انواع گل

گل داوودی

گل داوودی

گل داوودی گلی بسیار زیبا، محبوب در انواع و رنگ های متنوع یافت می شود. این گل سرما دوست حساسیت بالایی نیز در حفظ و نگهداری،کاشت و تکثیر، دما و… دارد. برای آگاهی بیشتر در مورد این گل زیبا با تیم گل همراه باشید.

 

معرفی گل داوودی

نام لاتین : chrysanthemum

نام فارسی : گل داوودی

نام علمی : chrysanthemum

راسته : مینا سانان

تیره : آنثمیدئا

بومی : آسیا و شمال شرقی اروپا، بیشتر گونه های آن شرق آسیا و تنوع آن در کشور های آسیائی است

گل داوودی به نور بسیار حساس است، به همین دلیل باغبانان بر اساس نیازی که بازار دارد طول دوره ی روشنایی زمان برداشت گل داوودی را تغییر می دهند. به همین دلیل است که نگهداری از گل داوودی اقتصادی و به صرفه است. برگ های آن سبز تیره و قسمت پایانی خشبی می باشد. گلچه های وسطی لوله ای شکل، گلچه های کناری آن زبانه ای و گل آذین گیاه داوودی کلاپرگ می باشند. این گل رنگ های مختلفی دارد و می توان آن را هم در منزل و هم در محیط باز و آزاد پرورش داد. این گل دارای ۲۰۰ نوع از گیاهان یک ساله، چند ساله، گلخانه ای و علفی می باشد.

 

 

گل داوودی

گل داوودی

 

زمان مناسب برداشت گل داوودی

تغییرات برداشت گل داوودی با توجه به روز، ماه و سال به وسیله ی باغبان به راحتی انجام می گیرد. این ویژگی گل داوودی که در برابر تغییرات زمانی نوری حساس است در خرید این گل از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.
از پارچه ی کاملا سیاه برای مشخص کردن تغییرات مدت روشنائی مورد نیاز گل داوودی می توان استفاده نمود. ولی در بعضی از مناطق با توجه به شرایط آب و هوایی مناسب بعضی از پرورش دهندگان از نایلون سیاه استفاده می نمایند. برای استفاده از این روش باید توجه کرد که هیچ روزنه ی نوری در سطح پوشش وجود نداشته باشد تا نتیجه ی بهتری حاصل شود. اگر انبارهای تولید گل در فضای باز باشد می توان با گذاشتن میله های آهنی در اطراف آنها و کشیدن نایلون یا پارچه سطح آن ها را پوشاند. این روش شبیه انبار های تهیه ی توت فرنگی یا گوجه می باشد که اکثر باغبانان با این روش آشنایی کامل دارند.
برای به تعویق انداختن زمان برداشت گل داوودی در فصل تابستان احتیاج به نور غیرطبیعی نیست ولی با شروع فصل پائیز این گل به نور غیرطبیعی و مصنوعی نیاز دارد. ( نورهای غیرطبیعی مانند مهتابی یا لامپ های عادی که می تواند در برداشت زمان گل داوودی تغییراتی ایجاد کند) اگر به نگهداری از گل داوودی در فصل پاییز علاقمند بودید نیازی به گلخانه نیست، کاشت و برداشت این گل و افزایش کاشت آن در فضای باز هم امکان پذیر می باشد، ولی اگر لازم دانستید که در فصل زمستان از آن نگهداری نمایید، بایستی برای آن شرایط گلخانه ای فراهم آورید. پرورش دهندگان این گل با توجه به شرایط طبیعی و اقلیمی محیط مناسب در پایان پاییز و زمستان از محافظ نایلونی استفاده می کنند.

 

چگونگی کاشت گل داوودی در گلدان

۱. بذرهای گیاه را در خاکی که از خاکبرگ، شن، کوکوئیت، پرلیت و یا هر خاکی که بتوان تهیه کرد، بکارید.

۲. در ابتدا بذرهای گل داوودی را در سینی نشا کاشته، سپس بذر ها را با فاصله ی مناسب از هم بکارید و سطح آن را با ۵ میلیمتر از خاک بپوشانید.

۳. به صورتیکه بذر ها جابجا نشوند به آهستگی خاک را آبیاری نمائید برای نتیجه ی بهتر می توان از اسپری در آبیاری استفاده نمود.

۴. برای نگهداری از دما و نمناکی خاک، محل کاشت را با نایلون بپوشانید زیرا در مدت جوانه زدن بذر ها، خاک بایستی رطوبت مورد نیاز را داشته باشد. به همین منظور روزنه هایی برای جابجایی هوا روی نایلونی که سطح خاک را پوشانده ایجاد کنید تا فضای گلخانه ای برای جوانه زدن بذر ها به وجود آید.

