انواع گل

لاکی بامبو

لاکی بامبو

همه ی ما نام گیاه بامبو را به وفور شنیده ایم. لاکی بامبو نام گیاهیست از گونه های مختلف بامبو که در این مقاله به معرفی آن خواهیم پرداخت. با تیم گل همراه باشید.

 

معرفی لاکی بامبو

نام لاتین : Dracaena sanderiana

نام فارسی : لاکی بامبو

نام علمی : دراسینا ساندریانا

راسته : مارچوبه‌ سانان

تیره : مارچوبگان

بومی : کامرون

لاکی بامبو با نام علمی دراسینا ساندریانا و نام های دیگری همچون بامبو فرفری و یا الهه رحمت در دنیا شناخته شده است. بوته های این گیاه در نواحی گرمسیری همچون آفریقای مرکزی به خوبی رشد می کند و بومی کشور کامرون می باشد. لاکی بامبو دارای ساقه هایی باریک، برگ هایی به طول ۱۵ و قطر ۱.۵ تا ۴ سانتیمتر می باشد. طول برگ های این گیاه در شرایط آب و هوایی مناسب به ۲۵ سانتیمتر نیز خواهد رسید. ساقه های این گیاه را درون آب بدون کلر نگهداری میکنند. برای آنکه ظاهر مناسبی بدان دهید می توانید از پوکه های صنعتی ( دانه های لیکا) که بدلیل دریافت دمای ۱۲۰۰ درجه سانتیگراد هیچ گونه بیماری و آفتی ندارند استفاده نمایید. همچنین این دانه ها توانایی خوبی در جذب رطوبت دارند که برای گیاه بسیار مناسب می باشد.
لاکی بامبو از خانواده مارچوبگان و دارای چند گونه ی متفاوت می باشد. در ادامه به معرفی انواع مختلف لاکی بامبو می پردازیم.

 

 • لاکی بامبو سبز

محبوب ترین و پرفروش ترین نوع لاکی بامبو، لاکی بامبو سبز می باشد. این گیاه دارای برگ ها و ساقه هایی به رنگ سبز تیره است و طول برگ های آن بین ۱۵ تا ۳۰ سانتیمتر متغیر می باشد. بعضی از تولید کنندگان این گیاه با یک سری ترفندهای خاص ساقه های این نوع بامبو را به رنگ ابلق در می آورند که پس از مدتی نیز از بین خواهند رفت. باید توجه داشته باشید که این نوع از این گیاه را با گونه ابلق آن اشتباه نگیرید.

 

لاکی بامبو سبز

 

 • لاکی بامبو ابلق

برگ های این نوع بامبو به دو رنگ سبز تیره و سبز روشن بوده و از لحاظ اندازه نیز از گونه ی سبز آن کوچک تر می باشد.

 

لاکی بامبو ابلق

 

 • لاکی بامبو طلایی

لاکی بامبو طلایی نیز به اندازه بامبو سبز محبوب است با این تفاوت که در بازار کمتر دیده می شود. برگ های این گونه سبز کمرنگ بوده و دارای رگه های سبز پررنگ است. ساقه های لاکی بامبو طلایی دارای یک رنگ خاص سبز می باشد که زیبایی آن را دوچندان کرده است.

 

لاکی بامبو طلایی

 

یکی دیگر از روش های تقسیم بندی گیاه لاکی بامبو، تقسیم بندی آن ها بر اساس نوع پیچ ساقه های آن است.

 • برخی از لاکی بامبو ها دارای پیچ هایی فنری شکل هستند که به صورت تک پیچی، دو پیچی، سه و چهار پیچی یافت می شوند.

 

لاکی بامبو فنری

 

 • نوع دیگری از این گیاه پیچی به شکل حرف O انگلیسی دارد که به نام پیچ اُ شناخته می شود.

