انواع گل

گل استکانی

گل استکانی

گل استکانی یا گل زنگوله ای گلی بسیار زیبا می باشد که شبیه به استکان است. دارای گونه های مختلفی است. از این گل زیبا برای کاشت در حاشیه ها و یا به عنوان گل شاخه بریده استفاده می شود. با تیم گل همراه باشید.

 

معرفی گل استکانی

نام لاتین: Campanula

نام فارسی: گل استکانی

نام علمی: Campanula

راسته: مینا سانان

تیره: گل استکانیان

بومی: مناطق معتدل و نیمه گرمسیری نیمکره شمالی، منطقه مدیترانه شرقی تا قفقاز، کوه های مناطق گرمسیری و آسیا و آفریقا

این گل حدود ۳۰۰ گونه دارد که شامل انواع یکساله، دو ساله و چند ساله است. در استکانی معمولی که یک گیاه دائمی و مقاوم به سرما است برگ ها باریک و کشیده و متقابل هستند. گل ها در گونه های مختلف در شکل هلی استکانی، لوله ای یا ستاره ای دیده شده و در انتهای ساقه به صورت خوشه ای یا منفرد قرار دارند. از نظر عادت رشد گونه های مختلف آن در حالت های خزنده، برافراشته، توده ای یا پهن شونده رشد می کنند. گل‌های این گیاه زیبا و شبیه به ستاره و یا به شکل یک استکان کوچک و زنگوله ای با عرض ۳ سانتیمتر هستند و در اواخر تابستان به تعداد زیادی بر روی گیاه ظاهر می شوند.

گلدهی از اردیبهشت تا اواخر خرداد به گل می رود و گلدهی آن تا شهریور ادامه دارد. اگر بذر در اواخر تابستان و اوایل پاییز در زمین اصلی کشت شود در سال دوم به گل می رود ولی اگر گیاهان سرما دریافت نکنند در سال سوم به گل می روند.

 

گونه های مهم گل استکانی

 • Carpatica

چند ساله، عادت به رشد توده ای، ارتفاع آن حدود ۳۰ سانتیمتر  و گسترش عرضی آن به ۳۰-۶۰ سانتیمتر می رسد. گل ها زنگوله ای شکل و در رنگ های آبی، بنفش و سفید دیده می شود.

 

Carpatica

Carpatica

 

 • Isophylla

چند ساله خزنده است و گل های نعلبکی یا ستاره ای شکل به رنگ آبی روشن یا سفید خالص دارد. به سرما حساس می باشد.

 

Isophylla

 

 • Iatifolia

چند ساله، پر رشد با عادت رشد افراشته است و گل های لوله ای شکل پهن تا زنگوله ای تولید می کند.

 

Iatifolia

 

 • Medium

دو ساله، عادت رشد توده ای، ارتفاع حدود ۶۰-۹۰ سانتیمتر و گسترش عرضی آن ۳۰ سانتیمتر است. گل های زنگوله ای شکل در رنگ های سفید، صورتی یا آبی تولید می کند.

 

Medium

 

شرایط حفظ و نگهداری گل استکانی

 • شرایط آبیاری گل استکانی

آبیاری این گل باید منظم باشد و نباید خاک آن خشک شود. پس از مشاهده ی خشکی آبیاری نمایید اما نباید خاک غرقابی شود. عدم گلدهی، زرد شدن گیاه و ریزش برگ ها به دلیل آبیاری زیاد می باشد.

 

 • نور مناسب گل استکانی

به ۵ الی ۷ ساعت نور مستقیم و مناسب در روز نیازمند است. نازک شدن، علفی شدن گیاه، گل ندادن و زرد شدن گیاه از نور نا مناسب و در سایه بودن گیاه می باشد.

 

 • دمای مناسب گل استکانی

گل استکانی قرمز نیاز به هوایی معتدل دارد و گرمای بیش از حد باعث عدم گلدهی می شود، در مناطق گرم بهتر است گیاه را در نیم سایه بکارید یا اگر در گلدان کاشته اید به محلی با دمای بهتر منتقل کنید. بذر گل استکانی الوان در دمای ۱۸ تا ۲۱ درجه سانتیگراد جوانه زنی مطلوبی دارد، برای رشد گیاه بالغ دمای ۲۵ تا ۳۰ درجه توصیه می شود، رشد این گیاه در دمای زیر ۱۰ درجه متوقف شده و در دماهای کمتر از ۳ تا ۰ درجه از بین می رود. در زمستان یا قبل از شروع سرما می توانید گلدان های خود را به محیطی محفوظ از سرما و پرنور با دمای مناسب انتقال دهید تا تمام طول سال از داشتن این گیاه لذت ببرید.

 

 • رطوبت مناسب گل استکانی

این گل به رطوبت متوسطی نیاز دارد. رطوبت زیاد باعث از بین رفتن سریع ریشه های گل استکانی می شود.

