انواع گل

گل برفی

گل برفی

گل برفی در فارسی با نام های موگه و زنبق دره نیز شناخته می شود. این گل از گیاهان زینتی آپارتمانی می باشد که پرورش و نگهداری آن بسیار آسان است. جهت کسب اطلاعات بیشتر با تیم گل همراه باشید.

 

معرفی گل برفی

نام لاتین: Galanthus

نام فارسی: گل برفه، زنبق دره و موگه

نام علمی: Galanthus

راسته: مارچوبه ای ها

تیره: نرگسیان

بومی: اروپا و نواحی مدیترانه ای

گیاهی دائمی، ریزوم دار و مقاوم به سرما است. ریزوم آن جوانه های زیرزمینی زیادی تولید می کنند که می توانند جهت افزایش استفاده شوند. از ریزوم های ضخیم و عمیق آن ریشه های فرعی و سپس ریشه های تزئینی منشعب می شود. برگ های آن پهن و شبیه برگ لاله است. ساقه های گل دهنده رشد عمودی داشته و هر کدام دارای تعدادی گل کوچک زنگوله ای شکل، سفید و معطر هستند. گل ها به صورت یک طرفه از خوشه به سمت پایین آویزان هستند. نوک گلبرگ ها کمی خمیده است. در ریشه ها، برگ ها و گل های موگه مواد سمی وجود دارد و بایستی از بردن آن به داخل دهان خودداری نمود. از گل های آن به عنوان گل بریدنی استفاده می شود.
گل برف دارای ساقه زیرزمینی ناصاف و پر گره نسبتا متورم، افقی و دو عدد برگ اصلی موج دار بزرگ بیضی شکل نوک تیز، دراز با دم برگ بلند که لوله شده و ساقه را در آغوش می گیرد، می باشد. ساقه در حقیقت دنباله همان دو برگ است که مستقیما از ریشه بیرون می آید. ساقه گل دهنده آن زاویه دار که از کنار برگ ها بیرون می آید و گل های سفید زنگوله شکل معلق بسیار معطر در امتداد قسمت انتهایی ساقه گل دهنده در ماه اردیبهشت تا اوایل تابستان ظاهر می شوند.
گیاهی است با ارتفاع ۱۰-۲۰ سانتیمتر که شاخه ی گل آن معمولاً در ماه اردیبهشت از بین ۲-۳ برگ بالا می‌آید. موگه ی آلمانی گونه‌ای از آن است که بیشتر جهت مصرف باغبانی کشت می‌شود. به سبب آنکه عطر خوش آن به بوی مشک شباهت دارد در فرانسه موگه نامیده می‌شود.

 

گل برفی

گل برفی

 

خواص دارویی گل برفی

 • گل برفی یا موگه به طور کل در موارد بیماری های دریچه قلب و درد قلبی، حساسیت عصبی، ضعف اعصاب، تشنج، سرگیجه، سکته، صرع و ورم، استفاده دارویی دارد. این گیاه ادرار آور، ضد یبوست، تقویت کننده و همه قسمت هایش ضد اسپاسم، تهوع آور، تب بر، آرام بخش است.
 • استفاده از موگه برای بیمارانی که دوران نقاهت بعد از سکته مغزی را می گذرانند، به خصوص آنهایی که برگشت توانایی صحبت کردنشان کند است، موفقیت آمیز بوده است. همچنین آرام کننده اعصاب و کاهش دهنده فشار خون بالا است. از موگه دارویی به نام convallatoxin ساخته شده است که در موارد بیماری قلبی حاد و مزمن، ازش استفاده می شود.
 • زنبق دره دارای شهرت زیادی در گیاه پزشکی به علت درمان مشکلات قلب است؛ چون شامل گلیکوزیدهای کنوالانین و convallamarin که نیرو بخش هایی قدرتمند قلبی و دیورتیک هستند. خاصیت درمان بیماری های قلبی شامل همه قسمت های این گیاه می شود.
  از این گیاه می توان پمادی ساخت برای رماتیسم و درد نقرس و همچنین از ریشه آن پمادی برای درمان سوختگی و درمان بافت هایی که سطحی آسیب دیده، ساخته شده است.

موگه جزو گیاهان بالقوه سمی است، بنابراین آن را هرگز نباید بدون مشاوره تخصصی استفاده کنید. اغلب این گیاه را همراه با میوه گونه های زالزالک تجویز می کنند.