۵. سینی نشا را در فضائی گرم قرار دهید. ۱۰ الی ۱۴ روز زمان لازم است تا بذر های گل داوودی جوانه بزنند. دقت داشته باشید دمای مناسب برای این گل ۱۸ تا ۲۰ درجه سانتیگراد می باشد.

۶. زمانی که بذر ها جوانه زد، سینی نشا را به محلی منتقل کنید که نور خورشید بیشتر و مستقیم باشد. همچنین محافظ پلاستیکی را از سطح خاک حذف کنید.

۷. پس از چند روز جوانه های گل داوودی را در گلدان بکارید.

۸. حتما توجه داشته باشید، زمانی که بذر های گل داوودی جوانه زد و سبز شد آن ها را به فضای باز انتقال دهید، زیرا ساقه های آن بلند شده و جوانه زدن گیاه متوقف خواهد شد.

 

کاشت گل داوودی

 

 

شرایط حفظ و نگهداری گل داوودی

  • شرایط آبیاری گل داوودی

خاک گلدان گل داوودی همواره باید خیس و مرطوب باشد، ولی دقت کنید خیسی آن حالت غرقابی از آب پیدا نکند.

 

  • نور مناسب گل داوودی

گل داوودی به تابش مستقیم و جامع نور خورشید نیازمند است و بهتر است که در منطقه ی جنوبی منزل قرار گیرد. اگر نور موجود به اندازه ی نیاز این گل نباشد غنچه ها باز نخواهند شد. برای این منظور از نور غیر طبیعی مانند مهتابی و لامپ های معمولی می توان بهره برد.

 

  • دمای مناسب گل داوودی

انواع گل ها ی داوودی می توانند دمای ۱۰ تا ۲۷ درجه ی سانتیگراد را تحمل کنند. گل داوودی به دلیل انواع مختلف آن و تنوع بسیاری که داراست، دما های متفاوتی نیز می تواند داشته باشد که بسته به شرایط آب و هوایی محیط متغیر است، با توجه به محیط خود دمای مناسب این گل را انتخاب کنید.

 

  • رطوبت مناسب گل داوودی

اگر هوای محیط گل داوودی همواره دارای رطوبت باشد رشد این گل نیز بیشتر می شود. بنابراین می توانید هفته ای ۱ بار برگ و گل های گیاه را مه پاشی نمائید.

 

  • خاک مناسب گل داوودی

ترکیبی ازخاک باغچه، خاک جنگلی و کود دامی به طور مساوی برای پرورش این گل معقول است، همچنین باغبانان از ترکیب خاک لوم و شن نیز استفاده می نمایند.

 

  • کوددهی مناسب گل داوودی

۱- کود های ازته و پتاسه (برای تغذیه و رشد بیشتر هفته ای ۱ بار استفاده شود)
۲- کود های مایع نتیرات پتاسیم و نیترات آمونیوم (هر دو هفته ۱ بار )

 

 

 

 

آفات و بیماری های گل داوودی

  • اگر ساقه های گل داوودی به شکل نامناسب رشد کرده و از مسیر خود منحرف می شوند، علت کمبود نور می باشد. گلدان گل را در محیطی با نور کافی قرار دهید.
  • برخی اوقات در زیر برگ های گل داوودی حالتی مانند تار عنکبوت دیده می شود که این آفت به کنه قرمز معروف است. برای از بین بردن آن بایستی با یک پارچه و یا ابر تمیز هر ۱۴ روز ۱ بار برگ ها را تمیز نمایید. اگر کنه قرمز از بین نرفت از سموم مناسب آن استفاده نمایید. همچنین رطوبت محیط را کمی افزایش دهید.
  • اگر غنچه های گل داوودی شما شکوفا نمی شوند، علت کمبود آب می باشد. یک تشت را از آب پر کرده و گلدان گل را درون آن قرار دهید. بعد از چند دقیقه گلدان را از تشت خارج نمایید. در فصل های گرم اجازه ندهید که خاک گلدان گل شما خشک بماند.
  • نوعی قارچ بنام بوتریتیس وجود دارد که به برگ های گل داوودی حمله ور شده و سبب سیاه شدن آن ها می شود. علت حمله ی این قارچ دمای بسیار پایین محیط و رطوبت بیش از اندازه می باشد. ضمن متعادل سازی شرایط محیطی، از سموم مناسب برای از بین بردن قارچ ها استفاده نمایید. دقت داشته باشید که در هنگام معالجه گیاه، آن را غبارپاشی نکنید.

 

آفات و بیماری های گل داوودی

آفات و بیماری های گل داوودی

 

 

 

آفات و بیماری های گل داوودی

آفات و بیماری های گل داوودی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

جمع آوری شده توسط تیم گل