انواع گل

گل آفلاندرا

گل آفلاندرا

گل آفلاندرا یا گیاه گورخری به دلیل داشتن برگ های چین دار، زیبا و رگبرگ هایی که با خطوط کرم رنگ مشخص شده اند قابل توجه پرورش دهندگان می باشد، اما پرورش این گل کمی سخت است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این گل زیبا با تیم گل همراه باشید.

 

معرفی گل آفلاندرا

نام لاتین: Aphelandra

نام فارسی: آفلاندرا یا گیاه گورخری

نام علمی: Aphelandra

راسته: نعناسانان

تیره: پاخرسیان

بومی: مناطق گرمسیری

آفلاندرا زیبا ترین گیاه گلدار درون خانه ای می باشد. دارای برگ های سبز با رگبرگ های اصلی و فرعی سفید مایل به سبز، نقره ای یا زرد است که مانند پوست گورخر می باشد. خوشه گل آن چهار گوش با براکته های رنگی و رنگ گل ها قرمز و زرد است. گاهی این گیاه به خاطر برگ های زیبای آن کشت می شود. برگ های آفلاندرا بیضی شکل، نوک تیز و متقابل روی ساقه ها می روید. روی برگ ها را خطوط موازی رنگی که با زمینه برگ ها متفاوت می باشد پوشانده است. با این گل می توان تمام سال گلخانه یا اتاق های نورگیر آپارتمان ها را تزیین کرد. گل های چیده شده آفلاندرا بسیار با دوام و به رنگ های زرد یا نارنجی است که یک یا دو ماه روی شاخه ها باقی می ماند.
گل آفلاندرا در فصل پاییز گل می دهد که تا اوایل زمستان گلدهی آن ادامه دارد.

 

گل آفلاندرا

گل آفلاندرا

 

گل آفلاندرا

شرایط حفظ و نگهداری گل آفلاندرا

 • شرایط آبیاری گل آفلاندرا

در زمان گلدهی نیاز کمتری به آب دارد و فقط برای جلوگیری از پژمردگی آن آبیاری می شود. گلدان ها در تابستان آب فراوان می خواهند و در رمستان باید آب کمتری داده شوند. هفته ای دو بار آبیاری در بهار و تابستان کافی است. در کل باید بین دو آبیاری خاک همیشه خشک شود. بعد از پایان گلدهی فقط زمانی اقدام به آبیاری نمایید که سطح خاک خشک شده باشد، اصولا هفته ای یک بار کافی است.

 

 • نور مناسب گل آفلاندرا

اصولا گیاهی سایه دوست است و نور مستقیم آفتاب را نمی پسندد برگ های آن پژمرده می شود ولی در خانه ها در محل نسبتا سایه، شاخه های آن رشد زیادی کرده و به طرف نور کشیده می شود. بعدا این شاخه ها برگ های خود را از دست می دهد و گلدان گل کم پشت به نظر می رسد. برای جلوگیری از این عارضه گیاه در فصل رویش بایستی در محلی روشن قرار گیرد.

 

 • دمای مناسب گل آفلاندرا

به دمای بالا نیاز دارد (حداقل ۱۶-۱۹ درجه سانتیگراد و حداکثر ۳۰ درجه سانتیگراد) و از ماه شهریور تا اسفند دمای مناسب برای آن ۱۴-۱۶ درجه سانتیگراد است و نباید در زمستان در محل سرد نگهداری شود.

 

 • رطوبت مناسب گل آفلاندرا

در فصل رشد (بهار و تابستان) هر روز غبار پاشی نمایید. غبار پاشی را با آب بدون املاح و هم دمای محیط انجام دهید. از آب مقطر هم می‌توانید استفاده کنید. جهت تامین رطوبت پایدار به داخل زیر گلدانی سنگریزه آب دار اضافه کنید. توجه نمایید که ته گلدان با آب در ارتباط نباشد، در زمان استراحت گیاه در زمستان کمتر غبار پاشی کنید.

 

 • خاک مناسب گل آفلاندرا

خاک آفلاندرا بایستی غنی از مواد آلی باشد، استفاده از تورب در مخلوط خاک این گیاه توصیه می شود. ترکیبی از پیت، لوم و شن به نسبت مساوی بهترین محیط رشد ریشه ی این گیاه است.

 

 • کوددهی مناسب گل آفلاندرا

توجه نمایید که در زمستان به گیاهتان کود ندهید. در طول فصل تابستان گیاه را به صورت هفتگی با کودهای مایعی که حاوی تمامی عناصر مورد نیاز گیاه هستند کود دهی کنید. همچنین می‌توانید در ابتدای هر فصل رشد گیاه را با کودهایی که مواد غذایی را آرام و به تدریج در خاک آزاد می‌کنند و در اختیار گیاه قرار می‌دهند، تغذیه کنید.