 

نماد گل برفی

موگه یا گل برف در بعضی کشور ها نماد یا علامت چیزی می باشد. مثلاً در بین کاتولیک ها نمادی از فروتنی در نقاشی های مذهبی است. در اساطیر ژرمن ها نماد پاکی است. علامت گل یوگسلاوی و همچنین گل ملی فنلاند در سال ۱۹۶۷ انتخاب شد.

 

شرایط حفظ و نگهداری گل برفی

 • شرایط آبیاری گل برفی

آبیاری آن متوسط می باشد و به طور کل به آبیاری زیادی نیاز ندارد اما همواره بایستی رطوبت آن حفظ شود. اگرمحیط کاشت گل برف خشک می باشد با حفظ رطوبت خاک مشکلی برای آن پیش نمی آید.

 

 • نور مناسب گل برفی

موگه سایه دوست است اما در آفتاب کامل هم می توانید آن را نگهداری نمایید. فقط به این بستگی دارد که خاک آن مرطوب باشد، مانند وقتی که در سایه است.
نکته ای که بایستی دقت کنید این است که هر چند سایه دوست است ولی بسیار مهم است که در تاریکی نباشد. اگر موگه در تاریکی باشد، توانایی گلدهی اش کاهش پیدا خواهد کرد.

 

 • دمای مناسب گل برفی

گل برفی بدر برابر سرما مقاوم بوده و در مناطقی که آب و هوای معتدل دارد می تواند زمستان را در هوای آزاد بماند بدون اینکه از سرما آسیب ببیند.

 

 • رطوبت مناسب گل برفی

این گیاه رطوبت و محیط معتدل را دوست دارد و بایستی همواره رطوبت آن حفظ شود.

 

 • خاک مناسب گل برفی

به طور کلی موگه گیاهی سازگار است. این موضوع شامل خاک مورد نیاز آن نیز می شود. این گیاه تا زمانی که خاکش غنی باشد، ph، نوع و سبک و سنگین بودن خاک برایش تفاوتی ندارد. اما اگر توانایی آن را دارید که شرایط دلخواه گیاه را فراهم کنید بهتر است خاک آن زهکشی شده و بیشتر خاک برگ به همراه هوموس و کمی شن و ماسه باشد. در خاکی سبک و غنی از مواد آلی، همیشه مرطوب و اسیدی نیز به خوبی رشد و نمو می کند. (ph=4/5-6)

 

 • کوددهی مناسب گل برفی

موگه به مراقبت ویژه نیاز ندارد، فقط اگر متوجه شدید گل ها کیفیتی که باید را ندراد و ضعیف هستند، گاه گاهی با کود مایع با دوز پایین پتاسیم گیاه را تقویت کنید. همچنین می توانید کودهایی با ترکیب نیتروژن دارد به آن اضافه کنید ولی اگر متوجه شدید گیاه دیگر گلدهی سابق را ندارد به احتمال زیاد به دلیل کود نیتروژن دار است.
از اوایل بهار به صورت ماهانه، مایعی رقیق به خاک گیاه در حال رشد اضافه نمایید. کود را مستقیما بر روی گیاه نپاشید، همچنین در زمان خواب فصلی گیاه کوددهی نباید انجام گیرد.

 

 

روش های پرورش و تکثیر گل برفی

 1. پرورش و تکثیر گل برفی از طریق بذر
 2. پرورش و تکثیر گل برفی از طریق تقسیم ریزوم 

 

 • پرورش و تکثیر گل برفی از طریق بذر

بذر موگه در واقع به تعداد ۲ تا ۶ عدد درون میوه کوچک و قرمز-نارنجی رنگ آست. دانه قسمتی گوشتی خواهد داشت که باید آن را حذف کنید. بذر را چه در فضا بسته چه در فضا باز بکارید بایستی دمای محیط آن خنک باشد.
بهترین زمان کاشت زمانی است که بذرآن رسیده است یا اواخر زمستان، قبل از آخرین سرما زدگی. بذر را را کم تراکم بکارید و با کود مایع خاک آن را تغذیه کنید. خاک باید زه کشی شده، مرطوب و البته شخم زده باشد. تا عمق ۲۰ سانتیمتری شخم بزنید، سوراخ هایی به عمق یک سانتیمتر ایجاد کنید دانه را در آن ها قرار داده و روی آن ها نیم سانتیمتر خاک برگ قرار دهید و در آخر کمی آبیاری نمایید.
به دلیل کند بودن در نتیجه دهی کمتر از این روش و فقط جهت عمل به نژادی استفاده می کنند. جوانه زنی از ۲ تا ۱۲ ماه در دمای ۱۵ درجه سانتیگراد صورت می گیرد و گیاه حاصل پس از ۹ سال به گل می رود.

