انواع گل

گل رعنا زیبا

گل رعنا زیبا

گل رعنا زیبا که به آن گل شاد نیز می گویند از نظر ظاهری شبیه به گل آفتابگردان می باشد. تنوع گونه های این گل بسیار زیاد است که بیشتر برای مصارف زینتی از آن استفاده می نمایند. جهت کسب اطلاعات بیشتر با تیم گل همراه باشید.

 

معرفی گل رعنا زیبا

نام لاتین: Gaillardia

نام فارسی: رعنا زیبا و گل شاد

نام علمی: Gaillardia

راسته: میناسانان

تیره: گل ستاره ای

بومی: آمریکای شمالی و جنوبی

گل رعنا زیبا دارای انواع یکساله و چند ساله است که اکثرا به صورت یکساله مورد استفاده قرار می گیرد. برگ ها مو دار و با حاشیه صاف یا دندانه دار است. ارقام کم پر و پرپر دارد. در انواع کم پر هر گل از تعدادی گلچه زبانه ای شکل کناری و تعدادی گلچه لوله ای ریز در مرکز تشکیل شده، حال آن که در نمونه های پرپر، گل توپی شکل بوده و تقریبا همه گلچه ها لوله ای هستند و در رنگ های قرمز، زرد و نارنجی و نیز دو رنگ دیده می شود. گل های رعنا مناسب فضای باز می باشند و به نور آفتاب نیاز دارند به همین دلیل به راحتی می توان این گل ها را در باغچه داشته باشید. ارتفاع آنها بین ۳۰ تا ۵۰ سانتیمتر می باشد و اندازه قطر بوته ها تقریبا ۵۰ تا ۷۰ سانتیمتر می رسد.
طول دوره گلدهی آن نسبتا طولانی و از اوایل تابستان تا اواسط پاییز ادامه دارد. اگر در بهار زود کاشته شود از اردیبهشت تا آبان گل می دهد و تقریبا در تمام فصل گلدهی آن ادامه دارد. حذف گل های پژمرده گلدهی را افزایش می دهد.

 

گونه های مهم گل رعنا زیبا

این گل زیبا دارای انواع مختلفی می باشد. گل ها از نظر تعداد گلبرگ ها به دو قسمت پرپر و کم پر تقسیم می شوند. در گل های کم پر، هر گلبرگ به شکل زبانه ای مانند لوله ای ریز از مرکز تشکیل شده است. در نوع پر پر گل ها مانند توپ هستند و گلبرگ ها لوله ای شکل هستند.

 

 • Aristata

چند ساله، گل ها کم پر بوده، گلبرگ ها در حاشیه زرد و در قائده قرمز است.

 

گل رعنا زیبا

 

 • Grandiflora

چند ساله، دو رگ بین aristata و pulchella است، گل ها به رنگ های قرمز و زرد خالص و یا دو رنگ دیده می شوند.

 

گل رعنا زیبا

 

 • Pulchella

یکساله و دارای ارقام پرپر و کم پر است. گل ها به رنگ زرد و با نوک قرمز و یا زرد یا قرمز خالص و گلچه های مرکزی ارغوانی می باشد.

 

گل رعنا زیبا

 

شرایط حفظ و نگهداری گل رعنا زیبا

 • شرایط آبیاری گل رعنا زیبا

نسبت به خشکی و کم آبی مقاوم می باشند ولی آبیاری مرتب باعث گلدهی بهتر آن ها می شود. هر زمان که احساس نمودید که سطح خاک گل ها خشک شده است به آبیاری اقدام کنید. در فصل زمستان با گرم شدن هوا نیاز آبی گیاه بیشتر می شود. آبیاری زیاد باعث غرقابی شدن خاک و پوسیدگی ریشه می شود و گیاه آسیب می بیند.

 

 • نور مناسب گل رعنا زیبا

این نوع گل ها در نقاطی که آفتاب گیر هستند از کیفیت خوبی برخوردار می شوند. برای گل دهی نیاز به ۶-۸ ساعت نور مستقیم آفتاب نیاز دارند. در واقع این گل جزء گیاهان روز بلند می باشد و هرچقدر که طول روز از شب بیشتر باشد گل دهی بیشتر و بهتر می شود.

 

 • دمای مناسب گل رعنا زیبا

به خشکی و گرما نسبتا مقاوم و حتی گرمای تابستان گلدهی آن را متوقف نمی کند. اگر هوا گرم باشد این گل ها گرما را تحمل می کنند، ولی در برابر سرما بسیار حساس می باشند و در دمای ۱۰- درجه از بین می روند، ولی برخی از انواع این گل ها در برابر سرما مقاومت بیشتری دارند.