 

چه موقع گلدان گل آفلاندرا را تعویض نماییم؟

گلدان آفلاندرا را هر سال بهار عوض کنید. برای تعویض گلدان ابتدا اجازه دهید خاک گلدان خشک شود. سپس به کمک دست یا بیلچه چند ضربه آرام به بدنه‌ و کف گلدان وارد کنید. خواهید دید که گیاه به راحتی از گلدانش بیرون می‌آید. حالا با انگشتان خود به آرامی خاک قدیمی اطراف ریشه‌ها را جدا نمایید. مواظب باشید به ریشه‌ها صدمه نزنید. گلدانی یک سایز بزرگ تر از گلدان قبلی گیاه را با خاک تازه پر کنید و گیاه را داخل آن بکارید.

 

چگونه برگ های گل آفلاندرا را تمیز نماییم؟

با غبار پاشی می توانید برگ ها را تمیز نمایید. هرگز از مواد براق شیمیایی برای این کار استفاده نکنید. سعی کنید در زمان آبیاری برگ ها خیس نشوند.

 

هرس کردن گل آفلاندرا

به مرور زمان گیاه بلند و قسمت های پایین آن بدون برگ خواهد شد. هرس گیاه را به شکل مداوم و به تدریج انجام داد تا رشد گیاه در حد دلخواه باقی بماند. هرس را در هر زمان می‌توان انجام داد اما فصل بهار و زمان تعویض گلدان بهترین زمان است زیرا می‌توان هرس ریشه‌هایی را که بسیار بلند شده‌اند را نیز انجام داد. نوک ساقه‌ها را بزنید تا رشد ساقه‌های جانبی تحریک شود. ساقه ای را که قبلا گلدهی داشته است را نیز کوتاه کنید به صورتی که ۲-۴ جفت برگ بر روی آن باقی بماند.

 

روش های پرورش و تکثیر گل آفلاندرا

 

 • پرورش و تکثیر گل آفلاندرا از طریق قلمه

در فصل بهار می توانید با تهیه قلمه آنها را ریشه دار نمایید. برای قلمه گیری دمای محیط ۱۸ درجه سانتیگراد تنظیم شود. برای ریشه دار کردن قلمه‌های آفلاندرا از آب هم می‌توان استفاده کرد. قلمه را در آب بگذارید اما مراقب باشید تا برگ موجود بر روی قلمه با آب تماس نداشته باشد زیرا موجب پوسیدگی قلمه خواهد شد. قلمه انتهایی به طول ۷/۵ سانتیمتر و یا قلمه های ساقه ای شامل دو برگ با ۱۵ سانتیمتر از ساقه در زیر برگ ها قابل استفاده است. برای این منظور در اواسط بهار تا اوایل تابستان از شاخه های جوان گیاه همراه با پاشنه ای از چوب نسبتا قدیمی (قلمه پاشنه دار) قلمه ای همراه با یک یا دو برگ برداشت می شود. در شرایط گرم و مرطوب قلمه به آسانی ریشه دار می شود. قلمه های انتهایی ساقه گیاهان متعادل تری با یک ساقه منفرد را به وجود می آورند که کمی نا متعادل است و یک جوانه جانبی بیش از دیگری رشد می کند.

 

قلمه گل آفلاندرا

قلمه گل آفلاندرا

 

آفات و بیماری های گل آفلاندرا

 • ظاهر نشدن گل ها
  گلدان ها خیلی بزرگ هستند در اوایل بهار به گلدان های کوچکتری منتقل شوند. تغذیه ی مصنوعی را شروع کنید تا غنچه ها ظاهر شوند.
 • ریزش گل ها و خم شدن برگ ها
  عامل آن آبیاری بیش از اندازه، تشنگی و یا گرم بودن هوا است. شرایط را بازدید و محیط را مساعد کنید و یا اینکه گیاه خیلی تشنه است و هوا هم خیلی خشک، گلدان ها را به مدت ده دقیقه درون تشت یا سطل پر از آب وارد کرده و سپس خارج کنید، آبیاری را تنظیم کنید.
 • رنگ پریدگی برگ ها
  نور کافی نیست، گیاه را به محل روشن تری منتقل نمایید و مراقب اشعه ی مستقیم خورشید باشید.
 • وجود لکه های قهوه ای بر روی برگ ها
  نور آفتاب خیلی شدید است. گلدان ها را به محل تاریک تری و با نور غیر مستقیم انتقال دهید.
 • پیدایش تار عنکبوت در لایه های زیرین برگ ها
  کنه ریز قرمز عامل آن است، هر هفته یکبار با سم کنه کش طبق دستور گیاه را سمپاشی نمایید، تامین رطوبت در کاهش آفت موثر است.
 • زخم های سفید پنبه مانند روی برگ ها
  حشره ی آفت عامل ان است، با سم حشره کش نفوذی هر هفته برگ ها را سم پاشی کنید تا علائم آن از بین برود، با پنبه آغشته به محلول سم نیز میتوانید لکه ها را خیس کنید.
 • پوسیدگی ساقه
  هوا خیلی سرد است و مرطوب، گیاه را به محل گرم تری منتقل نموده و در فاصله بین دو آبیاری اجازه بدهید تا سطح خاک خشک شود، سپس آبیاری کنید.

 

بیماری گل آفلاندرا

 

 

 

 

جمع آوری شده توسط تیم گل