 

لاکی بامبو O

لاکی بامبو O

 

 

 • همچنین نوع دیگری نیز وجود دارد که پیچی به شکل حرف S انگلیسی دارد. این گونه به نام پیچ اس شناخته است.

 

 

لاکی بامبو اس

 

 

نگهداری و مراقبت از گیاه لاکی بامبو

 • بهترین نور برای گیاه لاکی بامبو

این گیاه به میزان نور متعادل نیاز دارد. نور کافی و غیر مستقیم بهترین گزینه برای لاکی بامبوست. تابش مستقیم نور خورشید مخصوصا در روز های گرم سبب سوختن برگ ها و حتی ساقه های آن می شود. تابش نور ملایم از پشت یک پنجره نورگیر و دمای بین ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتیگراد شرایط ایده آلی برای نگهداری لاکی بامبو در محیط آپارتمان می باشد.

 

 • بهترین بستر برای گیاه لاکی بامبو

معمولا برای نگهداری لاکی بامبو از خاک استفاده نمی شود و گلدان حاوی آب سبک و فاقد کلر بهترین بستر برای نگهداری این گیاه است. ابتدا پس از خریداری بامبوی خود به اندازه ۱ سانتیمتر از ته ساقه ی آن را برش زنید، سپس درون گلدان مورد نظر را تا جایی که ۸ الی ۱۳ سانتیمتر از گیاه درون آب قرار گیرد از آب پر کنید. در صورتی که میزان آب را بیشتر از این مقدار بریزید، در قسمت های بالایی ساقه ها ریشه رشد کرده و گیاه در شرایط نامناسبی قرار خواهد گرفت. گیاه لاکی بامبو در برابر بیماری ها بسیار حساس بوده و در صورت آلوده شدن آب گلدان آن، گیاه دچار انواع قارچ ها و آفت ها می شود. زرد شدن ساقه و ریشه های بامبو نشان دهنده وجود قارچ می باشد. در صورت مشاهده سریعا قسمت های مبتلا را از گیاه جدا کنید تا به دیگر بخش های آن سرایت نکند. برای جلوگیری از ابتلای گیاه به بیماری ها آب گلدان آن را هر ۱ ماه ۱ مرتبه تعویض نمایید. بعضی ها بر این عقیده اند که گیاه لاکی بامبو با شرایط مردابی سازگاری دارد و عضو خانواده ی خیز ران ها و یا نی ها می باشد، اما این یک باور غلط بوده و لاکی بامبو برای بقای زندگی خود به آبی تمیز و فاقد هرگونه آلودگی و جلبک احتیاج دارد.

 

توجه : اگر از ابتدا گیاه شما درون خاک بود آن را به گلدان آب منتقل نکنید. همچنین در حالتی که گیاه از ابتدا درون گلدان آب بوده است آن را تا هنگامی که ریشه های گیاه به خوبی رشد نکرده اند درون خاک نکارید. بهترین زمان برای انتقال آن به خاک موقعیست که ریشه های گیاه به رنگ طلایی مایل به قهوه ای در آمده باشند.

 

 

روش های تکثیر گیاه لاکی بامبو

بهترین و آسان ترین روش برای تکثیر این گیاه قلمه زدن است. اما بایستی بدانید که قلمه ها دیگر دارای پیچ نخواهند بود.
برای این کار ابتدا قسمتی از ساقه ی بامبو را بریده و برگ های آن را جدا کنید. بهتر است قلمه را از ۲ الی ۵ سانتیمتر از زیر گره ساقه آن ببرید. گره بامبو نقطه ایست که گیاه از آن جا جوانه زده است، به همین خاطر بایستی در قلمه حتما یک گره سالم وجود داشته باشد. سپس قلمه ها را درون آب تمیز قرار داده تا ریشه دهد. پس از مدتی نیز شاهد رشد برگ های لاکی بامبو های جدید خواهیم بود.

 

نکته : در برش قلمه، صاف و یا اریب بودن برش اهمیت ندارد.