 

 • رطوبت مناسب گل رعنا زیبا

این گل در زمین هایی با رطوبت زیاد ریشه هایش می پوسد و از بین می رود. به رطوبت معمولی ولی کم احتیاج دارد.

 

 • خاک مناسب گل رعنا زیبا

بهترین خاک برای کاشت گل رعنا زیبا خاک سبک شنی با زهکشی مناسب، حاصلخیز و نیمه مرطوب می باشد. دقت داشته باشید خاک را تا عمق ۲۰ تا ۳۰ سانتیمتری شخم بزنید. بذر گل ها و یا قلمه آن ها را به فاصله ۲۰ تا ۳۰ سانتی متری از هم کاشت نمایید.

 

 • کوددهی مناسب گل رعنا زیبا

گل رعنا از گیاهانی می باشد که نیاز زیادی به کود ندارد و بهتر است که قبل از کاشت کمی خاک کمپوست و کمی کود به خاک اضافه کنید.

 

هرس گل رعنا زیبا

ساقه های گل رعنا بعد از مدتی حالت علفی می شوند و زدن سر شاخه ها باعث تحریک برای رشد ساقه های جدید می شوید. این کار علاوه بر اینکه شاخه های جدید را برای رشد آماده می کند باعث می شود که از رشد بیش از حد ساقه جلوگیری شود. دیگر اینکه با جدا کردن گل های پژمرده باعث تحریک برای گل های جدید می شوید.

 

روش های پرورش و تکثیر گل رعنا زیبا

 

 1. پرورش و تکثیر گل رعنا زیبا از طریق بذر
 2. پرورش و تکثیر گل رعنا زیبا از طریق تقسیم ریشه

 

 • پرورش و تکثیر گل رعنا زیبا از طریق بذر

انواع یکساله و چند ساله به روش بذر افزایش می یابند. بذر در اواخر زمستان یا اوایل بهار در خزانه کاشته می شود و نشاء حاصله بعدا به زمین اصلی منتقل می شود. بعد از کاشت بذرها، روی آن ها را با خاک الک شده با ضخامت ۳ میلیمتر پر کنید. بعد با اسپری بذرها را آبیاری کنید. دمای هوا برای این بذرهای کاشته شده باید بین ۲۱ تا ۲۴ درجه سانتیگراد باشد. بعضی معتقد هستند که کاشت مستقیم بذر به جای نشاء نتیجه بهتری می دهد که علت آن وقفه طولانی در اثر نشاء کاری است که البته پس از رفع وقفه و شروع رشد بوته سریعا فرم می گیرد.

بذر گل رعنا زیبا

بذر گل رعنا زیبا

 

 • پرورش و تکثیر گل رعنا زیبا از طریق تقسیم ریشه

این روش در فصل بهار و پاییز صورت می گیرد اگر بعد از آغاز دوران گلدهی گل های پژمرده حذف شوند گیاه می تواند گلدهی مرتبی داشته باشد. معمولاً برای داشتن گیاهان سالم، در اوایل بهار، هر ۲ تا ۳ سال یکبار آن‌ها را از ریشه بیرون آورده و ریشه‌ها را تقسیم کنید و دوباره در خاک بکارید.

 

تقسیم ریشه گل رعنا زیبا

تقسیم ریشه گل رعنا زیبا

آفات و بیماری های گل رعنا زیبا

این گل دارای آفات و بیماری های کمی می باشد، فقط باید مراقب شته ها و حشرات باشید زیرا باعث بیماری و ویروس برای گل ها می باشند. برای رفع این مشکل باید از صابون های حشره کش برای کنترل بیماری استفاده کنید.
شته و تریپس ها این گل ها را ممکن است گرفتار کنند. دقت داشته باشید اگر خاک سنگین باشد و زهکشی مناسب نداشته باشد، ممکن است آب را در خود نگه دارد و آب بیش از حد ریشه ها را می پوساند. اگر گیاه در شرایط رطوبت بیش از حد قرار بگیرد به بیماری قارچی کپک پودری گرفتار می شود و باعث کوتاهی و بد شکل شدن گیاه بشود.

 

بیماری گل رعنا زیبا

بیماری گل رعنا زیبا

 

 

 

جمع آوری شده توسط تیم گل