 

 • خاک مناسب گل استکانی

خاک برگ و یا کود پوسیده دامی باعث رشد بهتر این گیاه می شود. ترکیب خاک معمولی + خاک برگ و یا خاک برگ + کود بسیار پوسیده گاوی برای این گیاه مناسب است. بکارگیری مقداری شن نیز به زهکش بهتر خاک کمک خواهد کرد. اگر قصد کاشت این گیاه را در باغچه دارید خاک را تا عمق حدود ۴۰ سانیتمتری نرم کنید و ابتدا لایه ای به ضخامت حدود ۱۰ سانتیمتر مواد ارگانیک همانند خاک برگ یا کود بسیار پوسیده گاوی بر روی سطح خاک بریزید و سپس با خاک تا عمق ۴۰ سانتیمتری به خوبی مخلوط کنید. اگر گیاه را به شکل چند ساله نگهداری می کنید هر سال با رسیدن فصل بهار می توان لایه ای به ضخامت ۵ سانتیمتر از مواد ارگانیک بر روی سطح خاک اضافه کرد. اگر خاک از نظر مواد غذایی فقیر است با شروع فصل رشد می توان از کودهای کامل مثلا مانند فرمول ۲۰-۲۰-۲۰ و یا ۲۰-۱۰-۲۰ هر ماه یک مرتبه استفاده کرد.

 

 • کوددهی مناسب گل استکانی

برای تقویت گیاه، می‌توانید در فصل تابستان گیاه را در حین آبیاری کوددهی کنید. یک کود مایع مناسب انتخاب کرده، آن را در آب گیاه حل کنید و بدین شکل به خاک آن اضافه کنید. می‌توانید این کار را با هر یک بار درمیان آبیاری انجام دهید.
به طور کلی، کوددهی به گیاه را پس پایان گلدهی قطع کنید.

 

روش های پرورش و تکثیر گل استکانی

 1. پرورش و تکثیر گل استکانی از طریق بذر
 2. پرورش و تکثیر گل استکانی از طریق تقسیم بوته
 3. پرورش و تکثیر گل استکانی از طریق قلمه

 

 

 • پرورش و تکثیر گل استکانی از طریق بذر

گونه های Carpatica و Elatines به وسیله ی بذر افزایش می یابد. بذر استکانی را در اواخر بهار یا تابستان در هوای آزاد کشت می کنند و روی بذر را با مقدار کمی ماسه نرم و خاک برگ می پوشانند. حدود ۱/۵ تا ۲ ماه بعد یک جابجایی انجام شده و در پاییز یا اسفند به باغچه منتقل می شوند. برای اینکه در بهار یا تابستان سال دوم به گل بروند بهتر است در پاییز در زمین اصلی کشت شود. در غیر این صورت اگر در جای گرمی نشاء ها نگهداری و در بهار به زمین منتقل شود، سال سوم به گل می روند.

 

 • پرورش و تکثیر گل استکانی از طریق تقسیم بوته

از آنجایی که برخی از انواع گل استکانی اصولا گیاهانی چند ساله هستند و برخی دارای ساقه های زیرزمینی هستند و از طریق رشد و توسعه این ساقه ها با گذشت زمان بوته انبوه و متراکم می شود. در مناطقی که شرایط آب و هوایی اجازه زندگی به این گیاه را به مدت چند سال می دهد، می توان با کمک روش تقسیم بوته گیاه مادری نیز نسبت به تکثیر آن اقدام کرد. البته یک گیاه حدود ۳ الی ۴ سال زمان می برد تا بزرگ و انبوه شود مناسب عمل تقسیم بوته گردد. زمان تقسیم نیز بسته به هوای منطقه و بخصوص زمانی که گیاه گل ندارد یعنی در اول فصل بهار و یا در طی فصل پاییز صورت می گیرد. گیاه مادری از زمین و با خاک اطراف ریشه درآورده می شود، خاک ها تا جایی که امکان دارد تمیز می شوند و بعد با وسیله ای تیز بوته به دو یا چند قسمت تقسیم می شوند و هر قسمت به شکل جداگانه کاشته می شود.

 

 • پرورش و تکثیر گل استکانی از طریق قلمه

برای استفاده از قلمه بایستی از گیاهی استفاده شود که در شرایط روز کوتاه برای تداوم رشد رویشی قرار گرفته باشد، چون استکانی یک گیاه روز بلند است و اگر به گل رفته باشد قلمه ها ریشه دار نخواهند شد.

 

آفات و بیماری های گل استکانی

 • شته
 • کنه تار عنکبوتی که بیشتر در فصل تابستان و زمانی که باران نمی بارد ایجاد می شود.
 • سفیدک پودری
 • زنگ
 • لکه برگی های قارچی و باکتریایی

 

آفت گل استکانی

بیماری گل استکانی

 

 

بیماری گل استکانی

 

 

 

جمع آوری شده توسط تیم گل