 

بذر گل برفی

بذر گل برفی

 

 • پرورش و تکثیر گل برفی از طریق تقسیم ریزوم

زمانی که گیاه بسیار متراکم شد ریزوم ها را از خاک خارج کرده و به بخش هایی که هر یک دارای یک یا دو جوانه باشد تقسیم می کنند و در همان محل و یا محل دیگر می کارند. برگ های این گیاه در پاییز پژمرده شده و سپس گیاه وارد دوره استراحت می شود. در این زمان و یا در بهار می توان ریزوم ها را تقسیم و کشت کرد اما بهتر است ریزوم ها انبار شده و در بهار کشت شوند. ریزوم باید به طوری در خاک قرار گیرد که انتهای جوانه با مماس باشد. گیاه تازه افزایش یافته معمولا بعد از ۳ سال گل می دهد. در واقع هر جوانه شروع به رشد کرده و پس از ۳ سال در انتهای آن گل تشکیل می شود. لذا برای تولید گل در سال اول بایستی از جوانه های ۳ ساله که کوتاه و کلفت هستند استفاده کرد (جوانه های ۱، ۲ و ۳ ساله از نظر شکل با یکدیگر متفاوتند).
حداقل هر ۵ سال یکبار از روش تقسیم ریزوم استفاده کنید تا رشد گیاه همچنان قوی باقی بماند.

 

تقسیم ریزوم گل برفی

تقسیم ریزوم گل برفی

برداشت و نگهداری

زمانی که نیمی از گلچه ها باز شده و زنگوله (گلچه) انتهایی رنگ سبز خود را از دست داده باشد بایستی برداشت شود. گل ها را در انبار با دمای ۱ تا صفر درجه سانتیگراد به مدت ۲-۳ هفته و در دمای ۲ درجه سانتیگراد به مدت یک هفته در آب می توان نگهداری کرد.
ریزوم ها را در دمای -۲ تا ۲ درجه سانتیگراد در بستر مرطوب باید نگهداری کرد. جهت نگهداری طولانی تر پایین ترین دما لازم است.

 

آفات و بیماری های گل برفی

موگه معمولاً به علت سمی بودن دچار بیماری یا آفت نمی شود. ولی پوسیدگی ساقه، سیاه تاول و نقطه برگ، از مواردی هستند که ممکن است به آنها دچار شود.

 • کنه عنکبوتی، حلزون های بدون صدف و gray mould از مواردی هستند که برای این گیاه مشکل سازند.

از قسمت های زیرین برگ تغذیه می کند و باعث زردی و خشکی اش می شود. با فشار آب به راحتی می توانید با آن مقابله کنید.

 • پوسیدگی ساقه و لکه برگ

زمانی که رطوبت هوا و باران یا آبدهی زیاد شود گیاه دچار این مشکل می شود. برای حل این مشکل ابتدا محیطی را فراهم کنید که رطوبت هوا و باران زیاد نباشد سپس قسمت های آسیب دیده را حذف کنید.

 • سیاه تاول

این قارچ در محیط سرد با رطوبت سراغ گیاهان خواهد آمد و از نشانه های هایش زرد شدن نوک برگ ها و حتی مرگ گلبرگ است. برای درمان قسمت های بیمار را جدا کنید و از اسپری کردن آب به برگ ها خودداری کنید.

 • کپک خاکستری

این قارچ دقیقا در محیطی که مناسب برای موگه است به وجود می آید. پس این گیاه ممکن است دچارش شود. برای جلوگیری از آن اگر گیاه را در فضا داخلی نگه می دارید حتما فنی برای تهویه هوا قرار دهید. زیر گیاه مقداری کمپوست و مالچ (کودگیاهی) استفاده کنید تا از پاشش اسپور های قارچ روی گل و برگ جلوگیری کند. می توانید در ساعات اولیه روز به گیاه آب دهید تا در طول روز فرصت داشته باشد خشک شود. اگر گیاهتان دچار این بیماری شد خاک گیاه را مرتب تمیز کنید و قسمت های آسیب دیده را حذف کنید و حتما از گیاهانتان دور کنید تا قسمت های دیگر آلوده نشوند.

 

بیماری گل برفی

بیماری گل برفی

بیماری گل برفی

بیماری گل برفی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

جمع آوری شده توسط تیم گل