 

 

تکثیر گیاه لاکی بامبو

تکثیر گیاه لاکی بامبو

 

 

 

 

چگونه ساقه ی گیاه لاکی بامبو را حلقوی نماییم؟

چند راه برای انجام این کار وجود دارد. ما در اینجا ساده ترین و معمول ترین راه را برای شما عزیزان تیم گلی شرح می دهیم.
یک قالب از جنس پلاستیک روشن ناودانی که قابلیت ارتجاعی داشته باشد تهیه و آن را به ساقه ی بامبو خود ببندید. بهتر است یکی از ضخیم ترین ساقه ها را انتخاب نمایید. پس از آن یکی از پاجوش هایی که در کنار ساقه ی گیاه اصلی روییده و نرم می باشد را درون قالب پلاستیکی قرار دهید تا ضمن آنکه رشد می کند فرم قالب را نیز بگیرد. پس از رشد کامل پاجوش و اتمام شکل گیری آن قالب را از آن جدا نمایید.

 

 

نکاتی درباره گیاه لاکی بامبو

 • بهتر است اولین روز از ماه گلدان گیاه را با مواد شوینده شسته و آب آن را تعویض نمایید. همچنین می توانید ساقه های گیاه را نیز با آب بشویید.
 • کودی که برای گیاه لاکی بامبو استفاده می شود کود صورتی رنگ کریستالون می باشد. این کود مواد مغذی گیاه را به مدت یک ماه تامین خواهد کرد. در فصل زمستان استفاده از آن توصیه نمی شود.
 • برای آنکه گیاه از قارچ های بیماری زا در امان بماند از پودر های ضد قارچ استفاده نمایید. ۱ قاشق چای خوری از این پودر برای گلدان آن کافی می باشد.

 

 

آفات ها و بیماری های گیاه لاکی بامبو

 • گاهی اوقات برگ های این گیاه به رنگ زرد درمی آیند. علت های آن تابش بیش از اندازه نور خورشید و یا کوددهی بیش از نیاز گیاه می باشد. نوردهی را کاسته و کمی برای گیاه خود سایه فراهم نمایید. همچنین کوددهی را متوقف نموده و آب گلدان بامبو را تعویض نمایید. در برخی از مواقع ممکن است این کوددهی زیاد باعث قهوه ای شدن برگ ها نیز شود.
 • یکی از خطرناک ترین بیماری هایی که ممکن است گیاه لاکی بامبو را درگیر نماید پوسیدگی و قهوه ای رنگ شدن ساقه های این گیاه است. در این هنگام قسمتی از ساقه گیاه دچار خرابی شده و به همین خاطر آب رسانی به گیاه مختل شده و گیاه از بین خواهد رفت. در این شرایط بایستی سریعا به طور کامل قسمت های آسیب دیده را از ساقه جدا نمود. در غیر این صورت بیماری در تمام ساقه ها پخش خواهد شد.
 • اگر درون گلدان بامبو جلبک مشاهده نمودید سریعا کوددهی را متوقف کرده و آب گلدان را عوض کنید. یکی دیگر از راهکارهای جلوگیری از جلبک زدن گلدان لاکی بامبو استفاده از گلدان های کدر می باشد. این امر موجب نفوذ کمتر نور به ریشه و قسمت های پایینی ساقه ی گیاه شده و مانع ایجاد جلبک در آن نواحی می شود. در هر بار تعویض آب گلدان گیاه ریشه ها را به دقت مشاهده نمایید و در صورت مشاهده مواد لیز و لزج بر روی ریشه و ساقه ها، ابتدا آن ها را خوب پاکیزه نموده و سپس آب را عوض کنید.

 

 

بیماری های گیاه لاکی بامبو

بیماری های گیاه لاکی بامبو

بیماری های گیاه لاکی بامبو

بیماری های گیاه لاکی بامبو

بیماری های گیاه لاکی بامبو

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

جمع آوری شده توسط تیم گل