و ریشه دار کردن آن ها در بهار و پاییز به راحتی افزایش می یابد. می توان قبل از جدا کردن گیاهچه ها از گیاه مادری آن ها را در سطح خاک گلدان دیگر فرو برده و پس از ریشه دهی و با نمایان شدن برگ های جدید ساقه ها را قطع و ارتباط را با گیاه مادری را قطع نمایید.

 

گل ساکسیفراز

 

 

آفات و بیماری های گل ساکسیفراژ

 • ریزش برگ ها و پژمردگی آن
  آبیاری بیش از اندازه عامل آن است، آبیاری را قطع کنید و اجازه دهید سطح خاک خشک شود، آبیاری را با میزان کمتری شروع کنید.
 • بی رنگ شدن برگ ها و پیدایش تار عنکبوت در زیر برگ ها
  کنه قرمز ریز عامل آن است، گیاه را با سم کنه کش هر دو هفته یکبار طبق دستور سم پاشی کنید تا علائم بر طرف شود.
 • لکه های خاکستری روی برگ ها و قاعده آن ها
  رطوبت بیش از اندازه است، گیاه را به محل گرمرتر و خشک تری منتقل کنید، اجازه دهید سطح خاک قبل از آبیاری خشک شود، گیاه را با سم قارچ کش سمپاشی کنید.
 • برگ های جدید ظاهر نمی شوند
  گیاه احتیاج به تغذیه مصنوعی دارد، طبق دستور عمل کنید.
 • خشک شدن و ناهموار شدن برگ ها
  سن گیاه بالاست، از آن به عنوان منبع تکثیر استفاده کنید.
 • منحرف شدن ساقه ها
  هوا خیلی گرم است، گلدان را به محل خنک تری منتقل کنید.
 • افتاده شدن گیاه
  تشنگی مفرط عامل آن است، گلدان را برای مدت ۳۰ دقیقه درون تشت پر از آب قرار دهید.

 

بیماری گل ساکسیفراژ

 

 

 

 

جمع آوری شده توسط تیم گل